Ниски неутрофили (Неутропения) имаме когато те са по-малко от референтните стойности за дадената лаборатория. Нормално количество неутрофили в кръвта е от 1,500 до 8,000 клетки/μL (или 1.5 до 8.0 x 10^9/L). Неутрофилите не трябва да бъдат по-малко от 40% от общите лефкоцити.
Какво означава наличието на високи неутрофили в кръвта?
При наличие на ниски неутрофили може да нямате директни симптоми. Въпреки това ниските нива може да се дължат на причини като бактериални и вирусни инфекции, които могат да проявят симптоми като треска, болка в гърлото и умора. Въпреки че тези инфекции обикновено са временни, нивата на неутрофили обикновено се нормализират след възстановяване. Неутропения е медицинскито наименование при ниски неутрофилил
Конкретни левкемии, включително остра лимфоцитна левкемия, остра миелоидна левкемия и левкемия с големи гранулирани лимфоцити, могат да доведат до постоянна неутропения. Това се случва, тъй като размножаването на тези ракови клетки в костния мозък пречи на създаването на неутрофили и други кръвни клетки като тромбоцити, както подчерта д-р Молитерно.
Когато хората с остра левкемия се лекуват за тяхното заболяване и свързаната с нея хронична неутропения обикновено се подобрява. Междувременно е важно тези пациенти да бъдат внимателни, тъй като тяхната способност да се борят с инфекции може да бъде намалена. Осигуряването, че те са актуализирани с ваксинации, е една такава предпазна мярка. В случаи, когато имате много ниски неутрофили (брой на неутрофилите под 500 клетки на микролитър), може да бъде предписана профилактична широкоспектърна антибиотика, за да се предотвратят инфекции.
Няколко медикамента, включително химиотерапия, сърдечни и щитовидни лекарства, антипсихотици, някои антибиотици и противовъзпалителни агенти, могат да доведат до ниски неутрофилите по време на прием. Въпреки това, ако неутропенията не е тежка, пациентите често могат да продължат тези медикаменти. Д-р Молитерно спомена, че химиотерапията предизвиква неутропения е обичайна, но могат да бъдат използвани фактори на растежа като филграстим и пегфилграстим, за да стимулират костния мозък да произвежда повече бели кръвни клетки.
Причини за Ниски Неутрофили
Ниски нива на неутрофили, състояние наречено неутропения, могат да бъдат причинени от различни фактори. Ето някои общи причини за ниски нива на Неутрофили в кръвта:
- Разстройства на костния мозък – Болести, които директно засягат костния мозък, като апластична анемия, могат да доведат до намалено производство на неутрофили. Определени левкемии, включително остра лимфоцитна левкемия и остра миелоидна левкемия, също могат да са причина за ниски неутрофили.
- Химиотерапия и радиация – Пациентите, които преминават през химиотерапия или радиационна терапия за рак, често изпитват ниски нивата на неутрофили, тъй като тези лечения могат да повредят костния мозък.
- Инфекции – Някои бактериални, вирусни и паразитни инфекции могат да доведат до ниски неутрофили. Примери включват туберкулоза, ХИВ и определени видове малария.
- Медикаменти – Освен химиотерапевтичните лекарства, други медикаменти могат да причинят неутропения като страничен ефект. Те включват някои антипсихотици, антиепилептици, антибиотици и медикаменти за лечение на прекомерно активна щитовидна жлеза.
- Аутоимунни разстройства – Състояния като системен лупус еритематозус (СЛЕ) или ревматоиден артрит могат да причинят имунната система на тялото да атакува и унищожава неутрофили.
- Недостиг на витамини и минерали – Недостигът на определени витамини и минерали, особено витамин B12, фолат и мед, може да доведе до ниски неутрофили в кръвта.
- Вродени разстройства – Някои хора се раждат със състояния, които причиняват неутропения. Примери включват синдрома на Костман и циклична неутропения.
- Спленомегалия – Уголемената далак може да хваща и унищожава твърде много неутрофили, което води до неутропения.
- Тежка сепсис – При тежки случаи на сепсис, отговорът на тялото на инфекцията може да доведе до бързо намаляване на неутрофилите.
- Изложеност на токсини – Ако човек е изложен на определени химикали и токсини, като бензол, може да повреди костния мозък и да намали производството на неутрофили.
Е важно да се идентифицира основната причина за неутропенията, за да се определи подходящото лечение и управление. Ако някой подозира, че има неутропения или е бил диагностициран с нея, трябва да се консултира с медицински специалист за по-нататъшна оценка и насоки.
Намалени неутрофили при деца
Намалените неутрофили в кръвта при децата може да са причина за безпокойство Основните причини са някои вирусни инфекции, които могат временно да намалят броя на неутрофилите. Примери включват грип, вируса Епщайн-Бар и някои видове хепатит. Някои лекарства, включително антибиотици и антисудорожни лекарства, могат да причинят неутропения като страничен ефект. Аутоимунна неутропения е най-честата форма на хронична неутропения при малки деца. Тялото грешно идентифицира неутрофилите като чужди и ги унищожава. Състояния като апластична анемия, при която костният мозък не произвежда достатъчно кръвни клетки, могат да доведат до ниски неутрофили. Някои деца се раждат със състояния, които причиняват ниски неутрофили, като синдрома на Костман, който е наследствено състояние. Децата, които преминават през химиотерапия за рак, могат да изпитат ниски нива на неутрофилите като страничен ефект. Рядко при децата мже да е недостигът на определени витамини и минерали.
Децата с неутропения може да не показват конкретни симптоми, освен ако нямат инфекция. Поради намаления брой на неутрофилите те може да имат по-големи трудности в борбата с бактериални инфекции. Симптомите на инфекция могат да включват треска, умора, болка в гърлото или кожни абсцеси.
Диагноза и лечение: Диагнозата обикновено включва пълен кръвен анализ за проверка на нивата на различните кръвни клетки. В зависимост от причината, лечението може да варира от наблюдение на детето до прием на медикаменти.
Симптоми при Ниски Неутрофили
При ниските нива на неутрофили симптомите обикновено произтичат от увеличената възприимчивост към инфекции поради намалената способност на имунната система да бори бактерии. Ето общите признаци и симптоми, които могат да доведат до ниски неутрофили са:
- Треска е един от най-честите признаци за инфекция при някого с неутропения. Дори лека треска може да бъде сериозен признак, тъй като тялото може да не показва реакция на по-висока треска дори при тежки инфекции.
- Хората с ниски неутрофили са по-възприимчиви към бактериални инфекции и могат да ги преживяват по-често.
- Торбички с гной, които се образуват на места на инфекция, особено около космени фоликули или отворени рани.
- Болезнени язви в устата, често по венците или езика.
- Болка в гърлото, която може да се дължи на вирусна или бактериална инфекция.
- Възпаление и възможна инфекция на венците.
- Обостряне на синузит.
- Инфекция на белите дробове, която може да се прояви като кашлица, треска и затруднено дишане.
- Поради усилените усилия на тялото да се бори с инфекции.
- Рани, които заздравяват бавно поради ниски неутрофили в кръвта
Лечение на Ниски Неутрофили
Лечението при ниски неутрофили в голяма степен зависи от причината и тежестта на състоянието. Ето някои общи подходи към лечението на неутропения:
- Гранулоцитни колониестимулиращи фактори (G-CSF) като филграстим (Neupogen) и пегфилграстим (Neulasta) могат да бъдат приложени, за да стимулират костния мозък да произвежда повече неутрофили. Тези средства се използват особено при пациенти, които преминават през химиотерапия и изпитват ниски неутропения в кръвта като страничен ефект.
- Ако ниските неутрофили са причинени от инфекция или има висок риск от инфекция, могат да бъдат предписани профилактични или терапевтични антибиотици или антигъбични лекарства.
- Ако ниските неутрофили се дължат на дефицит, като витамин B12 или фолиева киселина, могат да бъдат предоставени добавки, за да се коригира дефицитът
- Ако е установено, че лекарство е причина за ниски неутрофили, то може да бъде прекратено или заменено с друго.
- В случаите, когато неутропенията е причинена от болест или състояние, като лупус или ревматоиден артрит, лечението на основното състояние може да помогне за облекчаване на неутропенията.
- За тежки случаи, особено ако има разстройство на костния мозък, което причинява намалени наутрофили, може да се разгледа трансплантация на костен мозък или стволови клетки.
- За аутоимунна неутропения, при която имунната система на тялото атакува собствените си неутрофили, може да се използват медикаменти, които подтискат имунната система.
- В редки и тежки случаи могат да бъдат предоставени трансфузии с гранулоцити (вид бели кръвни клетки), въпреки че това не е общ метод за лечение поради потенциални усложнения.
- За леки случаи на неутропения, които не представляват значителен риск, лекарите могат да препоръчат редовни кръвни изследвания, за да следят нивата на неутрофили и да съветват пациентите да избягват излагане на потенциални източници на инфекция.
Е важно да се идентифицира основната причина за ниски неутрофили в кръвта, за да се определи подходящото лечение и управление. Ако някой подозира, че има неутропения или е бил диагностициран с нея, трябва да се консултира с медицински специалист за по-нататъшна оценка и насоки.