Какво е плацента?
Плацентата е нов орган който се развива единствено и заедно с вашето бебе през 9-те месеца бременност. Към края на бременността плацентата прилича на голяма шуплеста питка с диаметър средно 20 сантиметра и дебелина от 2 до 3 сантиметра. С помощта на своите въси плацентата е фиксирана в маточната кухина т.е тя се намира в матката на бременната жена. Това я прави временен орган и след своето пълно развитие от 9 месеца се “ражда” естествено с новороденото бебе. Общата повърхност на плацентарните въси (хориални въси) при завършилата своето развитие (зряла) плацента достига около 14 квадратни метра. Това представлява около 10 пъти по-голяма повърхност от тази на човешкото тяло. Диаметърът на плацентата е около 15 – 20 сантиметра, дебелината — 1,5 до 3,0 см, а нейната маса е около 600 грама. Уау! Научете повече за това кога се формира плацентата в наша отделна статия.
За какво служи плацентата?
Плацентата е основен транспортьор на хранителни вещества на растящият плод, а размяната на вещества се осъществява през плацентарната мембрана. Така наречената плацентарна бариера отделя циркулиращата кръв на майката от тази на плода (бебето). Тя притежава обаче мембрани, които осигуряват обмяната на газове и хранителни вещества. Тя също така спомага за премахване на отпадъчните продукти от кръвта на бебето. От плацентата излиза така жизненоважната пъпна връв на бебето. Органът обикновено е разположен или по точно казано прикрепен към горната, страничната, предната или задната част на матката. В редки случаи плацентата може да се закрепи в долната част на матката. Когато това се случи, се нарича ниско разположена плацента или медицинският термин е плацента превия. Със своите привеждащи и отвеждащи съдове пъпната връв осигурява транспорта на хранителни вещества към детето, както и отвеждането на отпадни продукти от осъществяващите се в развиващия се плод обменни процеси. Освен че плацентата е връзка с вашето бебе, тя също така произвежда хормони и ензими, които са необходими за развитието на бебето, както и за правилното функциониране и обмяната на веществата в плацентата.За да подкрепя бременността и растежа на фетуса плацентата произвежда следните хормони:
- прогестерон
- естрадиол
- окситоцин
- хорион гонадотропин
- хориален лактоген на човека
Роля на плацентата
- Първата роля на плацентата е да бъде истински завод за хранителни продукти. Кръвта на плода получава кислород през мембраната, която обвива въсите. Плацентата е белият дроб на зародиша. Водата, както и повечето минерални соли преминават лесно през плацентата – по 3,5 литра на час в 35 гестационна седмица. Що се отнася до суровините, т. е. до храните, там нещата са по-сложни. Захарите, мазнините и белтъците минават лесно. Що се отнася до останалите, плацентата трябва да ги преработи преди да ги асимилира. Тук отново се срещаме с понятието „завод“ при това предвидлив „завод“, щом има изобилие от храна, той трупа запаси. Заводът увеличава своя склад, от който плодът може да се снабдява в случай на нужда.
- Втората роля на плацентата е да бъде бариера, която подобно на митница спира някои елементи, а други пуска да преминат. Когато препречва пътя на вредните фактори, тя изпълнява защитна роля. Така повечето микроби не могат да преминат през плацентата. За нещастие невинаги е така, могат да проникнат например микроби от чревната флора или спирохетата на сифилиса, която може да премине след 19 гестационна седмица, паразити като токсоплазмата, много различни вируси, които преминават без затруднение поради малкия си размер. Това например обяснява телесните недъзи (малформации) на плода вследствие на рубеолата, ако майката се зарази в началото на бременността.
Какво влияе върху здравето на плацентата?
- Възрастта на майката. При по-възрастните жени, особено след 40-годишна възраст са по-чести някои проблеми с плацентата
- Изтичане на околоплодните води преди раждане. Бебето е заобиколено и омекотено от пълна с течност мембрана, наречена околоплоден сак. Ако торбичката изтече или се спука преди датата на раждането, рискът от определени проблеми с плацентата се увеличава.
- Високо кръвно налягане. Високото кръвно налягане при по време на бременност може да засегне плацентата.
- Многоплодна бременност. Бременност с повече от едно бебе може да увеличи риска от проблеми с плацентата.
- Нарушения на кръвосъсирването. Всяко състояние, което нарушава способността на кръвта да се съсирва или обратното увеличава вероятността от съсирване, увеличава риска от определени проблеми с плацентата.
- Предишна операция на матката. Предишна операция на матката, като цезарово сечение, операция за отстраняване на фиброиди или рак на матката увеличава риска с плацентата.
- Предишни проблеми с плацентата. Рискът от проблеми с плацентата може да е по-висок, ако бременната жена е имала предишна рискова бременност.
- Употреба на вещества. Големият брой проблеми с плацентата са по-чести при жени, които пушат или употребяват кокаин по време на бременност. Не го правете.
- Травма на корема. Травмата може да е била причинена от падане, автомобилна катастрофа или друг вид удар в корема при бременност, но това увеличава риска от преждевременно отделяне на плацентата от матката или така казано отлепване на плацентата.
Кои са най-често срещаните проблеми с плацентата?
Има три основни проблема които могат да са живото застрашаващи за плода. Отлепване на плацентата, плацента превия и плацента акрета. Може да се каже, че може да има и 4-ти проблем с плаценатата, защото след раждането задържаната плацента също може да е проблем. Ето какво трябва да знаете за тези условия:
Отлепване на плацентата
Ако плацентата се отлепи от вътрешната стена на матката преди раждането се развива състояние, известно като отлепване на плацентата. Това може да е частично или пълно отлепване, а то да лиши бебето от кислород и хранителни вещества и да причини силно кървене. Отлепването на плацентата може да доведе до спешна ситуация, изискваща раждане преди датата на термина. Научете още при Отлепване на плацентата.
Плацента превия
Това състояние възниква, когато плацентата покрива частично или изцяло шийката на матката т.е изхода на матката. Тя по често се среща в първите седмици на бременността и може да изчезне с нарастването на матката. Като цяло това явление може да доведе до тежко кръвотечение и не е за подценяване. Ако плацента превия персистира в последните седмици на вашата бременност, то вашият лекар най-вероятно ще препоръча цезарово сечение. Прочетете още за Плацента превия.
Плацента акрета
Когато част или цялата плацента останат прикрепени към матката след раждане лекарите наричат това състояние плацента акрета. Това се случва защото кръвоносните съдове са се сраснали с матката твърде дълбоко. Дори има случай в който плацентата прераства през стената на матката и мже да доведе до тежка загуба на кръв по време на раждането. В най-лошият случай може да се стигне до премахване на матката.
Задържана плацента
Ако плацентата не се “роди” в рамките на 30 минути след раждането, лекарите диагностицират това състояние като задържана плацента. Трябва да се предприемат мерки, защото може да причини тежка инфекция или животозастрашаваща загуба на кръв.
Какви са признаците или симптомите на проблеми с плацентата?
Консултирайте се с вашия доставчик на здравни услуги по време на бременност, ако имате:
Какво да направя, за да намаля риска от проблеми с плацентата?
Следващите предприети мерки от ваша страна могат значително да намалят риска от плоблем с плацентата:
- Редовни гинекологични прегледи преди забременяване, по време бременност и след раждане
Споделете на вашият лекар ако имате високо кръвно налягане. - Пушенето не е ваш приятел, още повече приемането на наркотици или други лекарства който действат на вашата психика.
- Ако имате нов лекар, то незабавно трябва да споделите вашите предишни здравословни състояния.
Раждане на Плацентата
- Вагинално раждане. При нормално вагинално раждане плацентата ще излезе през третият етап от раждането. Дори и след като бебето е родено, може да имате още малки неконтролируеми контракции. В някой случай докторите може да ви дадат лекарства, да ви масажират долната част на корема или да ви поощрят да напъвате още малко за да “родите плацентата“.
- Раждане със Секцио. Ако раждате чрез цезарово сечение, вашата плацентата ще бъде премахната от матката ви по време на процедурата. Докторът ще прегледа плацентата и ще се увери, че не са останали малки части от нея в матката.
Ако имате въпроси относно плацентата или проблеми с плацентата по време на бременност, говорете с вашия наблюдаващ лекар. Той или тя може да ви помогне да разберете по-добре ролята на плацентата по време на бременността и как да предотвратите или да се справите с възникнали проблеми с плацентата.