Издаването на акт за раждане е важна административна процедура, която се извършва след раждането на дете. Удостоверението за раждане е официално свидетелство за раждане, което регистрира факта и детайлите около раждането на лицето и е основа за издаване на други важни документи като лична карта, паспорт и др. Регистрацията на новородено в България е важна процедура, която се осъществява в следните стъпки:
Стъпки за Регистрация на Новородено в България и Издаване на Акт за Раждане:
- Всяко раждане трябва да се съобщи писмено в срок 5 дни, като денят на раждането не се брои. Болницата, където е родено бебето, автоматично изпраща сведение до съответния общински отдел „Гражданско състояние“. Ако раждането не е в болница, родителите трябва сами да съобщят за раждането или длъжностното лице по гражданското състояние.
- Нужните документи за да се съобщи раждането в Общинският отдел са: Лична карта на майката; Лична карта на бащата; Акт за граждански брак, ако родилката е семейна, а ако не е партньорът представя нотариално заверена декларация за припознаване на детето.
- Избор на Име за Детето – при подаване на заявлението, родителите трябва да декларират избраното име за новороденото.
- Издаване на Акт за Раждане – след проверка на документите и данните, общината издава акт за раждане на детето.
- Издаване на Лични Документи – с акта за раждане, може да се пристъпи към издаване на първите лични документи на детето – например, паспорт.
- Здравно Осигуряване и ЕГН – въз основа на акта за раждане се издава и Единен граждански номер (ЕГН) на детето. Това ЕГН е необходимо за регистрацията на детето в Националната здравноосигурителна каса и други институции.
- Допълнителни Стъпки – регистрация при педиатър, включване в системата за имунизации и други административни и здравни процедури.
Кога и къде ще получите акта за раждане?
Актът за раждане се издава в срок от 14 работни дни от раждането на детето. Той се получава от общината по адресна регистрация на майката. Ако жената ражда в болница, която е в друго населено място, то актът за раждане се получава от община където се намира Болницата.
Кой може да вземе акта за раждане?
Актът за раждане може да бъде получен от майката или бащата на детето, след предоставяне на тяхната лична карта.
Какво съдържа акта за раждане?
- място на съставяне на акта-област, община, населено място/район
- номер на акта и дата на съставяне
- номер на оригиналното удостоверение
- дата – ден, месец, година, час и минута на раждането
- място на раждане – област, община, населено място или държава, ако детето е родено извън територията на Република България
- име на новороденото
- ЕГН на детето (попълва се само за български граждани)
- пол и гражданство
- данни за родителите – имена, дата на раждане, ЕГН, гражданство
- документ, удостоверяващ раждането
- длъжностно лице – имена, ЕГН и подпис
Родителите са отговорни, че новороденото им дете е правилно регистрирано и има всички необходими документи и регистрации за началото на своя живот и развитие. При необходимост от допълнителна информация или промени в законодателството, препоръчително е да се консултирате с най-близкия общински отдел „Гражданско състояние“ или други съответни институции в България. Може също така да прочетете Закон за Гражданската Регистрация.