Колко време продължава възстановяването след спинална упойка?
Възстановяването след спинална упойка обикновено протича без проблеми и доста бързо, но трябва да се вземат предвид определени съображения и предпазни мерки. Обикновено възстановяването след спинална упойка започва няколко часа след процедурата. Докато повечето пациенти се чувстват нормално в рамките на 24 часа, някои могат да изпитват временни симптоми, като лека главоболия или болка в гърба няколко дни след процедурата. Ето какво обикновено можете да очаквате след поставянето на спинална упойка.
Веднага след процедурата спинална упойка
- След процедурата пациентите остават в отделението за следанестезиологични грижи за близко наблюдение. Това позволява на медицинския екип да гарантира, че жизненоважните показатели (като сърдечния ритъм, кръвното налягане и нивата на кислород) остават стабилни. Лекарите трябва да бъдат сигурни в пълното възстановяване след спинална упойка.
- Въпреки че спиналната анестезия засяга главно долната част на тялото, дишането се контролира редовно, за да се открият неочаквани усложнения.
Възвръщане на моторната и сетивната функция
- С изтичането на анестезията пациентите могат да усетят бодливо усещане в краката.
- Медицинските специалисти могат да помолят пациента да движи краката или стъпалата, за да оценят възвръщането на моторната функция.
Контрол на кръвното налягане
- Чест страничен ефект е спад в кръвното налягане. Обикновено се контролира с течности, повдигане на краката или медикаменти.
- Причина за ниско кръвно след спинална упойка е разшириряване на кръвоносните съдове под нивото на блокадата, водейки до задържане на кръв и намален обрат към сърцето.
Главоболие след спинална упойка
- Ако дурата (най-външният и най-здрав слой от трите мембрани (менинги), които обгръщат мозъка и спиналния корд) е случайно пробита, може да се изтече ликвор, причинявайки главоболие.
- Опциите за лечение включват хидратация, кафеин, болкоуспокояващи и процедура, наречена епидурална кръвна пластерка.
Движение след спинала упойка
- Някои пациенти може да усетят главоболие или замайване, когато опитат да станат за първи път. Това обикновено е временно.
- Лекарите често помагат при първото движение, за да гарантират безопасността.
Болки в кръста след спинална упойка
- При въвеждане на иглата може да се предизвика малко раздразнение или нараняване на меките тъкани или мускулите около мястото на инжекцията, което да доведе до болки в кръста.
- Упойката може да повиши налягането във водната среда около гръбначния стълб, което може да причини временно дискомфорт.
Прием на течности
- Хидратацията помага за заместване на течностите, загубени по време на процедурата, и може да помогне при главоболието след спиналната анестезия.
Уриниране след спинална упойка
- Може временно да предизвика задържане на урината.
- Ако пациентите не могат да уринират след няколко часа, може да се използва ултразвук, за да се провери черния дроб.
- В ситуации, когато не се случва спонтанно уриниране, може да се използва временен катетер.
Критерии за освобождаване от болницата след спинална упойка
- Пациентите трябва да са хемодинамично стабилни, без значителна болка или гадене.
- При освобождаване пациентите получават конкретни инструкции относно признаци на усложнения и кога да потърсят медицинска помощ.
Какво можете да правите след освобождаване от болницата?
- Пациентите се съветва да не шофират или работят с машини поне 24 часа.
- Ако са предписани болкоуспокояващи, взаимодействието с други задачи като шофиране или консумация на алкохол трябва да бъде обсъдено.
Възможни дългосрочни усложнения
- Някои пациенти може да изпитват болка на мястото на инжекцията, която обикновено изчезва сама по себе си.
- Въпреки че е рядко, могат да се развият инфекции на мястото на прокола.
- Много рядко, но постоянната онемялост, слабост или болка могат да указват на повреда на нерва.
Заключение от Bremennost.bg
Както разбрахте няма нищо страшно и възстановяването след спинална упойка обикновено започва около 2 часа след поставянето й, а повечето пациенти се чувстват нормално след 24 часа. Важно е пациентите да комуникират открито със своите лекари по време на процеса на възстановяване след спинална упойка. Това позволява ранното откриване и управление на възможните усложнения. След като разбрахте стъпка по стъпка за възстановяването, ако желаете научете в детайли какво е Спинална Упойка.