Синдром на раздрусаното бебе е мозъчна травма в следствие от разклащане на бебето. Изключително важно е да се познават симптомите на синдрома на раздрусаното бебе, защото дори и родителите да не раздрусват своето бебе, то може да го направи например детегледачката. Хора за бога не друсайте малките незащитени бебета. Тук научете за последствията от разтърсване на бебето.
Какво е Синдром на Раздрусаното Бебе?
Синдром на раздрусаното бебе e тежка травма на мозъка, причинена от агресивно разклащане на малко дете или бебе кърмаче. Той също така се нарича насилствена травма на главата от злоупотреба, нанесена травма на главата и синдром на раздрусано на бебе с камшичен удар.
Този насилствен акт поврежда мозъчните клетки на детето и ограничава доставката на кислород до мозъка. Такава злоупотреба може да доведе до необратими повреди на мозъка или дори до смърт.
За щастие синдром на раздрусаното бебе може да бъде предотвратен, като правилната информация достигне до родители, които може да са в риск да наранят своето бебе. Когато родителите са запознати с рисковете при раздрусване на бебето, рискът това да ес случи остава минимален. Освен това родителите трябва да информират други грижещи се за тяхното бебе, като баби, дадовци, детегледачки, по-големи братя или сестри за опасностите от раздрусване на бебето.
Симптоми на Синдром на Раздрусаното Бебе
Симптоми на Синдром на Раздрусаното Бебе включват различни последствия, произтичащи от увреда на мозъка. Ранното разпознаване на тези симптоми е от съществено значение за здравето на бебето.
Незабавни или ранни симптоми на синдром на раздрусаното бебе могат да включват:
- Раздразнимост или неспокойство
- Трудност при събуждане или прекомерна сънливост
- Гадене
- Трудности при дишането или повърхностно дишане
- Конвулсии
- Бледа или синкава кожа
- Невъзможност за смучене или преглъщане на кърмата (храната)
- Отсъствие на реакция или намалено съзнание
- Широко разширени зеници или различен размер на зениците
- Лош апетит или невъзможност за хранене
Понякога може да не видите признаци за физическа травма. Ранните симптоми на синдром на раздрусаното бебе, които може да не са видите веднага, включват кървене в мозъка и очите, увреда на гръбначния стълб и фрактури на ребрата, черепа, краката и други кости. Много деца със синдром на раздрусаното бебе показват признаци и симптоми от предишни злоупотреби.
Дългосрочни или закъснели симптоми на синдром на раздрусаното бебе, които могат да се развият с времето, включват:
- Забавяне в развитието или увреждания
- Когнитивни нарушения или проблеми с обучението
- Физически увреждания
- Проблеми със зрението или слепота
- Загуба на слуха
- Трудности при говоренето
- Конвулсивни разстройства
- Проблеми с поведението, включително агресия или промени в настроението
При леки случаи на синдром на раздрусаното бебе, детето може да изглежда нормално след като е било разклатено, но с течение на времето то може да развие здравословни или поведенчески проблеми.
Причини за Синдром на Раздрусаното Бебе
Всеки родител знае, че трябва да придържа главата на бебето през първите месеци. Това е така защото бебетата имат слаби вратни мускули и не могат да поддържат тежестта на главите си. Ако бебе бъде насилствено раздрусано, неговият крехък мозък ще започне да се движи напред и назад в черепа по време на разклащането. Това причинява синини, оток, кървене, прерязване на кръвоносни съдове и нервни влакна.
синдром на раздрусаното бебе обикновено възниква, когато родител или грижещ се силно разклаща бебе или дете поради нервност, паник атака, незнание какво да направи в дадена ситуация или гняв – често защото детето не спира да плаче.
Някои родители смятат, че могат да предизвикат синдромът на раздрусаното бебе от прекомерно люлеене, друскане на ръце или в по късен етап от развитието на бебето като леките детски падания по дупе. Това не е така. В повечето случай причината за синдром на раздрусаното бебе е силно камшично връщане и люлеене на главата на бебето.
Рискови фактори
Има някои неща които могат да увеличат риска родителите или грижещите се да разклатят насилствено бебе и да причинят синдром на раздрусаното бебе:
- Млади или неопитни родители – Липсата на опит или разбиране относно нуждите и поведението на кърмачетата може да доведе до фрустрация, която може да резолира в раздрусване на бебето.
- Стрес и лоши умения за справяне -Грижещите се под високи нива на стрес, без адекватна подкрепа или механизми за справяне, могат да са по-склонни да изгубят контрол и да разклатят бебе.
- Злоупотреба с вещества – Грижещите се, които злоупотребяват с алкохол или наркотици, могат да имат нарушено съдене и по-висока импулсивност, което увеличава риска от навреда на детето.
- История на домашно насилие или детска злоупотреба – Историята на насилие у дома, било то срещу деца или други членове на семейството, може да бъде значителен рисков фактор.
- Колики или постоянно плачене – Кърмачета, които плачат повече от обикновено или са трудни за успокояване, могат да са под по-голям риск, тъй като непрекъснатото плачене може да бъде основен тригер за някои грижещи се.
- Недоносени бебета – Бебетата, родени преди време или със специални медицински нужди, могат да изискват повече грижи и търпение, което може да бъде предизвикателство за някои грижещи се.
- Липса на подкрепа – Грижещите се без мрежа за подкрепа или помощ от другите могат да станат преуморени, което увеличава вероятността от злоупотребящо поведение.
- Финансов или семеен стрес – Високите нива на стрес в домакинството, включително финансови затруднения или семейни конфликти, могат да засилят риска от грижещите се да изгубят контрол.
Усложнения от Синдром на Раздрусаното Бебе
- Увреждане на мозъка – Рязкото раздрусване води до движение на мозъка напред-назад в черепа, което причинява натъртване, подуване и налягане. Това може да доведе до трайно и значително увреждане на мозъка.
- Когнитивни увреждания – Засегнатите деца могат да имат проблеми с ученето, паметта, вниманието и уменията за решаване на проблеми.
- Физически увреждания – Те могат да варират от проблеми с моторната координация до спастичност (мускулна скованост) и парализа.
- Проблеми със зрението или слепота – Увреждането на очите или мозъка може да доведе до зрителни проблеми, включително частична или пълна загуба на зрението.
- Загуба на слуха – Травмата може да увреди деликатните структури на вътрешното ухо или мозъчните области, отговорни за слуха.
- Забавяне на речта и езика – Мозъчните увреждания могат да засегнат областите на мозъка, отговорни за речта и езика, водейки до забавяне или нарушения в тези умения.
- Припадъци – Много деца, които страдат от SBS, изпитват припадъци, които могат да бъдат продължително състояние.
- Поведенчески разстройства – Децата с панически разстройства могат да развият поведенчески и емоционални проблеми, включително промени в настроението, агресия и социални предизвикателства.
- Учебни затруднения – Мозъчната травма може да повлияе на способността на детето да учи и да се справя в училище.
- Церебрална парализа – В някои случаи нараняванията могат да доведат до церебрална парализа, характеризираща се с нарушена мускулна координация.
- Смърт – В тежки случаи травмата от синдрома на разклатеното бебе може да доведе до смърт.
Стратегии за предотвратяване на насилствено раздрусване на бебето
Образователните курсове за нови родители могат да бъдат ключови в подчертаването на рисковете, свързани с насилственото раздрусване на бебе. Тези курсове често предлагат ценни насоки за успокояване на плачещо бебе и ефективно справяне със стреса.
Когато се сблъскате с неутешимо плачещо бебе, може да се почувствате принудени да направите всичко възможно, за да спрете плача. Въпреки това, е критично винаги да третирате детето си с грижа и доброта. Раздрусването и малтретирането на дете никога не е оправдано, а както разбрахте е й опасно.
Ако откриете, че се борите да контролирате емоциите си е важно да потърсите подкрепа. Вашият педиатър може да ви насочи към консултант или друг специалист по психично здраве за помощ.
Диагностициране
Лекарят ще прегледа детето и ще зададе въпроси за медицинската му история. Различни изследвания може да са необходими за откриване на наранявания, включително:
- Рентгенови снимки на костите, може би включително на ръцете, краката, гръбначния стълб, ребрата и черепа.
- Очен преглед може да разкрие кръвоизливи в окото и други очни наранявания.
- Кръвни изследвания ще помогнат за отриване на някои метаболитни и генетични разстройства, както и кръвотечения и нарушения на съсирването,
- Магнитно-резонансна томография. може да се използва за създаване на детайлни изображения на мозъка и гръбначния стълб на детето.
Лечение при синдром на раздрусано на бебе
При дете, което е пострадало от раздрусване, спешната помощ може да включва подпомагане на дишането и хирургически интервенции за спиране на кръвоизливи в мозъка. При някои деца може да се наложи прилагане на медикаменти за намаляване на възпалението в мозъка и предотвратяване на припадъци.
Заключение от Bremennost.bg
Уверете се, че всички, които се грижат за детето ви, било то детегледачка, брат, сестра, баба и дядо са наясно с рисковете, свързани със синдрома на раздрусаното бебе. Родители, детегледачки или медицински специалисти трябва да потърсят незабавна медицинска помощ, ако подозират, че дете може да е пострадало от синдром на раздрусаното бебе.