Bremennost.bg
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Калкулатори
    • Овулационен Калкулатор
    • Калкулатор календар за забременяване
    • Калкулатор Бременност по Дни
    • Калкулатор Бременност по Седмици
    • Калкулатор бременност по седмици и месеци
    • Калкулатор за измерване дължината на плода – CRL
    • Калкулатор на тегло при бременност по седмици
    • Калкулатор за пола на бебето според рождените дати на родителите
  • Забременяване
  • Бременност
  • Раждане
  • Мама и Бебе
  • Здраве
  • Калкулатори
    • Овулационен Калкулатор
    • Калкулатор календар за забременяване
    • Калкулатор Бременност по Дни
    • Калкулатор Бременност по Седмици
    • Калкулатор бременност по седмици и месеци
    • Калкулатор за измерване дължината на плода – CRL
    • Калкулатор на тегло при бременност по седмици
    • Калкулатор за пола на бебето според рождените дати на родителите
  • Забременяване
  • Бременност
  • Раждане
  • Мама и Бебе
  • Здраве
Няма резултати
Вижте всички резултати
Bremennost.bg
Няма резултати
Вижте всички резултати
Bremennost.bg Раждане

Рискове при нормално раждане

Обновена: 16-01-2019
в Раждане
Време за прочитане: 2 минути
A A
234
SHARES
1.4k
VIEWS
Share on FacebookShare on TwitterRedditEmail

Какви са възможните рискове при нормално раждане?
Раждането на дете е един напълно нормален физиологичен процес, който женското тяло е предназначено да осъществи. То е част от нашия естествен репродуктивен жизнен цикъл. В повечето случаи, особено когато няма никакви ненужни интервенции, вагиналното раждане е напълно безопасно, с нисък риск и предпочитан метод за раждане. Научете повече и за различните Видове Раждане.

ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ

Сънувах че раждам

Раждане на Бебе с Наднормено Тегло

Какво се случва с бебето 24 часа преди раждането?

Бременността и раждането обаче, макар и да са природни процеси, не са застраховани от възникване на рискове. Трябва да се запознаете с възможните рискове и ползите от всички видове раждане, за да може да направите наистина информирано решение кое е най-доброто за вас и вашето бебе. Важно е още в началото да споменем, че според статистиката, вагиналното раждане е с много по-нисък риск в сравнение с цезаровото сечение, което е вид коремна хирургия. Тук ще ви обобщим 6 риска от вагинално раждане, както и ще ви дадем някои съвети, за да ви помогнем за намаляване на вероятността от тяхното настъпване:

рискове при нормално раждане
жена която държи своето току що новородено бебе с мъжа си

1-ви риск при нормално раждане
Разкъсване на перинеума. Това е меката тъкан намираща се между вулвата и ануса. Този участък е много уязвим по време на раждането. Разкъсването е нещо, което много бременни майки очакват, но също така и се страхуват от него. Можете да спомогне за намаляване на риска от разкъсване като раждате в изправено положение. Това намалява натиска върху тазовото дъно и перинеума. Топъл компрес на перинеума може да помогне за увеличаване на притока на кръв и еластичността на кожата и да предотврати ненужно подпомагане на раждането с форцепс или раждане с вакуум. В някои случаи, независимо от взети предпазни мерки, разкъсването все пак се случва. Това не е приятно, но за щастие  се лекува добре, особено когато са взети мерки на време.

2-ри риск при нормално раждане
Увреждане на тазовото дъно. В някои ситуации тазовото дъно – групата от мускули, свързани с таза, може да се увреди по време на раждането. За жените, които са преживели повреда на тазовото дъно, резултатът може да бъде временна или хронична болка в таза. Физиотерапия и лекарства може да помогнат, но много жени реално остават недиагностицирани в постнаталния период. При различните жени увреждане на тазовото дъно може да се получи при самото раждане или при други се получава от допълнителната тежест още по време на цялата бременност. Така че, дори ако раждате с цезарово сечение, отново можете да получите проблеми с тазовото дъно и същевременно и болезнен секс след раждането. Ето някои тясно свързани препоръки, които могат да помогнат за минимизиране на риска от увреждане на тазовото дъно: редовните прегледи могат да следят оптималното позициониране на плода, което да не застрашава таза. Укрепването на таза с упражнения по време на бременността също е добра мярка. Ненужна епизиотомия или асистирано раждане с форцепс, които може да увредят тазовите мускули, трябва да се избягват винаги, когато има възможност. Макар че излекуването на проблем с тазовото дъно след раждането е много продължителен процес, важно е да получите подкрепа и адекватна грижа още в самото начало.

3-ти риск при нормално раждане
Пролапс на тазовите органи – понякога в резултат на увреждане на тазовиве мускули, жената може да изпита пролапс на тазови органи. При пролапс на тазовите органи пикочния мехур, матката и/или ректума се подават във влагалището или извън вагиналния отвор. Вагинално раждане разбира се не е единственото нещо, което може да предизвика този тип проблем, теглото през бременността също е фактор. Тютюнопушенето съчетано със затлъстяване също са свързани с повишените темпове на развитие на пролапс на тазовите органи. Има различни степени на увреда, с изключение на тежките случаи на пролапс – често почивка и физиотерапия може да помогнат органите да се върнат обратно до мястото, където принадлежат. В доста случаи проблемът остава недиагностициран, което понякога се дължи на смущение на жената или липса на опит на клинициста. Няма нищо, от което да се чувствате неудобно – говорете с вашия лекар за проблема, за да може той да помогне, така че да се предотвратят неприятните последици.

4-ти риск при нормално раждане
Персистираща перинеална или вулварна болка – това може да бъде резултат от тазовото увреждане или разкъсване на перитонеума, но понякога това може да се случи и без видими травми в областта. Ако имате постоянна болка, е важно да опишете болките на вашия лекар. Ако болката продължава отвъд типичните няколко седмици до няколко месеца, е особено важно да потърсите медицинска помощ. Има тазовите специалисти, които са достатъчно информирани за диагностициране на по-рядко срещани причини за вулварна или перинеална болка. Въпреки че е типичен за секса да бъде малко неприятен първите пъти след раждането, то трябва да знаете, че хроничната болка по време на секс не е нормална и трябва да се лекува.

5-ви риск при нормално раждане
Пролапс на пъпната връв – това е много рядко усложнение. Пролапсът на пъпната връв е състояние, когато връвта излиза преди бебето. Тя може да се компресира, което води до увреждане на плода. В такава ситуация се прави спешно цезарово сечение. Ако водите на майката са изтекли преди раждането на бебето или ако околоплодния мехур е изкуствено разкъсан от гинеколога ви, а бебето е в седалищната позиция , има повишен риск от пролапс на пъпната връв. Хубавото е, че пролапсите на пъпната връв варира от 0,1-0,6% от общата раждаемост и малко над 1% за седалищните раждания т.е не се среща често.

6-ти риск при нормално раждане
Рисковете за бебе, особено тези, които са родени вагинални, са редки и тези бебета се раждат без усложнения. Понякога обаче има усложнения, които могат да засегнат бебето, включително дистокия на рамото, която варира въз основа на теглото на плода – за бебе със средно тегло 2500g – 4000g рискът е относително нисък в рамките на 0,6-1,4%. Разбира се ако плода е по-голям, то и рискът нараства. Ако добавим и майката е с гестационен диабет тип 1 тип 2 то честота това да се случи се покачва и варира от 5-9% за бебета с тегло между 4000g – 4500g. Рискът от пареза на рамото на бебето може да се понижи чрез намаляване на риска от гестационен диабет или контрол над диабета, ако вече сте с диагностициран такъв. Друг риск за плода може да се случи, ако той не получава недостатъчно кислород. Недостигът на кислород по време на раждането е опасно състояние и може да доведе до краткосрочни и дългосрочни физически и когнитивни усложнения за бебето. Избягването на ненужни интервенции може да намали риска. Синтетичният окситоцин може да предизвика неестествено силни контракции, форцепсът и вакуумът, както и някои съвременни акушерски практики могат да увеличат риска от нараняване по време на раждане. Важно е да се оцени ползата и риска от всички интервенции около раждането.

Тялото на жената и бебета са създадени от майката природа за вагинално раждане. Дори и със свързаните с това рискове, вагиналното раждане е най-безопасният вариант за майките и бебетата. Световната здравна организация препоръчва поддържане на цезаровото сечение в рамките на 10-15%, което означава, че вагиналното раждане е предпочитано и реално се смята за по-безопасно при 85-90% от ражданията. Важно е също да запомните, че рискът е само риск, това не е гаранция, че нещо ще се случи, това просто е статистика и тя показва, че има възможност нещо да се случи. Бъдете уверени в тялото си, направете информиран избор, помислете за дула за вашето раждане и изберете гинеколог, който е опитен и подкрепя нормалното вагинално раждане, за да спомогне за предотвратяване на някакви усложнения и рискове при нормално раждане.

До колко полезна беше за вас, тази публикация?

Кликнете върху сърцата, за да я оцените!

Рейтинг 5 от 5

Засега няма гласове! Бъдете първият, като оцените тази публикация.

Благодарим Ви! Оценихте тази публикация за полезна...

Следвайте ни в социалните медии!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази статия!

Кажете ни как можем да подобрим този пост? Изпратете ни Вашето мнение чрез формата по долу ( *Важно започнете съобщението с вашия E-mail):

Вижте още:

  1. Нормално Раждане
  2. Секцио или Нормално Раждане
  3. Раждане?
  4. Преждевременно Раждане
  5. Раждане с Форцепс
  6. Естествено Раждане
Здравната информация на този сайт е прегледана и обновена от редакционния екип на Bremennost.bg (Бременност.бг) и се основава на рецензирани медицински книги и високо уважавани световни здравни организации и институции, включително ACOG (Американски колеж по акушер-гинеколози), CDC (Центрове за контрол и профилактика на заболяванията), AAP (Американска академия по педиатрия), NIH (Национални здравни институти) и други медицински източници.
Share118Tweet48ShareSharePin17Send
Предишна публикация

Кървене по време на бременност

Следваща публикация

Изтръпване на ръцете

Bremennost bg

Bremennost bg

Повече от 11 години Bremennost.bg предоставя специализирана медицинска информация за забременяване, бременност и раждане. Информацията е предоставена от медицински източници по разбираем от нас начин. В зависимост в кои етап от вашия живот се намирате, здравната информация е сортирана в 5 важни категории – "Калкулатори", "Забременяване", "Бременност", "Раждане", "Мама и Бебе". По данни на Google Analytics за последната година (2022) над 917174 потребители са посетили Bremennost.bg (Бременност.бг).

Свързани Статии

жена сънува, че ражда
Раждане

Сънувах че раждам

25.05.2020
6.6k
бебе с наднормено тегло
Раждане

Раждане на Бебе с Наднормено Тегло

21.04.2020
1.8k
какво се случва с бебето 24 часа преди раждането
Бременност

Какво се случва с бебето 24 часа преди раждането?

23.05.2019
5.5k
Следваща публикация
изтръпване на ръцете

Изтръпване на ръцете

постоянна сънливост

Постоянна сънливост

Търсете в над 1800 статии

Няма резултати
Вижте всички резултати

Избрани Статии

  • калкулатор за бременността по седмици и месеци

    Калкулатор бременност по седмици и месеци

    22504 shares
    Share 9001 Tweet 5626
  • Коя Гестационна Седмица на Кой Месец Отговаря

    12789 shares
    Share 5115 Tweet 3197
  • Бременност по Седмици

    9704 shares
    Share 3881 Tweet 2426
  • Калкулатор Бременност по Дни

    9235 shares
    Share 3702 Tweet 2306
  • Калкулатор за пола на бебето според рождените дати на родителите

    9003 shares
    Share 3607 Tweet 2249

Последвайте ни

Facebook Twitter

Важни телефонни

☏ 112 - Бърза помощ и друга спешна внезапна реална заплаха за здравето, живота, безопасността

✓ Министерство на Здравеопазването

✓ Национален център по обществено здраве

Лиценз за съдържание

  • Съдържанието е лицензирано по Creative Commons Признание-Некомерсиално-Споделяне на споделеното 4.0 Международен Лиценз.
  • Задължително трябва да посочите линк към https://Bremennost.bg като източник!

УСЛОВИЯ ЗА ПОЛЗВАНЕ

  • Медицински отказ от отговорност
  • Декларация за поверителност
  • За нас
  • Често задавани въпроси
  • Статистика за посещенията на Bremennost.bg

© 8 Март 2012 – 2023 Bremennost.bg ® Специализиран сайт за забременяване, бременност и раждане. Всички Права Запазени!

Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Калкулатори
    • Овулационен Калкулатор
    • Калкулатор календар за забременяване
    • Калкулатор Бременност по Дни
    • Калкулатор Бременност по Седмици
    • Калкулатор бременност по седмици и месеци
    • Калкулатор за измерване дължината на плода – CRL
    • Калкулатор на тегло при бременност по седмици
    • Калкулатор за пола на бебето според рождените дати на родителите
  • Забременяване
  • Бременност
  • Раждане
  • Мама и Бебе
  • Здраве

© 8 Март 2012 – 2023 Bremennost.bg ® Специализиран сайт за забременяване, бременност и раждане. Всички Права Запазени!

Този уебсайт използва бисквитки. Продължавайки да използвате този уебсайт, вие давате съгласието си за използване на бисквитки. Посетете нашия Политика за поверителност.
X