На тази страница:
ToggleКакво е Околоплодна Вода?
Околоплодната вода е така наречената околоплодна течност в която плодът прекарва 9 месеца. Хранен от плацентата, снабдяван от пъпната връв, плодът е закрилян от обвивките си и подобно на риба във вода плува в околоплодната течност. Околоплодните води служат за изравняване на температурата, както и за предпазване на плода от механични въздействия. Тя взема участие още и в изхранването му, както и в размяната на хранителни вещества. Тя е светла, прозрачна, белезникава и с блудкава миризма. Състои се почти от 99% вода. Съдържа всички вещества, които се намират в кръвта. В нея се срещат и клетки, отделени от кожата и лигавиците на плода, косми и частици от мастни вещества.Как се Създават Околоплодните Води при бременност?
За околоплодната течност може да се говори и малко, и много Малко се знае за нейния произход, но се счита, че тя има много източници. Най-напред самият плод отделя и създава така наречените околоплодни води от кожата си (до двадесетата гестационна седмица), отделя я пъпната връв (след осемнадесетата гестационна седмица), дробовете и накрая и най-вече пикочният мехур. Изглежда, че друга част от течността произхожда от майчиния организъм, като преминава през обвивките.Нормално количество околоплодни води
Количеството на околоплодните води се променя — на първата седмица то е 20 милилитра, на двадесетата седмица — от 300 до 400 милилитра, около времето за раждане — 1 литър. Когато бременността продължи след предполагаемият термин на раждане, количеството на течността прогресивно намалява. Околоплодната течност не е застояла, а тя постоянно се сменя и в края на бременността се подновява на всеки три часа. Това означава, че течността не само се отделя непрекъснато, но и непрекъснато се поема, за да бъде подновен. Плодът поема течността с кожата си и чрез гълтателни движения – към края на бременността средно от 450 до 500 милилитра на ден. Една част от течността се просмуква през бъбреците и се преобразува в урина на плода. Другата част се всмуква от червата, включва се в кръвообращението на детето и чрез плацентата се връща в майчиния организъм.Каква е Функцията на Околоплодните Води?
Най-напред предпазва плода от външни наранявания, като образува около него нещо като възглавница. Позволява му лесно да се придвижва и поддържа постоянна температура в матката. И накрая доставя всеки ден на плода определено количество вода и минерални соли. В края на бременността улеснява така нареченото ориентиране – детето се стреми да намери най-доброто положение, което ще позволи раждането да протече по възможния най лесен начин. По време на раждането околоплодните води се стичат в долния полюс на яйцето, за да образува така наречените предни води, които спомагат да се разшири маточната шийка. След скъсването на обвивките, било то спонтанно или предизвикано от лекаря или акушерката, околоплодната вода се излива навън и прави плъзгави родилните пътища, следователно улеснява раждането. Всъщност колкото и да е важна механичната роля на течността, тя не е единствена. Счита се, че течността съдържа полезни за растежа на плода вещества и други, които имат свойството да убиват известни микроба или да въздействат върху маточните контракции. Сигурно е, че околоплодните води са много оживена област, постоянно място на непрекъснати обмени между майката и детето. Накрая, и това съвсем не е маловажно, съвременното медицинско наблюдение на някои особено застрашени бременности включва редица изследвания на проби от околоплодна течност. Промени в състава, цвета и количеството на околоплодната вода имат диагностично значение. Те могат да бъдат наблюдавани чрез преглед на околоплодните води (амниоскопия) или пункция (амниоцентеза).Увеличени Околоплодни Води
Увеличените околоплодни води, научно наречени „полихидрамниос“ или „гидроамниоз“, представляват състояние по време на бременността, при което обемът на околоплодните води надвишава нормалните стойности. Това състояние може да бъде открито по време на ултразвукови прегледи и обикновено води до загриженост у бременната жена и нейния лекар. В тази статия ще разгледаме причините за увеличените околоплодни води, симптомите, свързани с тях, и начините за управление на това състояние.Причини за увеличени околоплодни води
Увеличените околоплодни води могат да бъдат предизвикани от различни фактори и медицински състояния:- Диабет преди бременност – Диабетът, особено този, контролиран неадекватно по време на бременността, може да доведе до полихидрамниос.
- Гестационен диабет – Увеличените околоплодни води са често свързани и с гестационния диабет, който се развива по време на бременността.
- Дефекти в невралната тръба на бебето – Аномалии в нервната система на бебето, като например аненцефалия (отсъствие на главен мозък) или спинална мускулна атрофия, могат да доведат до производство на повече амниотична течност.
- Сърдечни и респираторни аномалии на бебето – Някои сърдечни и респираторни проблеми при бебето могат да предизвикат увеличени околоплодни води.
- Инфекции – Инфекции, като например цитомегаловирусна инфекция или токсоплазмоза, могат да увеличат обема на амниотичната течност.
- Недостатъчна тегло на плодовете – Полихидрамниосът може да се появи, когато има повече от едино бебе (многоплодна бременност).
Симптоми на увеличени околоплодни води
Увеличените околоплодни води могат да бъдат асимптоматични и да бъдат открити само по време на ултразвукови прегледи. В някои случаи обаче могат да се появят следните симптоми и белези:- Повишено увеличение на обиколката на корема – Бременната жена може да забележи, че нейният корем изглежда по-голям от нормалното за дадената гестационна възраст.
- Затруднено дишане – Увеличените околоплодни води могат да предизвикат чувство на затруднено дишане у бременната жена поради нарастването на размера на матката и корема.
- Болки в корема – Някои жени могат да изпитват дискомфорт или болка в областта на корема.
Лечение на увеличени околоплодни води
Лечението на увеличените околоплодни води зависи от причината за този проблем и от състоянието на бременната жена и бебето. Включва следните стъпки:- Допълнителни изследвания – Лекарят може да препоръча допълнителни изследвания, като например доплерова ултразвукова оценка на кръвообращението към бебето и кардиотокография за следене на сърдечния ритъм на бебето. Научи какво Доплерово изследване.
- Лечение на основната причина – Ако увеличените околоплодни води са свързани със сърдечни или респираторни аномалии на бебето, се изисква специализирано лечение.
- Често медицинско наблюдение – Бременната жена с полихидрамниос обикновено се следи внимателно от медицинския екип с редовни прегледи и ултразвукови изследвания.
- Амниоцентеза –В редки случаи, когато увеличените околоплодни води представляват сериозен риск за бебето, може да се извърши амниоцентеза (изваждане на амниотична течност) за облекчаване на симптомите.
Намалени Околоплодни Води
Намалените околоплодни води, наречени още „олигоамниоза“ представляват състояние по време на бременността, при което обемът на околоплодните води е по-нисък от нормалните стойности за съответната гестационна възраст. Това състояние може да има сериозни последици за бебето и бременната жена. В следващата статия ще разгледаме причините за намалените околоплодни води, симптомите, свързани с тях, и начините за управление на това състояние.Причини за намалени околоплодни води
Намалените околоплодни води могат да се дължат на различни причини и медицински състояния:- Преждевременно изтичане на околоплодните води – Това състояние настъпва, когато плодовата вода изтича преди началото на естествения труд и раждането. Прочети изтичане на околоплодните води.
- Проблеми с плацентата – Недостатъчната функциониране на плацентата може да доведе до намалени околоплодни води.
- Сърдечни и респираторни аномалии на бебето – Аномалии в сърдечната или респираторната система на бебето могат да водят до умалени околоплодни води.
- Гестационен диабет – Гестационният диабет, ако не се контролира добре, може да доведе до намалени околоплодни води. Прочети Гестационен диабет.
- Хромозомни аномалии – Някои хромозомни аномалии, като например трисомия 13 или 18, могат да бъдат свързани с намалени околоплодни води.
Симптоми при намалени околоплодни води
Намалените околоплодни води могат да бъдат асимптоматични и да се откриват по време на ултразвукови прегледи. Но в някои случаи, бременните жени могат да забележат следните симптоми и белези:- Намалено увеличение на обиколката на корема – Бременната жена може да отбележи, че размерът на корема й не се увеличава в съответствие с очакваните гестационни седмици.
- Смущения в движенията на бебето – Намалените околоплодни води могат да доведат до усещане за по-малко движения или активност на бебето.
Лечение на намалените околоплодни води
Управлението на намалените околоплодни води зависи от причината и състоянието на бременната жена и бебето. Включва следните стъпки:- Допълнителни изследвания – Лекарят може да препоръча допълнителни изследвания, като например доплерова ултразвукова оценка на кръвообращението към бебето и кардиотокография за следене на сърдечния ритъм на бебето.
- Редовни медицински прегледи – Бременната жена с олигоамниоз обикновено се следи внимателно от медицинския екип с редовни прегледи и ултразвукови изследвания.
- Съвети за отдих и хидратация – Бременната жена може да бъде насърчена да отдъхва достатъчно и да пие достатъчно течности за поддържане на хидратацията си.
- По-често медицинско наблюдение – Ако намалените околоплодни води се развиват в сериозен проблем, бременната жена може да бъде хоспитализирана за по-близко наблюдение и управление.
До колко полезна беше за вас, тази публикация?
Кликнете върху сърцата, за да я оцените!
Рейтинг 5 от 5
Засега няма гласове! Бъдете първият, като оцените тази публикация.
Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!
Нека подобрим тази статия!
Кажете ни как можем да подобрим този пост? Изпратете ни Вашето мнение чрез формата по долу ( *Важно започнете съобщението с вашия E-mail):
Вижте още:
Здравната информация на този сайт е проверена, прегледана и обновена от редакционния екип на Bremennost.bg (Бременност.бг) и се основава на рецензирани медицински книги и високо уважавани световни здравни организации и институции, включително БПА (Българска педиатрична асоциация), ACOG (Американски колеж по акушер-гинеколози), CDC (Центрове за контрол и профилактика на заболяванията), AAP (Американска академия по педиатрия), NIH (Национални здравни институти) и други медицински източници.