Спиналната упойка има интересна история. През 1898 г. германският лекар Август Бир провежда първите експерименти с кокаин върху себе си, като инжектира веществото в субарахноидното пространство, което води до първата успешна спинална упойка (спинална анестезия).
Какво е спинална упойка?
Спиналната упойка или спинална анестезия е вид метод за упойка (анестезия), която се поставя в гръбначния стълб на пациента и която се използва за обезболяване преди някаква медицинска манипулация. Поставяането на спинална упойка води до бърза настъпващо изтръпване и загуба на чувствителност под нивото на инжекцията.
Предимства от Спиналната Упойка
Спиналната упойка има редица предимства в сравнение с други видове анестезия:
- Предоставя отлично обезболяване на долната част на тялото, включително крайниците, корема и пелвиса.
- Обезболяването настъпва бързо след инжекцията на анестетика.
- Спрямо общата анестезия, при спиналната упойка има по-малък риск странични ефекти, като дихателни проблеми или алергични реакции.
- Спиналната упойка може да намали необходимостта от силни болкоуспокояващи след операцията, което намалява риска от странични ефекти като гадене, заспиване и зависимост.
- Пациентите остават будни и наясно по време на процедурата, освен ако не се желае допълнителна лекарства.
- Възстановяването след спинална упойка е по-бързо в сравнение с общата анестезия.
- Спиналната упойка може да намали риска от кървене по време на операцията.
- Спиналната упойка може да бъде предпочитана за пациенти с респираторни проблеми или други заболявания, които правят общата анестезия по-рискова.
- Възможността за бързо възстановяване може да позволи на пациентите по-рано да се движат след операцията, което може да намали риска от тромбоза.
Кога се Използва Най–Често Спиналната Упойка?
Спиналната упойка най-често се използва за:
- Хирургични процедури на долната част на корема, например като определени операции за херния или коремни процедури, при които общата анестезия може да не е предпочитана или необходима.
- Ортопедични процедури на долни крайници, например като протезиране на коленна или тазобедрена става.
- Урологични процедури, включително операции на мехура, операции на простатата и някои операции на бъбреците.
- При раждане, например когато раждането е със секцио, спиналната упойка е популярен избор за родилни операции, тъй като осигурява бърза и ефективна анестезия без да засяга бебето. Ако жената има естествено раждане в определени случаи спиналната упойка също може да се използва за облекчаване на болката по време на раждането, особено ако се предвижда епизиотомия или раждане с клещи. Обаче по-често за тази цел се използва епидурална анестезия, поради по-дългия й период на действие и възможността за корекция.
- Гинекологични процедури, например при определени видове хистеректомия или процедури върху яйчниците.
- Ректални, перианални операции, включително операции за хемороиди или корекции на фистули.
Как се извършва поставянето на спинална упойка?
Спиналната упойка или спинална анестезия е вид метод на местна упойка (анестезия), при който анестетични агенти се инжектират директно в цереброспиналната течност в рамките на субарахноидното пространство на гръбначния стълб. Спинална упойка предизвиква дълбоко изтръпване и липса на мускулен контрол в някои части на тялото, засегнати от лекарството. Тази техника е с дългогодишен опит на безопасност и удовлетвореност от страна на пациентите. Спинална упойка се използва в болниците за различни операции. Сериозни усложнения от спинална упойка се наблюдават изключително рядко.
Поставянето на обезболяващото в гръбначния стълб е сравнително проста и безболезнена процедура. Тя се извършва, когато вие легнете свити в ембрионална поза на една страна с опряна брадичка в гърдите и колене свити плътно към корема. Тогава анестезиологът ясно може да види прешлените и очертанието на гръбначния ви стълб и да постави обезболяващото точно, както трябва. Ако вашия анестезиолог прецени може да ви постави упойка преди да направи същинското поставяне на така наречената спинална упойка в гръбначния стълб. Ако не ви поставят обезболяващо при вкарването на упойката, има вариант да имате спомен на болка при изпълнението. Въпреки това в повечето случаи спиналната упойка се поставят без даване на никакви успокоителни предварително. Обикновено дискомфортът за пациента по време на поставянето на спиналната упойка е лек и се понася добре. Много от пациентите описват дискомфорт единствено при вкарването на иглата в гръбначния стълб.
В рамките на няколко минути след поставянето на спинална упойка вие ще започнете да усещате изтръпване и тежест в краката. Това усещане ще има напредък през следващите 10 минути до пълното подействане на упойката в съответните части на тялото. Продължителността на скованост може да се манипулира до известна степен чрез избора на различни медикаменти и дозировки. Тъй като спиналната упойка трябва да продължи по–дълго от операцията, можете да изпитате изтръпване за един до два часа след приключване на процедурата. Ако се подлагате на рутинна амбулаторна процедура, която не изисква болничен престой – изтръпването и ефектът от упойката трябва да се разнесе преди да ви пуснат да се приберете у дома.
Какво време е необходимо за възстановяване след спинална упойка?
В зависимост от дозата която са ви поставили ефектът на възстановяването след спинална упойка ще започне след 2 до 4 часа. Временната загуба на чувствителност, изтръпване и понякога мускулна слабост могат да продължат няколко дни или дори седмици, но почти всички те се възстановяват напълно. Научете повече за Възстановяване след Спинална Упойка.
Усложнения След Спинална Упойка
Страничните ефекти и други усложнения след спинална упойка са рядко явление. Въпреки това може да има редица усложнения и странични ефекти след спинална упойка.
- Спиналната упойка понякога причинява ужасно главоболие и това е най–честото усложнение от нея. Спиналната упойка причинява постоперативно главоболие при около 1 % от пациентите, които са подложени на нея. Главоболието обикновено се развива през първите 2 дни след спинална упойка. Неговата отличителна черта е умерено до силно главоболие, което се подобрява, когато лежите по гръб и става по–лошо, когато седите или стоите. Спиналното главоболие не е опасно и не предизвикват никакви дългосрочни ефекти. В по–голяма част от времето, това главоболие ще отмине от само себе си в рамките на 5 до 7 дни. Ако главоболието е в по–тежка степен или не се подобрява след приложеното от специалист лечение, ще трябва да направите консултация със специалист за мерките, които трябва да предприемете. За да избегнете това неприятно странично усложнение – ще бъдете предупредени от вашия лекар да преустановите приемът на храна и вода около дванадесет часа преди процедурата. Не трябва да приемате никакви течности, дори и при измиването на зъбите ви сутринта преди да отидете в болницата.
- В редки случаи иглата може да засегне нерв при поставянето на спинална упойка, което може да доведе до болка, мравучкане или слабост.
- Спиналната упойка може да доведе до ниско кръвно налягане, защото упойката разширява кръвоносните съдове.
- Временната загуба на чувствителност може да доведе до затруднено уриниране след процедурата.
- Въпреки че е рядко, възможно е възникването на инфекция на мястото на инжекцията или дори менингит.
- Може да се получи кървене в областта на инжекцията при хора, които приемат антикоагулантни лекарства или имат проблеми с кръвосъсирването
- В редки случаи, упойката може да бъде неуспешна. Това означава, че няма да има пълно обезболяване или може да има неравномерно разпределение на упойката.
- След поставянето на спинална упойка може да има дискомфорт и дългосрочна болка на мястото на инжекцията.
- Възможни са алергични реакции или други нежелани реакции към използваните анестетични средства.
Преди да се подложите на процедура, изискваща поставяне на спинална упойка, се консултирайте с вашия лекар за всички въпроси, които имате около нея – за самата процедура, за рисковете и за страничните ефекти, така че да сте максимално подготвени психически и да сте информирани, така че да се сведат до минимум вероятностите за някакъв проблем вследствие на поставената спинална упойка.