Рубеола и Бременност – интересни факти за заболяването по време на бременност и как да го избегнем
Как да разбера нося вируса на рубеола?
Когато след контакт или капкова инфекция се получи вирусна инфекция у майката, трябва след 2—3 седмици да се очакват кожни изменения под формата на малки розовочервени петна или увеличение на лимфните възли. Тези прояви претърпяват бързо обратно развитие без по–нататъшни усложнения. Но 7—10 дни след заразяването с рубеола могат да бъдат засегнати плацентата и плодът. Последици могат да бъдат дефекти в сърцето или зрението, глухота или психични смущения. Често се стига до аборти или преждевременни раждания. Колкото по–рано е настъпила инфекцията, толкова по–голяма е опасността от увреждане. Рубеолните инфекции преди бременността водят до създаване на имунитет у майката вследствие образуване на антитела, без да оказват отрицателно въздействие върху следващата бременност. Напротив, първа инфекция по време на бременността е тази, която води до увреждане на детето.
Друга профилактична възможност е предпазната имунизация по време на бременността. Обсъжда се още и доброволното имунизиране на момичетата на възраст 14—16 години.
При контакт с рубеола и силно желание за дете въпросът за прекъсването на бременността може да се реши с определянето на антителата (вземане на кръв в деня на контакта и десет дни след това), с което се доказва инфекцията.
С изключение на редките цитомегаловирусни заболявания опасността от увреждане на плода при другите вирусни заболявания по време на бременността (заушка, грип, хепатит и др.) е относително малка.
Опасности при наличие на рубеола и бременност
Има голяма опасност в първите три месеца на бременността, както за бременната жена, така и за бебето. Майката може да получи някои от горе описаните усложнения, защото хормоните действат по различен начин при бременност и общо взето жените тогава са подложени на по–голям риск, поради намаляване на имунитета на организма. За бебето е опасно, защото може да получи т.нар. рубеолен синдром, който може да предизвика у бебето слепота, глухота, сърдечно – съдови проблеми, нарушения в централната нервна система и много други. В повечето случай, лекарите съветват, ако бременността е в първите три месеца и майка се разболее от рубеола по време на бременност, то бременността да се прекъсне, точно заради големите усложнения които могат да настъпят в този период.
Не се притеснявайте, ако не сте боледувала от рубеола. Достатъчно е да сте ваксинирана срещу тази коварна болест. Това ще ви даде доживотен имунитет. Ако планувате бременност, то първо направете ваксинации срещу всякакви видове шарки и също така изследвания за щитовидната жлеза. Това също е от съществено значение.
Превенция срещу рубеола преди бременност
За двойките които планират семейство, може да се предложи и двамата партньори да се ваксинират, ако не сте го направили. Трябва да се знае, че човек е напълно имунизиран един месец след ваксинирането.
След като една жена е бременна, вече е твърде късно за нея да бъде ваксинирана срещу рубеола, тъй като ваксината съдържа жив (макар и отслабен) вирус, който може да навреди на бебето. В действителност, жените не трябва да се ваксинират 28 ден преди да забременеят.
Също така, ако сте бременна до 20 гестационна седмица и се разболеете от рубеола, веднага посетете лекуващия ви гинеколог, защото има опасност за малформации на бебето.