Bremennost.bg
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Калкулатори
    • Овулационен Калкулатор
    • Калкулатор календар за забременяване
    • Калкулатор Бременност по Дни
    • Калкулатор Бременност по Седмици
    • Калкулатор бременност по седмици и месеци
    • Калкулатор за измерване дължината на плода – CRL
    • Калкулатор на тегло при бременност по седмици
    • Калкулатор за пола на бебето според рождените дати на родителите
  • Забременяване
  • Бременност
  • Раждане
  • Мама и Бебе
  • Здраве
  • Калкулатори
    • Овулационен Калкулатор
    • Калкулатор календар за забременяване
    • Калкулатор Бременност по Дни
    • Калкулатор Бременност по Седмици
    • Калкулатор бременност по седмици и месеци
    • Калкулатор за измерване дължината на плода – CRL
    • Калкулатор на тегло при бременност по седмици
    • Калкулатор за пола на бебето според рождените дати на родителите
  • Забременяване
  • Бременност
  • Раждане
  • Мама и Бебе
  • Здраве
Няма резултати
Вижте всички резултати
Bremennost.bg
Няма резултати
Вижте всички резултати
бебе на една седмица

Бебе на 1 седмица

новородено бебе на две седмици

Бебе на 2 седмици

бебе на три седмици

Бебе на 3 седмици

бебе на 1 месец

Бебе на 1 месец

бебе на пет седмици

Бебе на 5 седмици

бебе на шест седмици

Бебе на 6 седмици

бебе на седем седмици

Бебе на 7 седмици

бебе на 2 месеца

Бебе на 2 Месеца

бебе на 3 месеца

Бебе на 3 Месеца

бебе на 4 месеца

Бебе на 4 Месеца

бебе на 5 месеца

Бебе на 5 Месеца

бебе на 6 месеца

Бебе на 6 Месеца

бебето на 7 месеца

Бебе на 7 Месеца

бебе на 8 месеца

Бебе на 8 Месеца

бебе на 9 месеца

Бебе на 9 Месеца

бебе на 10 месеца

Бебе на 10 Месеца

бебе на 11 месеца

Бебе на 11 Месеца

бебе на 1 година

Бебе на 1 Година

Bremennost.bg Мама и Бебе

Недоносено Бебе

Обновена: 22-11-2016
в Мама и Бебе, Речник
Време за прочитане: 2 минути
A A
125
SHARES
894
VIEWS
Share on FacebookShare on TwitterRedditEmail

Всичко което трябва да знаете за преждевременно раждане на недоносено бебе – Причини за преждевременно раждане, нужди и здравословни проблеми на бебето!

ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ

Бебе на 7 седмици

Бебе на 6 седмици

Бебе на 5 седмици

Какво е Недоносено бебе?
За недоносено бебе се определя всяко бебе, което се ражда от бременност, която трае по–малко от 37 гестационни седмици, нормално – бебета се раждат между 37 и 42 седмица след последната менструация на майката.

недоносено бебе

Причини за преждевременното раждане на недоносени бебета
Често причината за преждевременното ражданe на недоносено бебе е неизвестна. Понякога тя е причинена от проблеми на майката по време на бременността като гестационен диабет, хипертония, сърдечни или бъбречни проблеми, инфекция или кървене поради необичайно позициониране на плацентата. Друг път раждането на недоносено бебе може да бъде причинено от начина на живот на майката, неправилното хранене, тютюнопушенето, употребата на наркотици или прекомерна консумация на алкохол по време на бременността. Преждевременните раждания са по–чести при млади жени до 19 и по–възрастни след 40 години и тези с предишно преждевременно раждане.

Всяко недоносено бебе е с много специални нужди, което прави грижите за него доста различни от тези при нормално родените т.е доносените бебета. Това е така защото те започват живота си след раждането в неонатално интензивно отделение. То е предназначено да осигури атмосфера, която ограничава стреса за новороденото бебе и отговаря на основните нужди на топлина, хранене и защита, за да се гарантира правилните растеж и развитие на всички живо родено недоносени бебета.

Какви са основните нужди на недоносените бебета?
– Топлина!
Топлината е важна за всяко новородено бебе, но особено важна ако имаме недоносено бебе, защото то има липса на телесни мазнини, необходими за поддържане на телесната му температура, дори когато то е увито с одеяла. Затова се използват кувиози, които имат специални лъчисти нагреватели.

– Хранене и растеж!
Нужни са специални хранителни нужди при появата на преждевременно родени недоносени бебета, тъй като те растат по – бързо отколкото нормално роденото бебе и тяхната храносмилателна система е все още незряла. Доносеното бебе обикновено тежи повече от 2500 грама, а недоносеното бебе тежи от около 500 грама до 2500 грама. Майчиното мляко е отличен източник на хранене, но може да се каже, че почти всяко недоносено бебе е твърде незряло, за да се храни директно от гърдата или бутилка, докато не стане между 32 до 34 гестационна възраст. Повечето недоносени бебета трябва да бъдат хранени бавно поради риска от развитие на некротизиращ ентероколит. Майчиното мляко може да бъде изпомпвано от майката и недоносеното бебе да бъде хранено през тръбата, която отива от носа или устата на бебето в стомаха. За жени, които не могат да предоставят майчино мляко, вариант може да бъде да се дава на бебета адаптирано. Кърмата има предимство пред формула, защото тя съдържа протеини, които помагат за борба с инфекцията и за насърчаване на растежа.

Кои общи здравни проблеми най–често засягат повечето недоносени бебета?
Недоносеното бебе е податливо на редица проблеми, най–вече защото неговите вътрешни органи не са напълно готови да функционират самостоятелно. Като цяло при всяко недоносено бебе има по–висок риск от усложнения:

– Хипербилирубинемия
Често срещано лечимо състояние е хипербилирубинемия, което засяга 80 % от всички живо родени недоносени бебета. Децата с хипербилирубинемия имат високи нива на билирубин, който се произвежда от нормалното разпределение на червените кръвни клетки. Това високо ниво на билирубин води до жълтеница, жълто оцветяване на кожата и бялото на очите.
– Некротизиращ ентероколит
Некротизиращ ентероколит е сред най–често срещаните и сериозни чревни заболявания сред повечето недоносени бебета. Това се случва, когато тъкан в червата е контузена или започва да умрат. Когато това се случи, бактерии и други отпадъчни продукти преминават през червата в кръвта на бебето или коремната кухина. Това може да причини живото застрашаваща инфекция. Това заболяване обикновено засяга недоносено бебе, което е родено преди 32 гестационна седмица.
– Апнея
Апнеята обикновено е причинена от незрялост в областта на мозъка, която контролира способността на бебето да диша. Почти всяко недоносено бебе, което е родено преди 30 гестационна седмица ще развие апнея.
– Анемия
Почти всяко недоносено бебе няма нормален брой червени кръвни клетки, необходими за  адекватното снабдяване с кислород на тялото. Това усложнение, наречено анемия, е лесно за диагностициране чрез лабораторни тестове. Недоносеното бебе може да развие анемия по редица причини. В първите няколко седмици от живота кърмачетата не произвеждат много нови червени кръвни телца. Също така червените кръвни клетки на бебетата имат по–кратък живот от тези на един възрастен. Някои недоносени бебета, особено тези, които тежат по–малко от 1000 грама, имат нужда от така важното преливане на червени кръвни клетки.

Кои са по–често срещаните здравословни проблеми при повечето недоносени бебета?
– Ниско кръвно налягане
– Респираторен дистрес синдром
– Белодробна дисплазия
– Инфекции
– Ретинопатия при недоносено бебе

Какви грижи трябват за недоносеното бебе след кувиоза?
Почти всяко недоносено бебе изисква специални грижи след напускането на кувиоза, понякога то се включва в терапии за високорискови новородени или в ранна интервенционна програма. Освен редовните посещения на детето при педиатър за контролни прегледи и имунизации, които всички бебета получават, всяко недоносено бебе получават периодични очни прегледи. Внимание трябва да се обръща на развитието на нервната система, включително постигането на моторни умения като усмивки, сядане и ходене, както и позициониране и тонус на мускулите. Речта и поведенческото развитие също са важни области по време на проследяването. Когато едно дете е родено преждевременно като недоносено бебе то може да се нуждае от логопедична терапия или рехабилитация. Бебета, които са имали усложнения през болничния си период, може да изискват допълнителни грижи от медицински специалисти.

Подкрепата на семейството също е изключително важна. Грижата за недоносено бебе е още по–трудна от грижите за доносеното бебе, така че тук се изисква специално внимание от страна на наблюдаващите лекари и отклик на нуждите и въпросите на семейството като цяло. Екипът ни се надява отново да е бил полезен със статията Недоносено бебе и да е внесъл яснота на повечето важни въпроси по темата.

До колко полезна беше за вас, тази публикация?

Кликнете върху сърцата, за да я оцените!

Рейтинг 5 от 5

Засега няма гласове! Бъдете първият, като оцените тази публикация.

Благодарим Ви! Оценихте тази публикация за полезна...

Следвайте ни в социалните медии!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази статия!

Кажете ни как можем да подобрим този пост? Изпратете ни Вашето мнение чрез формата по долу ( *Важно започнете съобщението с вашия E-mail):

Вижте още:

  1. Захранване на Недоносено Бебе
  2. Къпане на Бебе
  3. Оригване на Бебе
  4. Приспиване на Бебе
  5. Бебе на 9 Месеца
  6. С бебе на море
Здравната информация на този сайт е прегледана и обновена от редакционния екип на Bremennost.bg (Бременност.бг) и се основава на рецензирани медицински книги и високо уважавани световни здравни организации и институции, включително ACOG (Американски колеж по акушер-гинеколози), CDC (Центрове за контрол и профилактика на заболяванията), AAP (Американска академия по педиатрия), NIH (Национални здравни институти) и други медицински източници.
Share50Tweet31ShareSharePin11Send
Предишна публикация

Контракции в 9 Месец

Следваща публикация

Втвърдяване на Корема при Бременност

Bremennost bg

Bremennost bg

Повече от 11 години Bremennost.bg предоставя специализирана медицинска информация за забременяване, бременност и раждане. Информацията е предоставена от медицински източници по разбираем от нас начин. В зависимост в кои етап от вашия живот се намирате, здравната информация е сортирана в 5 важни категории – "Калкулатори", "Забременяване", "Бременност", "Раждане", "Мама и Бебе". По данни на Google Analytics за последната година (2022) над 917174 потребители са посетили Bremennost.bg (Бременност.бг).

Свързани Статии

бебе на седем седмици
Мама и Бебе

Бебе на 7 седмици

16.09.2021
5.5k
бебе на шест седмици
Мама и Бебе

Бебе на 6 седмици

04.11.2022
3.7k
бебе на пет седмици
Мама и Бебе

Бебе на 5 седмици

16.09.2021
5.2k
Следваща публикация
втвърдяване на корема при бременност

Втвърдяване на Корема при Бременност

липса на овулация

Липса на Овулация

Търсете в над 1800 статии

Няма резултати
Вижте всички резултати

Избрани Статии

  • калкулатор за бременността по седмици и месеци

    Калкулатор бременност по седмици и месеци

    22368 shares
    Share 8947 Tweet 5592
  • Коя Гестационна Седмица на Кой Месец Отговаря

    12711 shares
    Share 5084 Tweet 3178
  • Бременност по Седмици

    9643 shares
    Share 3857 Tweet 2411
  • Калкулатор Бременност по Дни

    9187 shares
    Share 3683 Tweet 2294
  • Калкулатор за пола на бебето според рождените дати на родителите

    8957 shares
    Share 3588 Tweet 2237

Последвайте ни

Facebook Twitter

Важни телефонни

☏ 112 - Бърза помощ и друга спешна внезапна реална заплаха за здравето, живота, безопасността

✓ Министерство на Здравеопазването

✓ Национален център по обществено здраве

Лиценз за съдържание

  • Съдържанието е лицензирано по Creative Commons Признание-Некомерсиално-Споделяне на споделеното 4.0 Международен Лиценз.
  • Задължително трябва да посочите линк към https://Bremennost.bg като източник!

УСЛОВИЯ ЗА ПОЛЗВАНЕ

  • Медицински отказ от отговорност
  • Декларация за поверителност
  • За нас
  • Често задавани въпроси
  • Статистика за посещенията на Bremennost.bg

© 8 Март 2012 – 2023 Bremennost.bg ® Специализиран сайт за забременяване, бременност и раждане. Всички Права Запазени!

Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Калкулатори
    • Овулационен Калкулатор
    • Калкулатор календар за забременяване
    • Калкулатор Бременност по Дни
    • Калкулатор Бременност по Седмици
    • Калкулатор бременност по седмици и месеци
    • Калкулатор за измерване дължината на плода – CRL
    • Калкулатор на тегло при бременност по седмици
    • Калкулатор за пола на бебето според рождените дати на родителите
  • Забременяване
  • Бременност
  • Раждане
  • Мама и Бебе
  • Здраве

© 8 Март 2012 – 2023 Bremennost.bg ® Специализиран сайт за забременяване, бременност и раждане. Всички Права Запазени!

Този уебсайт използва бисквитки. Продължавайки да използвате този уебсайт, вие давате съгласието си за използване на бисквитки. Посетете нашия Политика за поверителност.
X