Какво е херпангина?
Херпангината представлява малки мехури или наричани също язви пo гърлото и горната част на устната кухина. Обикновено това заболяване засяга обикновено децата през лятото. Разбира се като повечето инфекции на устата и гърлото и тази се причинява от група вируси. Тук става въпрос за така наречените ентеровируси. Подобно е на друго състояние, което засяга децата, известно като болестта ръка-крак-уста, което също е причинено от същите ентеровируси. Макар двете състояния да причиняват перорални мехури и язви, то самото местоположение на тези образования е различно. Трябва да отбележим, че тези инфекции са силно заразни и много лесно се предават от едно дете на друго. Възрастните могат също да развият херпангина, но това е по-малко вероятно, защото те са изградили антителата за борба с вируса като са били деца. В повечето случаи състоянието е лесно излечимо и появилите се видими симптоми отминават бързо.
Причини за херпангина
Най-честата причина за херпангина е чрез контакт с дихателни капчици. Това може да стане от кихане или кашлица, или от контакт с фекално вещество. Важно е да се знае, че вирусът оцелява няколко дни извън тялото на човек, например върху различни ежедневни предмети като дръжки на вратите, играчки и други. Херпангината се предава чрез близък личен контакт, респираторни капки и фекално-орална трансмисия. Епидемиите са по-чести през лятото и ранната есен.
Основните причинители на херпангина са:
- Коксаки вирус (най-често срещан): от Коксаки вирус A1 до Коксаки вирус A16
- Ентеровирус 71 – Този вирус е особено значим, тъй като е свързан с тежки неврологични заболявания, включително парализа, подобна на полио, и брахиална енцефалитис.
- Еховирус – по-рядко се случва това да е причинителят на херпангина
- Други Ентеровируси също могат от време на време да причинят херпангина.
Симптомите на Херпангина
Рискът от заразяване е най-голям при деца на възраст от 3 до 10 години. Инфекциите също са по-чести при по-топлите климатични условия или сезони. Симптомите на херпината варират между различните пациенти. Въпреки това, най-честите симптоми включват:
- висока температура
- възпалено гърло
- мехури или язви в гърлото и устата, които са сиви с червен контур
- отказ от хранене
- затруднено преглъщане
- загуба на апетит
- главоболие
- болка във врата
- подути лимфни жлези
- умора
- повръщане
Има деца които отказват да ядат или пият поради дискомфорт и дори болка причинена от херпанината, родителите трябва да знаят, че те са с повишен риск от дехидратация. Инфектираните с херпина, са най-заразни през първите 7 дни след заразяването, въпреки че могат да не покажат зрителни или други симптоми – това е известно като инкубационен период.
Какви са рисковите фактори за появата на херпангина?
Както казахме херпангината представлява малки мехури, образуващи се в устата и в задната част на гърлото. Малчуганите на възраст от 3 до 10 години са с най-висок риск от развитието на тези мехури, тъй като не са развили антителата, необходими за борба с вирусната инфекция, но след преболедуване те вече ще имат антитела и е малко вероятно отново да се заразят. Рискът от възникване на херпангина нараства в:
- детска възраст от 3 до 10 години
- целогодишно пребиваване в тропически климат
- училища, летни лагери и детски центрове
- тези, които не си измиват ръцете редовно и старателно
След като децата веднъж са били заразени от специфичния щам на ентеровирус, те развиват имунитет към него. Разбира се те все още могат да бъдат изложени на риск от инфекция от другите вирусни щамове обаче.
Херпангина при дете
Херпангина обикновено засяга деца на възраст под 10 години, въпреки че може да се развие и при по-големи деца или възрастни. Децата може да развият следните симптоми на херпангин:
- Внезапно настъпваща висока температура.
- Главоболие.
- Болка в гърлото или при глътане.
- Отказ от храна поради болка или дискомфорт.
- Болезнени, червени, с водни плаки или язви на задната част на устата, гърлото, небцето или амигдалите.
Херпангина при Възрастни
Херпангина предимно засяга деца, но може да се появи и при възрастни. Възрастните обикновено са по-устойчиви на вируса поради предишна експозиция и имунитет, но все пак могат да заболеят, особено ако не са били изложени на вируса като деца или ако имунната им система е ослабена. Симптомите са същите както при децата, но тук е важно да засилите имунната си система.
Как се диагностицира херпангина?
Диагностицирането на херпанината обикновено се извършва въз основа на физически преглед и симптоми. Тъй като мехурите са толкова различни, лесно е да се разграничи херпангина от други състояния на устата и гърлото. В допълнение, факторите, които показват херпангина включват:
- сезон от годината
- възраст на засегнатото дете
- експозиция на други лица на заболяването
- инкубационен период
- лабораторните тестове са налични за тестване на ентеровируси и обикновено са ненужни.
Видове лечение на Херпангина
Както казахме самото лечение на херпангина включва лечение на вирусът, а както знаете вирусите не могат да бъдат третирани с антибиотици и не са налични антивирусни лекарства за тях. Целта на лечението е да се намали неудобството и да се управляват симптомите на заболяването, докато те отшумят. Обикновено симптомите изчезват в рамките на 7 до 10 дни и след този период се чуствате напълно здрав.
Други възможни видове лечение на херангина включват:
- Обезболяващи средства: Парацетамол (акетаминофен) или ибупрофен могат да бъдат използвани за облекчаване на болката и намаляване на температурата. лидокаин и други локално приложени кремове и гелове може да осигурят облекчение на болката в устата и гърлото. Продуктите трябва да са съобразени с възрастта на пациента. Избягвайте аспирин при деца.
- Изплакване на устата: изплакване на устата с обикновен разтвор от топла вода и сол през определен интервал от време може да помогне за облекчаване на болката в устата и гърлото.
- Хидратация: тъй като дехидратацията е потенциално усложнение на херпанината, важно условие е пациента да приема достатъчно количество вода. Не се препоръчват много горещи напитки и плодови сокове, тъй като те могат да повишат усещането за болка по-лоша.
- Меки храни: някои храни могат да раздразнят язвите в устата и гърлото като например горещи, пържени, пикантни, солени или цитрусови храни. Подходящи са храни като банани, зеленчуци, млечни продукти.
- Почивка: Почивката може да помогне на тялото да се възстанови по-бързо.
Ако симптомите не отминат за около 7 до 10 дни или ако се появят нови симптоми, е важно да се потърси спешна лекарска помощ.
Антибиотик за херпангина
Ще го напишем отново защото е важно, а именно че антибиотикът не е ефективен срещу херпангината, защото тя е причинена от вируси, предимно от групата на ентеровирусите. Антибиотиците са ефективни само срещу бактериални инфекции и нямат ефект срещу вирусни инфекции като херпангина. Затова лечението на херпангина се фокусира върху облекчаване на симптомите, а не на унищожаване на вируса с антибиотици. Ако възникнат бактериални компликации или съинфекции, може да е необходим антибиотик, но той не трябва да се приема без препоръка или рецепта от лекар.
Хомеопатия за Херпангина
При херпангина има някои хомеопатични средства, които могат да се приемат въз основа на индивидуалните симптоми. Имайте предвид, че изборът на средство в хомеопатията е силно индивидуализиран. Той се базира на общите симптоми на човека, а не само на диагнозата за херпангина. Винаги е най-добре да се консултирате с обучен и опитен хомеопат. Хомеопатични продукта за лечение на херпангин са:
- Mercurius Solubilis (Merc. sol.): Често се препоръчва за болезнени афти в устата, повишено слюноотделяне и лош дъх в устата.
- Apis Mellifica: Използва се за остро възпаление, червено гърло и усещане за горене, подобно на ухапване от пчела.
- Belladonna: За внезапни, интензивни симптоми като висока температура, червено лице и пулсираща болка.
- Phytolacca: За тъмночервено, подуто гърло с болка, която се излъчва към ушите при преглъщане.
- Arsenicum Album: За симптоми, които включват гореща болка, безпокойство и симптоми, които подобряват с топли напитки.
- Borax: Може да се препоръча, ако афтите в устата са доминиращ симптом, особено ако афтите се появяват често.
- Rhus Tox: За везикуларни избухвания в устата или гърлото, подобни на тези при херпангина, които може да се съпровождат от сърбеж.
Как може да се предотврати появата на херпангина?
Правилното измиване на ръцете е изключително важно. Децата трябва да бъдат научени да измиват ръцете си старателно след използване на тоалетната и преди хранене. При кашлица или кихане, трябва да покриете носа и устата, за да предотвратите разпространението на вируси и разбира се незабавно измийте ръцете си.
Родителите на деца с херпания ще трябва да измиват ръцете си често, особено след смяна на памперси или влизане в контакт със слуз. Почистете и дезинфекцирайте цялата къща, като започнете от кухненските плотове, баните, играчките и дрехите старателно, за да унищожите вируса във вашата къща. Препоръчително за дете с херпангина е да бъде спряно от училище, за да се намали рискът от разпространение на вируса на други деца.
Как херпангината се различава от ръка-крак-уста вируса?
Херпангината и Коксаки вируса са причинени от една и съща група вируси и показват подобни симптоми. Те също така често засягат децата. В допълнение, както херпангина, така и ръка-крак-уста могат да започнат с температура и възпалено гърло няколко дни преди язвите да се появят в устата. Както при херпанината, Коксаки се предава чрез неизмити ръце, фекална материя и дихателни секрети. Лечението и за двете състояния е същото и двете инфекции са склонни да се излекуват в рамките на 7 до 10 дни.
Въпреки това, съществуват някои разлики между двете състояния. Местоположенията на мехурите е различно. В случаи на херпангина, язвиите възникват в задната част на устата, докато при ръка-крак-уста те се появяват отпред. Както подсказва и името, децата с река-крак-уста вирус също ще получат лезии по ходилата на краката си и дланите на ръцете си, докато при Херпангината обикновено те се откриват само в гърлото и устата.
Кога трябва да посетите лекар?
Хората трябва да се свържат с доктор, ако изпитат някакви симптоми на херпангина , така че да може да се направи точна диагноза и да се изключат други състояния. Особено важно е родителите да потърсят спешно медицинско помощ за техните деца, ако има на лице някое от следните:
- температура над 39 градуса, която продължава повече от два дни
- язви по гърлото за 5 или повече дни
- повръщане или диария за повече от 1 ден
Хората трябва също да се свържат с медицински специалист, ако развият някакви симптоми на дехидратация. Те включват:
- сухота в устата
- липса на сълзи
- жажда
- умора
- чувство на замаяност или слабост
- намалено отделяне на урина
- тъмна урина
- хлътнали бузи или очи