Bremennost.bg
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Калкулатори
    • Овулационен Калкулатор
    • Калкулатор календар за забременяване
    • Калкулатор Бременност по Дни
    • Калкулатор Бременност по Седмици
    • Калкулатор бременност по седмици и месеци
    • Калкулатор за измерване дължината на плода – CRL
    • Калкулатор на тегло при бременност по седмици
    • Калкулатор за пола на бебето според рождените дати на родителите
  • Забременяване
  • Бременност
  • Раждане
  • Мама и Бебе
  • Здраве
  • Калкулатори
    • Овулационен Калкулатор
    • Калкулатор календар за забременяване
    • Калкулатор Бременност по Дни
    • Калкулатор Бременност по Седмици
    • Калкулатор бременност по седмици и месеци
    • Калкулатор за измерване дължината на плода – CRL
    • Калкулатор на тегло при бременност по седмици
    • Калкулатор за пола на бебето според рождените дати на родителите
  • Забременяване
  • Бременност
  • Раждане
  • Мама и Бебе
  • Здраве
Няма резултати
Вижте всички резултати
Bremennost.bg
Няма резултати
Вижте всички резултати
Bremennost.bg Раждане

Нормално Раждане

Обновена: 06-02-2017
в Раждане
Време за прочитане: 2 минути
A A
169
SHARES
1.2k
VIEWS
Share on FacebookShare on TwitterRedditEmail

Какво е нормално раждане?
Раждането могат да бъде класифицирано по няколко различни начина въз основа на нивото и вида на помощта, предоставени по време на самото раждане на бебето. След като майката започне да ражда в рамките на термина – между 37 гестационна седмица и 42 гестационна седмица от бременността, тя може да преживее един от следните видове на раждане:
– Природно раждане – бебето е родено първо с главата през влагалището (през родилния канал), процесът се контролира от здравен специалист, който гарантира, че майката и бебето са добре, но раждането прогресира без пряка медицинска намеса.
– Нормално раждане – бебето е първо с глава през влагалището, но раждането включва намеса от страна на здравните специалисти за подкрепа и помощ.
– Асистирано раждане – когато има признаци, че майката и бебето може да са зле или раждането не върви нормално, медицинската намеса – например раждане с форцепс, вакуум или цезарово сечение, е нужна за съдействие за раждането.

ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ

Сънувах че раждам

Раждане на Бебе с Наднормено Тегло

Какво се случва с бебето 24 часа преди раждането?

нормално раждане

Кой интервенции се считат за част от нормалното раждане?
Понякога майката или бебето се нуждаят от помощ при раждането. Вашият лекар ще обсъди с вас необходимостта от прилагане на определена интервенция, например като епидурална упойка.
– Подсилване на раждането – понякога, особено при продължително раждане, контракции може да отслабнат и да не успеят да разширят достатъчно шийката на матката или да не помогнат на бебето да слезе в родилния канал. Вашият гинеколог ще направи оценка на ситуацията. Лекарства като окситоцин може да се приложат за стимулиране на контракциите и подтикване на процеса на раждането.
– Слушане на пулса на бебето – наблюдението на сърдечната честота на бебето е един от начините да разберете дали бебето е добре по време на раждането. За това се използва уред, наречен Доплер, който е монитор, чрез който се наблюдава сърдечната честота на плода при всяка контракция от започналото нормално раждане. Това ще се случва на всеки 15 до 30 минути по време на първия етап на раждането, както и на всеки пет минути във втория етап. При нормалното раждане електронно наблюдение на плода не винаги е необходими на всяка раждаща жена.
– Изкуствено спукване на водите – по време на раждане амниотичната торбичка, която обгражда бебето трябва да се спука,  така че главата на бебето да може да слезе в родилния канал. В активния период на раждането, ако това не се е случило, вашият гинеколог може да направи дупка в амиотичната торбичка по изкуствен път.
– Намаляване на болката от раждането – някои жени изпитват болка, която е доста неконтролируема и нетърпима и те се нуждаят от облекчаване на болката например, поради позицията на бебето, продължителността на раждането или собственият им праг на търпимост на болка. Има различни методи за това. Те включват промяна на позицията на раждащата, насърчаване на движение, топла вана или душ, акупунктура, хипноза и масаж. Друг метод са инжекционните болкоуспокояващи например морфин или фентанил. Епидуралната анестезия също е вариант, при който в гърба се поставя упойка и тя блокира чувствителността на жената в долната част на тялото.
– Активно управление на раждането в третия окончателен етап – след като вашето нормално раждане е приключило –  вие ще получите система с окситоцин, лекарството, което ще помогне на матката ви да се свие и да се предотврати твърде голямата загуба на кръв – кръвоизлив след раждането. Това е безопасна процедура и се  извършва рутинно в България.

Какво не е част при нормално раждане на бебе?
В някои случаи майката и бебето може да покажат признаци, че единият или и двамата са зле  – например, ако пулсът на бебето става нередовен или намалява рязко в хода на контракциите и гинекологът може да предприеме незабавни действия, за да изроди бебето. Може да се приложат една от следните процедури, но те не са част от така нареченото нормално раждане:
– Раждане с форцепс или вакуум – инструменти, използвани от лекарите за подпомагане на раждането на бебето. Форцепсът е тънък извит инструмент като ножица, които може да се плъзне около главата на бебето вътре в родилния канал. Вакуумът е пластмасова чашка, която се използва за засмукване на главата на бебето. И двете се използват за подпомагане на движението на бебето през родилния канал, когато бебето е в затруднено положение или майката е изтощена и не можем да напъва повече. Форцепсът и вакуумът изискват специално обучение и специални условия преди да бъдат използвани.
– Цезарово сечение: тази хирургична процедура се препоръчва, когато вагиналното раждане може да представлява риск за майката или бебето

Следните ситуации все още може да доведат до вагинално раждане, но изискват специални грижи и обучение:
– Седалищно позициониране на бебето с краката или бедрата, въведени в родилния канал преди главата.
– Вагинално раждане след предишно раждане чрез цезарово сечение – малко лекари в България обаче се ангажират с такъв риск.

Какви са ползите от нормалното раждане?
Има няколко основни ползи от нормално раждане за вас и вашето дете:
– Намаляване на риска от наранявания и инфекции
– По–бързо възстановяване и по–кратък болничен престой
– Повишена увереност и намаляване на стреса
– Липса на хирургическа интервенция

През цялата ви бременност гинекологът ще работи с вас, за да ви подкрепи и да изгради доверие, така че да сте готови за нормалното раждане.

Как да се подготвите за нормалното раждане?
Подготовката за нормално раждане, може да започнете като прочетете различни източници на информация за раждането. Здравните специалисти, медицинските сестри, акушерките и лекарите имат образователни материали на разположение, които може да изискате. Участвайте в пренатални класове, за да сте добре подготвени за идването на бял свят на новия член на семейството. Яжте добре и се упражнявайте ежедневно. Подгответе план за вашето нормално раждане и го обсъдете с вашия гинеколог и вашите близки, за да сте по–спокойни, когато настъпи този изключително важен момент. Успех!

До колко полезна беше за вас, тази публикация?

Кликнете върху сърцата, за да я оцените!

Рейтинг 5 от 5

Засега няма гласове! Бъдете първият, като оцените тази публикация.

Благодарим Ви! Оценихте тази публикация за полезна...

Следвайте ни в социалните медии!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази статия!

Кажете ни как можем да подобрим този пост? Изпратете ни Вашето мнение чрез формата по долу ( *Важно започнете съобщението с вашия E-mail):

Вижте още:

  1. Секцио или Нормално Раждане
  2. Рискове при нормално раждане
  3. Раждане?
  4. Преждевременно Раждане
  5. Домашно Раждане
  6. Раждане с Форцепс
Здравната информация на този сайт е прегледана и обновена от редакционния екип на Bremennost.bg (Бременност.бг) и се основава на рецензирани медицински книги и високо уважавани световни здравни организации и институции, включително ACOG (Американски колеж по акушер-гинеколози), CDC (Центрове за контрол и профилактика на заболяванията), AAP (Американска академия по педиатрия), NIH (Национални здравни институти) и други медицински източници.
Share68Tweet42ShareSharePin15Send
Предишна публикация

Оофорит

Следваща публикация

Фетална Ехокардиография

Bremennost bg

Bremennost bg

Повече от 11 години Bremennost.bg предоставя специализирана медицинска информация за забременяване, бременност и раждане. Информацията е предоставена от медицински източници по разбираем от нас начин. В зависимост в кои етап от вашия живот се намирате, здравната информация е сортирана в 5 важни категории – "Калкулатори", "Забременяване", "Бременност", "Раждане", "Мама и Бебе". По данни на Google Analytics за последната година (2022) над 917174 потребители са посетили Bremennost.bg (Бременност.бг).

Свързани Статии

жена сънува, че ражда
Раждане

Сънувах че раждам

25.05.2020
6.6k
бебе с наднормено тегло
Раждане

Раждане на Бебе с Наднормено Тегло

21.04.2020
1.8k
какво се случва с бебето 24 часа преди раждането
Бременност

Какво се случва с бебето 24 часа преди раждането?

23.05.2019
5.5k
Следваща публикация
фетална ехокардиография

Фетална Ехокардиография

бременност.бг

Синехия

Търсете в над 1800 статии

Няма резултати
Вижте всички резултати

Избрани Статии

  • калкулатор за бременността по седмици и месеци

    Калкулатор бременност по седмици и месеци

    22506 shares
    Share 9002 Tweet 5626
  • Коя Гестационна Седмица на Кой Месец Отговаря

    12790 shares
    Share 5116 Tweet 3197
  • Бременност по Седмици

    9705 shares
    Share 3882 Tweet 2426
  • Калкулатор Бременност по Дни

    9235 shares
    Share 3702 Tweet 2306
  • Калкулатор за пола на бебето според рождените дати на родителите

    9004 shares
    Share 3607 Tweet 2249

Последвайте ни

Facebook Twitter

Важни телефонни

☏ 112 - Бърза помощ и друга спешна внезапна реална заплаха за здравето, живота, безопасността

✓ Министерство на Здравеопазването

✓ Национален център по обществено здраве

Лиценз за съдържание

  • Съдържанието е лицензирано по Creative Commons Признание-Некомерсиално-Споделяне на споделеното 4.0 Международен Лиценз.
  • Задължително трябва да посочите линк към https://Bremennost.bg като източник!

УСЛОВИЯ ЗА ПОЛЗВАНЕ

  • Медицински отказ от отговорност
  • Декларация за поверителност
  • За нас
  • Често задавани въпроси
  • Статистика за посещенията на Bremennost.bg

© 8 Март 2012 – 2023 Bremennost.bg ® Специализиран сайт за забременяване, бременност и раждане. Всички Права Запазени!

Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Калкулатори
    • Овулационен Калкулатор
    • Калкулатор календар за забременяване
    • Калкулатор Бременност по Дни
    • Калкулатор Бременност по Седмици
    • Калкулатор бременност по седмици и месеци
    • Калкулатор за измерване дължината на плода – CRL
    • Калкулатор на тегло при бременност по седмици
    • Калкулатор за пола на бебето според рождените дати на родителите
  • Забременяване
  • Бременност
  • Раждане
  • Мама и Бебе
  • Здраве

© 8 Март 2012 – 2023 Bremennost.bg ® Специализиран сайт за забременяване, бременност и раждане. Всички Права Запазени!

Този уебсайт използва бисквитки. Продължавайки да използвате този уебсайт, вие давате съгласието си за използване на бисквитки. Посетете нашия Политика за поверителност.
X