Какво е простагландини?
Когато човек е ранен, в тялото му се задейства сложен процес на възпаление и съсирване на кръвта. Простагландините са група липиди, които са част от този процес. Проблеми с тях може да нарушат процеса на зарастване на нараняванията, да доведе до сериозно възпаление и болка и да въздейства негативно на цялостното ви здраве. Простагландините са хормони, създадени по време на химическа реакция на мястото, където e възникнало нараняване. Те са уникални сред хормоните, защото за разлика от останалите хормони, те не се секретират от жлези.
Какви са функциите на простагландините?
Простагландините оказват много голямо влияние върху основните физиологични процеси в тялото ви. Те имат както положителни, така и отрицателни ефекти върху вашето здраве. С други думи простагландините улесняват хомеостазата, но те също така насърчават и някои болестни процеси. Тези краткотрайни вещества се състоят от мастни киселини и играят роля в много основни функции. Някои от тези функции включват например, вазодилатация и вазоконстрикция. Вазодилатацията и вазоконстрикцията са съответно – процесът на автоматично отваряне и затваряне на даден кръвоносен съд. Други включват бронхоспазъм, което е стеснението на въздушните пътища в дробовете, съсирването на кръвта, маточните контракции, поддържането на тъканите на стомашната лигавица и т.н.
Простагландините контролират няколко процеси в организма, особено що се отнася до процеса на оздравяване. Когато дадена тъкан е повредена или заразена, тази група хормони ще създаде реакции, които пораждат лечебния процес. Простагландините стимулират образуването на кръвен съсирек и свиването на стената на кръвоносните съдове, когато тялото има кървене. След като вече не са необходими кръвните съсиреци и нараняването започне да се лекува, простагландините ще стимулират промени, които позволяват съсиреците да разсеят и стените на кръвоносните съдове да релаксират. При жените – простагландините помагат за регулиране на репродуктивната система. Те участват в започването на раждането и контролират овулацията. Синтетичните им форма понякога се използват за предизвикване на раждане при бременни жени.
Какви могат да бъдат евентуалните проблеми с ненормалните нива на простагландините в организма?
Може да възникнат проблеми с производството на простагландини, което води до нежелано възпаление в организма. Простагландините са част от естествен отговор на стреса, но прекомерното количество от тях може да причини хронични проблеми с болка. Болезнена менструация, артрит, тежко менструално кървене и някои видове рак се свързват с прекомерните нива на тези хормони. Някои противовъзпалителни лекарства работят чрез блокиране на ензими, които водят до производството на тези хормони, като по този начин намаляват възпалението. Понякога тялото не създава достатъчно простагландини, за да се излекува някоя травма или да се започне раждане. Тук в помощ може да дойде използването на изкуствената им форма. Тези хормони понякога се използват и за лечение на стомашни язви и глаукома.
Ако се притеснявате, че може да имате дисбаланс на простагландини, трябва да обсъдите вашите притеснения с ендокринолог.
Какви лекарства са насочени към лекуване на проблеми с простагландините?
Тъй като простагландините играят важна роля в иницииране и поддържане на дадено възпаление, множество лекарства са разработени през годините, за да се противопоставят на техните действия. Тези лекарства се считат за ефективни, както и сравнително евтини и хората по целия свят редовно се обръщат към тях за помощ. В древни времена кората от дървото върба е била използвана за облекчаване на болката и намаляване на треската, а днес много холистични билкари препоръчват това растение на клиентите си с такъв проблем. В лекарствените продукти активната съставка на върбовата кора е под името салицилова киселина. Но, когато пациентите започнали да страдат от силни стомашни проблеми, включително диария и повръщане, в резултат на системната употреба на салицилова киселина, на нейно място идва употребата на ацетилсалициловата киселина. През 1890 г Ацетилсалицилова киселина излиза на пазара като аспирин от компания, известна тогава и сега като Байер. Освен този продукт се употребяват и много нестероидни и стероидни противовъзпалителни медикаменти за влияние върху простагландините, но това може да бъде решено само от лекар, който да прецени конкретната ситуация при вас.
Как можете да поддържате здравословни нива на простагландините сами?
Има някои простички методи, които могат да ви помогнат да поддържате нормални нива на простагландините:
– Яжте храни, богати на омега-3 мастни киселини. Според няколко проучвания, омега-3 мастните киселини имат противовъзпалителни ефекти върху организма. Храни, богати на омега-3 мастни киселини включват: сардини, сьомга, соя, ленени семена, орехи, тофу и скумрия.
– Яжте храни, богати на витамин Е. Този витамин е известен с противовъзпалителния си ефект, защото има способността да потиска или инхибира синтеза на простагландини, като по този начин понижава прекомерните им нива. Храните, богати на витамин Е, включват: слънчогледови семки и олио, бадеми, шафраново масло, лешници, фъстъци и фъстъчено масло, спанак, броколи или масло от пшеничен зародиш.
– Яжте 100% пълнозърнести храни. Проучванията показват, че пълнозърнестите храни имат ползи за здравето, включително насърчаването на противовъзпалителни процеси в организма. Пълнозърнестите продукти включват: ечемик, киноа, овесена каша, пълнозърнесто брашно, кафяв ориз.
– Добавете нар към вашата диета. Този плод е вкусен и има голямо разнообразие от ползи за здравето, поради високата концентрация на фитохимикали.
– Яжте повече ананас. Този светъл жълт плод съдържа ензим, известен като бромелаин, който доказано намалява високите нива на простагландини.
– Яжте повече домати. Те съдържат големи количества каротеноид, наречен ликопен. Това е антиоксидант, известен за предотвратяване на рак на простатата, сърдечно-съдови заболявания и намаляване на възпалението.
– Увеличете приема на чесън и лук. Те съдържат алицин, активна съставка, която работи като противовъзпалителни лекарство и блокира прекомерното производството на простагландин. Освен това тези храни са с доказани антимикробни, анти-туморни, анти-тромботични и анти-артритни свойства.
– Използвайте куркума в готвенето. Куркумата е ярък жълто – оранжев корен, който е най-известен като съставка в кърито на прах. Този корен съдържа съединение, наречено куркумин, което е доказано, че инхибира производството на простагландини.
– Добавете джинджифил към вашата диета. Проучванията показват, че той има силни противовъзпалителни и антиоксидантни свойства.
– Пийте зелен чай. Според проучвания – зеленият чай може да понижи нивата на простагландин в тялото си. Смята се, че полифенолите в зеления чай са с антиоксидантни свойства, които помагат за намаляване на щетите над клетките от страна на свободните радикали.
– Ограничете приема на нездравословни наситени мазнини. Храни, които съдържат наситени мазнини включват: преработени меса (като колбаси, хотдог или бекон), пържени храни и т.н
– Ограничете алкохолните напитки. Спрете или силно ограничете приема на алкохол. Доказано е, че високите нива на алкохол увеличават производството на простагландини.
– Ограничете добавените захари. Някои проучвания показват, захарите задейства освобождаването на някои химикали, които насърчават възпаленията в организма. Избягвайте храни като сладкиши, подсладени напитки и десерти, които обикновено съдържат голямо количество добавена захар.
Каквито и стъпки да предприемете, е добре да сте се консултирали първо с медицинско лице, за да се направи точна картина на вашето реално здравословно състояние и да се избегнат рисковете от някакво увреждане и риск за вас.
Източници:
2. https://www.verywellhealth.com/prostaglandins-and-your-pain-signals-297143
3. https://www.wikihow.com/Naturally-Lower-Prostaglandins-with-Food
4. https://en.wikipedia.org/wiki/Prostaglandin