Какво е ФСХ – Фоликулостимулиращ хормон?
ФСХ е Фоликулостимулиращ хормон, които играе важна роля както при жените така и при мъжете. ФСХ регулира развитието, растежа, пубертетното съзряване и репродуктивните процеси на човешкото тяло, защото той е отговорен за поетапното узряване на яйцеклетките при жената и сперматозоидите при мъжа. Той се синтезира и секретира от гонадотропен хормон в предния дял на хипофизната жлеза.
Фоликулостимулиращ хормон при жената стимулира образуването на т. нар. естрогени (фоликулни хормони). Това са хормони, които осигуряват развитието на женските полови органи – от пубертета до настъпването на менопаузата. Веднага след менструацията количеството на фоликулостимулиращия хормон започва прогресивно да нараства до настъпването на овулацията. В този етап на цикъла под влияние на естрогените лигавицата на матката постепенно задебелява, затова е отговорен и за ежемесечния растеж на маточната лигавица. Този хормон стимулира освен това яйчниците в ежемесечен ритъм към образуване и растеж на определен фоликул, в който съзрява годно за оплождане яйце. Тук се осъществява и образуване на естрогени. С пукването на фоликула годното за оплождане яйце се изтласква на–вън. Този процес се нарича овулация, която създава благоприятни условия за забременяване. Важно е ФСХ хормона да се произведа в необходимите количества през целия месечен цикъл за да може да се осъществи нормална овулация. Пукването на фоликула и овулацията са понятия, които в практиката означават един и същи процес. Ето защо жената трябва да знае тези понятия.
Фоликулостимулиращ хормон при мъжа стимулира сперматогенезата в мъжките полови органи, влияейки върху съзряването на сперматогониите до зрели сперматозоиди в семенните каналчета.
Фоликулостимулиращият хормон /FSH/ стимулира секрецията на естрогените, докато лутеостимулиращият хормон стимулира секрецията на прогестерона.
Измерване на ФСХ
Фоликулостимулиращ хормон обикновено се измерва в ранната фоликулярна фаза на менструалният цикъл. По това време нивата на естрадиол и прогестеронн са в най–ниска точка по време на менструалният цикъл. Нива на фоликулостимулиращ хормон по това време често се нарича базални ФСХ нива, да се разграничи от повишените нива, когато наближава овулацията.
Снимка: http://en.wikipedia.org/wiki/Follicle–stimulating_hormone