В тази статия ще ви запознаем с хормоните на щитовидната жлеза.
Какво е щитовидна жлеза?
Ако не знаете може да прочетете в отделна статия – Щитовидна Жлеза.
Хормоните на Щитовидната Жлеза:
Щитовидната жлеза използва йода от приеманата храна, за да направи два от хормоните си: трийодтиронин (Т3) и тироксин (T4). Тя също така съхранява тези хормони и ги освобождава, когато те са необходими. Хипоталамусът и хипофизната жлеза, които се намират в мозъка оказват помощ за контрол на щитовидната жлеза. В хипоталамуса се освобождава тиротропин–освобождаващ хормон (TRH), който стимулира хипофизната жлеза, която да секретира хормонът, който стимулира щитовидната жлеза–(TSH). Когато хипоталамуса и хипофизата работят нормално, те се активизират, когато:
– Хормоните на щитовидната жлеза са с ниски нива, така че те отделят TRH и TSH, което стимулира щитовидната жлеза да прави повече хормони.
– Хормоните на щитовидната жлеза са с твърде високи нива, така че те отделят по–малко TRH и TSH, което реално намалява производството на хормоните от щитовидната жлеза.
Заболяване или тумори на хипофизната жлеза може да повлияят негативно на този процес.
Хормоните на щитовидната жлеза засягат всяка една клетка и всички един орган на тялото ни. Те:– Регулират скоростта, с която се изгарят калориите и по този начин засягат процесите на загуба на тегло или наддаване на тегло.
– Може да забавят или ускоряват пулса.
– Може да повишат или намалят телесната температура.
– Влияят на скоростта, с която храната се движи през храносмилателния тракт.
– Контролират начина, по който се развиват мускулите.
– Контролират скоростта, с която умрелите клетки се заменят от нови такива.
Най–честите заболявания, които са свързани с проблеми при производството на хормоните на щитовидната жлеза са:
– Хипотиреоидизъм – или намалено производство на хормони, което води до понижаване на нивата на TSH. Състоянието се коригира с прием на хормони сутрин на гладно и обикновено лечението продължава до края на живота. При това заболяване се следи с периодични ехографии структурата на жлезата и дали тя има възли и възпалителен процес. Често от това състояние възниква и автоимунното заболяване Тиреоидит на Хашимото, което се отличава с повишаване на антителата МАТ и ТАТ и е доста неприятно предвид възможността за влошаване на качеството на живота. Признаците на Хипотиреоидизъм са затлъстяване, умора, влошено зрение, интензивен косопад, обилно изпотяване, гневни изблици. Прочетете цялата статия Хипотиреоидизъм.
– Хипертиреодизъм – или увеличено производство на хормони, което води до понижаване на нивата на TSH поради дефицит на йод. Състоянието се коригира обикновено с хапчета или с отстраняване на част или цялата жлеза. Следствие от него е Базедовата болест, характеризираща се с осезаемо изпъкване на очите и с нарастване на областта на шията. Признаците на хипертиреодизъм са рязко отслабване, превъзбуденост, тахикардия, намаляване на мускулните и сухожилните рефлекси.
Ако се съмнявате, че имате някакъв проблем, се обърнете към специалист ендокринолог за прецизиране на състоянието ви и за вземане на навременни мерки за коригиране на проблема и неприятните последици от него.