Какво е Фоликул
Фоликул е малка сферична група от клетки в които има празнота или така казано кухина и в тях расте друга структура. Фоликулите са най – известни под името гнезда, от които космите растат в хората или други бозайници.
Различават се следните видове:
- Фоликули в Яйчника – зрелите се наричат везикулозни или по известни като Граафови фоликули. Може да прочетете цялата статия Фоликули на Яйчниците
- Космен Фоликул – вдлъбнатина на епидермиса на кожата в които се образуват космите. Той се намира в кожния слой на кожата и се състои от 20 различни клетъчни типа, всеки с различни функции. Косменият фоликул регулира растежа на косата чрез сложно взаимодействие между хормони, невропептиди и имунни клетки. Това сложно взаимодействие кара космения фоликул да произвежда различни видове коса, както се вижда на различни части на тялото. Например крайните косми растат по скалпа и се наблюдават косми от лануго, покриващи телата на новородените бебета.
- Лимфен фоликул – Голям брой лимфни възли са свързани в цялото тяло от лимфните съдове. В лимфната система лимфният възел е вторичен лимфоиден орган. Лимфният възел е затворен във фиброзна капсула и е изграден от външна кора и вътрешен мозък.
- Зъбен фоликул – известен също като зъбна торбичка. Той се състои от мезенхимни клетки и влакна около зъбният емайл (външната защитна обвивка на клиничната коронка на зъбите на човека) и зъболекарски папила на развитие на зъб. Това е съдова фиброзна торбичка съдържаща развиващия се зъб и неговия одонтогенен орган.
- Фоликул в Щитовидната жлеза – Фоликуларните клетки на щитовидната жлеза (наричани още тироидни епителни клетки или тироцити ) са основният клетъчен тип в щитовидната жлеза и са отговорни за производството и секрецията на тиреоидните хормони тироксин (Т4) и трийодтиронин (Т3). Те образуват единичния слой кубоиден епител , който изгражда външната структура на почти сферичния щитовиден фоликул.
Снимка: wikimedia.org
Източник:
https://en.wikipedia.org/wiki/Follicle