Следрният нормален пулс е 80 удара в минута, а в тази статия ще разберете колко трябва да бъде нормалният пулс при жените, мъжете, децата, бременните жени и активно спортуващите възрастни хора.
Какво е нормален пулс?
Обикновено нормалният пулс на възрастен човек трябва да е между 60 и 100 удара в минута. Пулсът ви, често наричан също и сърдечна честота, измерва колко пъти сърцето ви бие за една минута. Обикновено почиващата сърдечна честота трябва да е между 60 и 100 удара в минута. Въпреки това, тази стойност може да варира с времето. Фактори като възраст и общото здраве могат да повлияят на пулса ви, затова е важно да разбирате, че това, което се счита за ‘нормално’, може да се различава сред различните хора.
Колко е нормалният пулс при различните хора?
Има различни фактори, които влияят на това, колко тласъка прави сърцето за една минута и в зависимост от тях хората се разделят на различни категории. Най–главния е възрастта, но освен нея значение имат и полът, физическото състояние, емоциите, дехидратация, телесната температура и други. Когато сме подложени на силни преживявания без значение положителни или отрицателни ние нямаме нормален пулс, а той се покачва. Той се ускорява и когато тялото ни е изложено на висока телесна температура, защото тогава сърцето прави повече тласъци на кръв към кожата, за да понижи телесната температура. Приети са 5 основни категории, при които е поставена нормална граница за сърдечен ритъм, колкото по–големи са хората, толкова се намалява честотата на пулсът:
Нормален пулс при Деца
Нормалният пулс при децата се различава значително в зависимост от възрастта на детето. Той обикновено е по-бърз при по-младите деца и намалява с тяхното стареене. В таблицата може да видите колко трябва да е нормалният пулс при децата в съответната възрастова група измерен в удари в минута (уд/мин):
Възрастова група на децата | Нормален пулс при деца (удари/минута) |
---|---|
Пулс на новородено бебе от 0 до 28 дни | 100-160 |
Пулс на бебета от 1 до 12 месеца | 100-150 |
Пулс на малко дете от 1 до 2 години | 90-130 |
Пулс на Дете в предучилищна възраст от 3 до 5 години | 80-120 |
Пулс на ученик от 6 до 12 години | 70-110 |
Пулс на тийнейджър от 13 до 18 години | 60-100 |
Важно е да се отбележи, че тези стойности са приблизителни и могат да варират от едно дете до друго. Също така фактори като активност, емоции (напр., плач или стрес), треска и медикаменти могат да повлияят на пулса. Винаги се консултирайте със лекар, ако имате притеснения относно пулса или общото здраве на вашето дете.
Нормален пулс при Жени
Средният нормалният пулс при жените е с около 10 удара по–ускорен от този на мъжете или средната граница е 70–80 тласъка на сърцето. Прегледайте таблицата за да разберете стойностите на нормален пулс при жените измерен в удари в минута (уд/мин):
Възрастова група на жените | Нормален пулс при жени (удари/минута) |
---|---|
Момичета от 1 до 10 години | 70-120 |
Момичета над 10 години и жени над 18 години | 60-100 |
Добре обучени жени атлети и спортисти | 40-60 |
Нормален пулс конкретно за възрастните жени:
- Нормален пулс на жените: Средният нормален пулс за възрастните жени обикновено е между 60 и 100 удара в минута (уд/мин). Много фактори обаче могат да влияят на тази стойност, включително физическа кондиция, възраст, общо здраве и наличие на медицински условия.
- Нормален пулс на жените по време на физическа активност: Пулсът се увеличава при физическо натоварване. „Целевият“ пулс по време на умерена физическа активност е около 50-70% от максималния пулс, докато по време на интензивна физическа активност е около 70-85% от максимума.
- Максимален пулс на жените: Приблизителната оценка на максималния пулс може да се изчисли, като се извади възрастта от 220. Например, 30-годишна жена ще има приблизителен максимален пулс от около 190 уд/мин (220 – 30 = 190).
- Нормален пулс на жени спортисти: Жени, които са атлетични или много фитнеси, могат да имат нормален пулс, по-нисък от общия диапазон, понякога дори под 60 уд/мин. Това обикновено се счита за нормално за тях и е знак за добра кардиоваскуларна физическа кондиция.
Много фактори могат да влияят на пулса, включително стрес, тревожност, хормони, лекарства и колко сте физически активни. Болести като треска или анемия също могат да влияят на пулса.
Нормален пулс при Мъже
Средният нормалният пулс при мъжете е около 60–70 удара, той е малко по– забавен, от колкото при жените. И все пак всеки е различен при различни изследвания се установява, че той може да се променя и да бъде от 40 удара до 110.
Възрастова група на мъжете | Нормален пулс на мъжете (удари/минута) |
---|---|
Момчета от 1 до10 години | 70-120 |
Момчета над 10 години и възрастни мъже над 18 години | 60-100 |
Добре обучени мъже атлети и спортисти | 40-60 |
Нормален пулс конкретно за възрастните мъже:
- Нормален пулс за мъжете: Обикновено, сърдечната честота на възрастните мъже в покой варира от 60 до 100 удара в минута. На тази стойност могат да повлияят различни аспекти като ниво на физическа активност, възраст, здравословно състояние и различни здравни проблеми.
- Нормален пулс на мъжете по време на физическа активност: Сърдечната честота се увеличава при физическа активност. При умерено натоварване тя достига до 50-70% от максималната сърдечна честота, а при интензивна тренировка – до 70-85% от максималната стойност.
- Максимален пулс за мъжете: За да се определи приблизително максималната сърдечна честота, възрастта трябва да се извади от 220. Например, за 40-годишен мъж, тя би била около 180 удара в минута.
- Нормален пулс на мъже спортисти: Мъжете с висока спортна активност или отлична физическа форма често имат пулс под 60 уд/мин в покой, което е показател за отлично сърдечно-съдово здраве.
Нормален пулс при възрастните хора
В тази възрастова група пулсът е около 60 до 80 удара в минута в спокойно състояние. Тези стойности се отнася за хора който обикновено спортуват веднъж седмично и се хранят здравословно.
Нормален пулс при Спортисти
Нормалният пулс за спортисти е между 40-60 удара в минута, но понякога може да бъде и по-нисък. Поради факта, че техните тела се подлагат на постоянно физическо натоварване и сърцата им стават по–силни при спортуващите хора се наблюдава малко по–бавен пулс. Това не означава, че са болни, а просто техните сърца успяват да изтласкат повече кръв с един тласък и за да достави същото количество кръв в цялото тяло спрямо човек който не спортува.
- Нормален пулс при спортисти: Често между 40-60 удара в минута (уд/мин), но понякога може да бъде и по-нисък.
- Максимален пулс при спористи: Формула за оценка на MHR е 220 минус възраст. По време на тренировка спортистите могат да постигнат по-висок или малко по-нисък MHR от предвиденото от тази формула.
- Целеви тренировъчни зони: Тренировка за издръжливост (аеробна): 60-80% от MHR; Тренировка на прага или темпо: 80-90% от MHR; Тренировка на VO2 Max (максимална аеробна капацитет): 90-100% от MHR
- Възстановяващ пулс при спортисти: Колко бързо сърдечната честота намалява след упражнения може да бъде показател за кардиоваскуларната форма. По-бързото възстановяване показва по-добра кардиоваскуларна кондиция.
Нормален пулс при бременност
По време на бременността кардиоваскуларната система на бременната жена претърпява различни промени, като една от забележимите промени може да бъде повишаване на сърдечната честота.
1. Нормален пулс при бременност: Често се забелязва увеличение на нормалният пулс. Към третия триместър той може да нарастне с още 10-20 уд/мин спрямо обичайната честота, което означава, че в някои случаи може да достигне до 80-120 уд/мин.
2. Фактори, допринасящи за увеличената на нормалния пулс по време на бременност
- Увеличен обем на кръвта: По време на бременността обемът на кръвта в тялото на жената се увеличава, за да доставя кислород и хранителни вещества до плода. Това изисква сърцето да помпа повече кръв, което води до увеличена сърдечна честота.
- Хормонални промени: Хормоните, които се освобождават по време на бременност, могат да причинят увеличение на сърдечната честота.
- Увеличен метаболизъм: Метаболитната степен се увеличава по време на бременност, което също може да доведе до по-бърз пулс.
3. При висок пулс бременната жена трябва да потърси своя лекар
Въпреки че увеличената сърдечна честота е нормална по време на бременност, изключително високите честоти или сърдечни трептения не трябва да се пренебрегват. Ако бременната жена изпитва следното, трябва да потърси медицинска помощ:
- Пулс непрекъснато над 100 уд/мин по време на покой.
- Задъхване.
- Болка в гърдите.
- Световъртеж.
- Сърдечни трептения, които не минават.
4. Какъв е нормалният пулс след раждането?
След раждането сърдечната честота постепенно се връща към предбременните си стойности, но това може да отнеме няколко седмици.
Важно е бременните жени да имат редовни медицински прегледи и да съобщават всякакви опасения относно сърдечната си честота или други симптоми на своя лекар. Това ще гарантира доброто здраве и на майката, и на бебето.
Какво е ускорен пулс?
Тахикардия или ускорено сърдечно ритъм над 100 удара в минута се счита за висока, може да бъде свързана с различни здравни проблеми. Макар че е нормално сърдечната честота да се увеличава по време на физическа активност или когато тялото се бори с инфекция, ако забележите рязко увеличение на сърдечната си честота, съпроводено със симптоми като замаяни, припадъци или сърцебиене или палпитации (усещане за сърдечните удари или усещане, че сърцето ви бие неравномерно), е препоръчително да се консултирате с лекар.
Какво е бавен пулс?
Брадикардия се отнася за сърдечна честота, която пада под 60 удара в минута, докато почивате.
За някои хора, като спортисти или здрави младежи, по-бавният пулс е типичен, както е случаят и при тези, които приемат лекарства като бета-блокатори. Например, е обичайно за някого, който редовно се упражнява, да има почиваща сърдечна честота от 60 удара в минута или дори по-ниска.
Въпреки това, ако намаленият пулс не е типичен за вас, особено ако се чувствате зле с него, това може да указва на проблем със сърцето. Ако забележите, че пулсът ви е постоянно по-нисък и изпитвате симптоми като умора, замаяност, припадъци или сърцебиене, е важно да се консултирате с лекар.
Как да си измерим пулса сами?
За да знаем дали имаме нормален пулс в точно определено време, трябва да знаем как да си измерим пулса. Това също е важна част от нашето физическо състояние, защото понякога само от пулса може да се установи някаква нередност със сърцето. За да измерите сами пулса си е желателно да сте в седнало положение и спокойни, за да не се отрази това на точното измерване. Има три места, от които може да изберете – сънната артерия, китката, слепоочието. Няма значение кой вариант ще изберете, най–добре е да пробвате и трите, за да установите къде се усеща най–добре. При избор на китката с палец и показалец я прихванете от горната и долната страна и бройте ударите в продължение на минута. При жените е правилно да се мери на дясната ръка, а при мъжете на лявата.
В днешно време е хубаво да имате смарт часовник който да измерва вашият пул 24 часа в денонощието, по този начин вие ще имате пълни данни за вашето здраве. Чрез приложение на вашият телефон ще може да имате статистика за пулсът ви по време на сън, по време на покой и по време на спортни дейност. Приложението ще изчисли и ще ви даде съвети за вашият пулс и ако той не е в нормите, ще ви каже какво да коригирате във вашият начин на живот. Важно е човек да има здравословен нормален пулс.
Ако считате че нямате нормален пулс за вашето положение – възраст, пол, дейност, ще трябва да потърсите лекарска помощ.