Киселините са много често срещан и неприятен проблем, затова е изключително важно да намерим правилния лек за киселини. Те се задействат, когато стомашните киселини се връщат в хранопровода. В този момент може да се почувствате така сякаш някой е запалил огън в гърдите ви. Вероятно сте наясно, че прием на лекарство може да помогне и да успокои киселините ви, но организмът ви може да привикне към него, така че е добре да откриете някакъв естествен лек за киселини и като цяло да промените начина на живот, за да решите безопасно този проблем. Едно от най–често използваните „естествени“ антикиселиннни средства е калцият. Също така той е активната съставка в много антиацидни медикаменти на пазара. Ако пиете антиациди повече от няколко пъти в седмицата или, ако ги използвате за по–дълъг период от две седмици – е време да направите консултация с лекар. Може да имате състояние, наречено гастроезофагеалната рефлуксна болест (виж Рефлукс). Ако имате дискомфорт, трябва непременно да намерите лек за киселини, защото честите киселини може да доведат до дългосрочни проблеми. Те може да предизвикат възпаление и промени в структурата на хранопровода. В редки случаи може да доведат дори до рак. Спирането на киселинния отлив може да помогне за предотвратяване на усложнения в бъдеще.
Какви природни лекове за киселините може да ползвате?
Няма много научни изследвания по отношение на ефективността на билковите лекарства за киселини. Повечето от изследванията се фокусират върху 7 различни билки, за които е доказано, че имат положителен ефект върху киселините, включително: копър, кимион, лайка, жълтениче, маточина, женско биле и анасон. Някои проучвания показват, че тези билки могат трайно да намалят киселините, особено, ако са в някоя комбинация. Копърът и лайката се дават още на бебетата, за да успокоят киселините им. Те действат противовъзпалително и газогонно. В аптеките има много билкови комбинации и е добре да попитате лекар или фармацевт за това кое ще бъде най–доброто за вас. Друг много ефективен лек за киселини е содата за хляб. Много хора прибягват до нея срещу киселините им, обикновено една чаена лъжичка се разтваря в 100 мл вода и след десетина минути се изпива. Трайната консумация на сода обаче може да доведе с проблеми в структурата на стомаха. Ако имате киселини, най–добре е да отидете на лекар, за да се прецени точно какво е състоянието ви и какво да приемате, за да не влошите положението си и да избегнете трайни увреждания чрез някои бабин лек за киселини.
Има ли някакви други природни лекове за киселините?
Мелатонинът е добавка, която се използва за подпомагане на добрия сън, но е и добър лек за киселини. Да точно така мелатонинът е в състояние да помогне и за облекчаване на киселините в стомаха. За всяко едно лекарство обаче е необходимо да се допитате до лекар специалист, защото не е изключено те да имат и някои странични ефекти. Повече прочетете в статията Мелатонин.
Може ли пиенето на прясно мляко да помогне при киселини?
Може би сте чували, че чаша мляко е доказан лек за киселини. Макар да е вярно, че млякото временно действа като буфер за стомашните киселини, хранителните вещества в млякото, особено мазнини, може да стимулират стомаха да произвежда повече киселини. Въпреки че млякото не може да бъде супер ефективно антикиселинно средство – то е богат източник на калций и помага за изграждане на костите. Опитайте да консумирате обезмаслено мляко и не прекалявайте. Също така и не преяждайте, защото препълването на стомаха може да увеличи киселините.
Може ли дъвченето на дъвка да е ефективен лек за киселини?
Може да ви звучи странно, но дъвката стимулира производството на слюнка, която е киселинен буфер. Плюс това дъвката ви кара да преглъщате по–често, което изтласква гадните киселини обратно от хранопровода. Когато избирате дъвка – гледайте опаковката и се уверете, че тя е без за захар или аспартам, така че да можете също да защитите и зъбите си.
Най–бързият лек за киселини е вашата малка промяна в живота! Няколко прости съвета може да ви помогнат да успокоите огъня в стомаха си:
– Гледайте какво ядете. Избягването на определени храни, които предизвикват киселини като мента, кофеин, газираните напитки, цитрусови плодове и сокове, домати, лук, шоколад и храни с високо съдържание на мазнини, може значително да повлияе на състоянието ви. Яжте повече фибри, за да запазите храносмилателния ви тракт здрав. Също така намалете порциите. Опитайте се да ядете 5 или 6 пъти на ден на малки порции, а не 3 пъти с големи такива.
– Внимавайте кога ядете. Прекратете консумацията на храна поне два или три часа преди лягане, така че стомахът ви да има шанс да се опразни преди да легнете.
– Внимавайте как ядете. Какъвто и лек за киселини да търсите, ако не ядете бавно на по–малки хапки вие не правите нищо.
– Отслабнете. Излишната мастна тъкан може да притиска стомаха, принуждавайки киселини да отидат нагоре в хранопровода. Следвайте диета и тренировъчна програма, за да изхвърлите излишните килограми.
– Водете си дневник. Напишете какво сте яли и когато симптомите ви възникват, ще можете да определите кои храни са довели до киселините и съответно ще можете да ги избегнете.
– Откажете цигарите. Тютюнопушенето може да намали ефективността на мускула, който поддържа киселините да стоят в стомаха ви. Защо ви е да взимате различни билки или лекарства като лек за киселини, като може да откажете цигарите и да повлияете положително на целия си организъм.
– Разхлабете колана си. Отървете се от тесните и прилепнали дънки. Тесните дрехи поставят допълнителен натиск върху корема.
– Спете на висока възглавница. Не се притеснявайте да спите на по–висока възглавница, това може да е ефективен лек за киселини.