Bremennost.bg
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Калкулатори
    • Овулационен Калкулатор
    • Калкулатор календар за забременяване
    • Калкулатор Бременност по Дни
    • Калкулатор Бременност по Седмици
    • Калкулатор бременност по седмици и месеци
    • Калкулатор за измерване дължината на плода – CRL
    • Калкулатор на тегло при бременност по седмици
    • Калкулатор за пола на бебето според рождените дати на родителите
  • Забременяване
  • Бременност
  • Раждане
  • Мама и Бебе
  • Здраве
  • Калкулатори
    • Овулационен Калкулатор
    • Калкулатор календар за забременяване
    • Калкулатор Бременност по Дни
    • Калкулатор Бременност по Седмици
    • Калкулатор бременност по седмици и месеци
    • Калкулатор за измерване дължината на плода – CRL
    • Калкулатор на тегло при бременност по седмици
    • Калкулатор за пола на бебето според рождените дати на родителите
  • Забременяване
  • Бременност
  • Раждане
  • Мама и Бебе
  • Здраве
Няма резултати
Вижте всички резултати
Bremennost.bg
Няма резултати
Вижте всички резултати
Bremennost.bg Речник

Простагландини

Обновена: 28-11-2022
в Речник
Време за прочитане: 3 минути
A A
233
SHARES
1.6k
VIEWS
Share on FacebookShare on TwitterRedditEmail

Какво е простагландини?
Когато човек е ранен, в тялото му се задейства сложен процес на възпаление и съсирване на кръвта. Простагландините са група липиди, които са част от този процес. Проблеми с тях може да нарушат процеса на зарастване на нараняванията, да доведе до сериозно възпаление и болка и да въздейства негативно на цялостното ви здраве.  Простагландините са хормони, създадени по време на химическа реакция на мястото, където e възникнало нараняване. Те са уникални сред хормоните, защото за разлика от останалите хормони, те не се секретират от жлези.

ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ

Цервицит

Витамин Б17

Синдром на Рейно

простагландини
Простагландини – Алпростадил – Простациклин

Какви са функциите на простагландините?
Простагландините оказват много голямо влияние върху основните физиологични процеси в тялото ви. Те имат както положителни, така и отрицателни ефекти върху вашето здраве. С други думи простагландините улесняват хомеостазата, но те също така насърчават и някои болестни процеси. Тези краткотрайни вещества се състоят от мастни киселини и играят роля в много основни функции. Някои от тези функции включват например, вазодилатация и вазоконстрикция. Вазодилатацията и вазоконстрикцията са съответно – процесът на автоматично отваряне и затваряне на даден кръвоносен съд. Други включват бронхоспазъм, което е стеснението на въздушните пътища в дробовете, съсирването на кръвта, маточните контракции, поддържането на тъканите на стомашната лигавица и т.н.

Простагландините контролират няколко процеси в организма, особено що се отнася до процеса на оздравяване. Когато дадена тъкан е повредена или заразена, тази група хормони ще създаде реакции, които пораждат лечебния процес. Простагландините стимулират образуването на кръвен съсирек и свиването на стената на кръвоносните съдове, когато тялото има кървене. След като вече не са необходими кръвните съсиреци и нараняването започне да се лекува, простагландините ще стимулират промени, които позволяват съсиреците да разсеят и стените на кръвоносните съдове да релаксират. При жените – простагландините помагат за регулиране на репродуктивната система. Те участват в започването на раждането и контролират овулацията. Синтетичните им форма понякога се използват за предизвикване на раждане при бременни жени.

Какви могат да бъдат евентуалните проблеми с ненормалните нива на простагландините в организма?
Може да възникнат проблеми с производството на простагландини, което води до нежелано възпаление в организма. Простагландините са част от естествен отговор на стреса, но прекомерното количество от тях може да причини хронични проблеми с болка. Болезнена менструация, артрит, тежко менструално кървене и някои видове рак се свързват с прекомерните нива на тези хормони. Някои противовъзпалителни лекарства работят чрез блокиране на ензими, които водят до производството на тези хормони, като по този начин намаляват възпалението. Понякога тялото не създава достатъчно простагландини, за да се излекува някоя травма или да се започне раждане. Тук в помощ може да дойде използването на изкуствената им форма. Тези хормони понякога се използват и за лечение на стомашни язви и глаукома.
Ако се притеснявате, че може да имате дисбаланс на простагландини, трябва да обсъдите вашите притеснения с ендокринолог.

Какви лекарства са насочени към лекуване на проблеми с простагландините?
Тъй като простагландините играят важна роля в иницииране и поддържане на дадено възпаление, множество лекарства са разработени през годините, за да се противопоставят на техните действия. Тези лекарства се считат за ефективни, както и сравнително евтини и хората по целия свят редовно се обръщат към тях за помощ. В древни времена кората от дървото върба е била използвана за облекчаване на болката и намаляване на треската, а днес много холистични билкари препоръчват това растение на клиентите си с такъв проблем. В лекарствените продукти активната съставка на върбовата кора е под името салицилова киселина. Но, когато пациентите започнали да страдат от силни стомашни проблеми, включително диария и повръщане, в резултат на системната употреба на салицилова киселина, на нейно място идва употребата на ацетилсалициловата киселина. През 1890 г Ацетилсалицилова киселина излиза на пазара като аспирин от компания, известна тогава и сега като Байер. Освен този продукт се употребяват и много нестероидни и стероидни противовъзпалителни медикаменти за влияние върху простагландините, но това може да бъде решено само от лекар, който да прецени конкретната ситуация при вас.

Как можете да поддържате здравословни нива на простагландините сами?
Има някои простички методи, които могат да ви помогнат да поддържате нормални нива на простагландините:
– Яжте храни, богати на омега-3 мастни киселини. Според няколко проучвания, омега-3 мастните киселини имат противовъзпалителни ефекти върху организма. Храни, богати на омега-3 мастни киселини включват: сардини, сьомга, соя, ленени семена, орехи, тофу и скумрия.
– Яжте храни, богати на витамин Е. Този витамин е известен с противовъзпалителния си ефект, защото има способността да потиска или инхибира синтеза на простагландини, като по този начин понижава прекомерните им нива. Храните, богати на витамин Е, включват: слънчогледови семки и олио, бадеми, шафраново масло, лешници, фъстъци и фъстъчено масло, спанак, броколи или масло от пшеничен зародиш.
– Яжте 100% пълнозърнести храни. Проучванията показват, че пълнозърнестите храни имат ползи за здравето, включително насърчаването на противовъзпалителни процеси в организма. Пълнозърнестите продукти включват: ечемик, киноа, овесена каша, пълнозърнесто брашно, кафяв ориз.
– Добавете нар към вашата диета. Този плод е вкусен и има голямо разнообразие от ползи за здравето, поради високата концентрация на фитохимикали.
– Яжте повече ананас. Този светъл жълт плод съдържа ензим, известен като бромелаин, който доказано намалява високите нива на простагландини.
– Яжте повече домати. Те съдържат големи количества каротеноид, наречен ликопен. Това е антиоксидант, известен за предотвратяване на рак на простатата, сърдечно-съдови заболявания и намаляване на възпалението.
– Увеличете приема на чесън и лук. Те съдържат алицин, активна съставка, която работи като противовъзпалителни лекарство и блокира прекомерното производството на простагландин. Освен това тези храни са с доказани антимикробни, анти-туморни, анти-тромботични и анти-артритни свойства.
– Използвайте куркума в готвенето. Куркумата е ярък жълто – оранжев корен, който е най-известен като съставка в кърито на прах. Този корен съдържа съединение, наречено куркумин, което е доказано, че инхибира производството на простагландини.
– Добавете джинджифил към вашата диета. Проучванията показват, че той има силни противовъзпалителни и антиоксидантни свойства.
– Пийте зелен чай. Според проучвания – зеленият чай може да понижи нивата на простагландин в тялото си. Смята се, че полифенолите в зеления чай са с антиоксидантни свойства, които помагат за намаляване на щетите над клетките от страна на свободните радикали.
– Ограничете приема на нездравословни наситени мазнини. Храни, които съдържат наситени мазнини включват: преработени меса (като колбаси, хотдог или бекон), пържени храни и т.н
– Ограничете алкохолните напитки. Спрете или силно ограничете приема на алкохол. Доказано е, че високите нива на алкохол увеличават производството на простагландини.
– Ограничете добавените захари. Някои проучвания показват, захарите задейства освобождаването на някои химикали, които насърчават възпаленията в организма. Избягвайте храни като сладкиши, подсладени напитки и десерти, които обикновено съдържат голямо количество добавена захар.

Каквито и стъпки да предприемете, е добре да сте се консултирали първо с медицинско лице, за да се направи точна картина на вашето реално здравословно състояние и да се избегнат рисковете от някакво увреждане и риск за вас.

Източници:
2. https://www.verywellhealth.com/prostaglandins-and-your-pain-signals-297143
3. https://www.wikihow.com/Naturally-Lower-Prostaglandins-with-Food
4. https://en.wikipedia.org/wiki/Prostaglandin

До колко полезна беше за вас, тази публикация?

Кликнете върху сърцата, за да я оцените!

Рейтинг 3.7 от 5

Засега няма гласове! Бъдете първият, като оцените тази публикация.

Благодарим Ви! Оценихте тази публикация за полезна...

Следвайте ни в социалните медии!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази статия!

Кажете ни как можем да подобрим този пост? Изпратете ни Вашето мнение чрез формата по долу ( *Важно започнете съобщението с вашия E-mail):

Вижте още:

  1. Омега 3 Мастни Киселини по Време на Бременност
  2. Какво е Пролактин?
  3. Подагра
  4. Въглехидратните Храни
  5. Висок Пролактин
  6. 173 ден от бременността
Здравната информация на този сайт е прегледана и обновена от редакционния екип на Bremennost.bg (Бременност.бг) и се основава на рецензирани медицински книги и високо уважавани световни здравни организации и институции, включително ACOG (Американски колеж по акушер-гинеколози), CDC (Центрове за контрол и профилактика на заболяванията), AAP (Американска академия по педиатрия), NIH (Национални здравни институти) и други медицински източници.
Share97Tweet57ShareSharePin20Send
Предишна публикация

Видеозон

Следваща публикация

Възстановяване след секцио

Bremennost bg

Bremennost bg

Повече от 11 години Bremennost.bg предоставя специализирана медицинска информация за забременяване, бременност и раждане. Информацията е предоставена от медицински източници по разбираем от нас начин. В зависимост в кои етап от вашия живот се намирате, здравната информация е сортирана в 5 важни категории – "Калкулатори", "Забременяване", "Бременност", "Раждане", "Мама и Бебе". По данни на Google Analytics за последната година (2022) над 917174 потребители са посетили Bremennost.bg (Бременност.бг).

Свързани Статии

цервицит
Здраве

Цервицит

24.04.2020
1.5k
витамин б17
Речник

Витамин Б17

30.11.2019
1.2k
синдром на Рейно
Речник

Синдром на Рейно

05.06.2020
1.7k
Следваща публикация
възстановяване след секцио

Възстановяване след секцио

овулация и зачеване

Овулация и Зачеване

Търсете в над 1800 статии

Няма резултати
Вижте всички резултати

Избрани Статии

  • калкулатор за бременността по седмици и месеци

    Калкулатор бременност по седмици и месеци

    22370 shares
    Share 8948 Tweet 5592
  • Коя Гестационна Седмица на Кой Месец Отговаря

    12714 shares
    Share 5085 Tweet 3178
  • Бременност по Седмици

    9645 shares
    Share 3858 Tweet 2411
  • Калкулатор Бременност по Дни

    9188 shares
    Share 3683 Tweet 2294
  • Калкулатор за пола на бебето според рождените дати на родителите

    8958 shares
    Share 3589 Tweet 2237

Последвайте ни

Facebook Twitter

Важни телефонни

☏ 112 - Бърза помощ и друга спешна внезапна реална заплаха за здравето, живота, безопасността

✓ Министерство на Здравеопазването

✓ Национален център по обществено здраве

Лиценз за съдържание

  • Съдържанието е лицензирано по Creative Commons Признание-Некомерсиално-Споделяне на споделеното 4.0 Международен Лиценз.
  • Задължително трябва да посочите линк към https://Bremennost.bg като източник!

УСЛОВИЯ ЗА ПОЛЗВАНЕ

  • Медицински отказ от отговорност
  • Декларация за поверителност
  • За нас
  • Често задавани въпроси
  • Статистика за посещенията на Bremennost.bg

© 8 Март 2012 – 2023 Bremennost.bg ® Специализиран сайт за забременяване, бременност и раждане. Всички Права Запазени!

Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Калкулатори
    • Овулационен Калкулатор
    • Калкулатор календар за забременяване
    • Калкулатор Бременност по Дни
    • Калкулатор Бременност по Седмици
    • Калкулатор бременност по седмици и месеци
    • Калкулатор за измерване дължината на плода – CRL
    • Калкулатор на тегло при бременност по седмици
    • Калкулатор за пола на бебето според рождените дати на родителите
  • Забременяване
  • Бременност
  • Раждане
  • Мама и Бебе
  • Здраве

© 8 Март 2012 – 2023 Bremennost.bg ® Специализиран сайт за забременяване, бременност и раждане. Всички Права Запазени!

Този уебсайт използва бисквитки. Продължавайки да използвате този уебсайт, вие давате съгласието си за използване на бисквитки. Посетете нашия Политика за поверителност.
X