Интересувате се от захранване на бебето по месеци! Чудите се как да започнете захранването през 6-ти месец, ами как да продължите през 7-ми, 8-ми, 9–ти месец или дори при 12 месечно бебе. Това е вашата статия, приятно четене приятели!
Има много схващания как трябва да се захранва бебето, от кой месец да започне това, какъв да е редът на въвеждане на групите храни и т.н. Всеки родител е добре да се информира подробно за захранването още с появата на бебето. Информацията е много изчерпателна и всеки, който се интересува, може доста добре да се запознае със всички специфики на процеса. Най–добре е да се доверите на усещанията си и да следите детето – то само ще ви даде знак кога е готово да бъде захранено. Някои майки започват захранване от четвърти месец на бебето, но Световната здравна организация и последните проучвания по темата – съветват до шест месечна възраст детето да бъде само на мляко – било то АМ или кърма. За тази половин година незрялата храносмилателна система може да се справи с млякото, а другите храни може да увредят стомаха и червата и бъдеще да доведат до редица проблеми като колит, гастрит, язви, пропускливи черва, автоимунни болест. В настоящата статия ще ви посочим по месеци кои са храните, с които можете да захраните, базирано на степента на зрялост на храносмилателната система и способността на организма да се справи с определените храни, без да доведе до дискомфорт или алергии. Дано сме ви полезни, захранване на :
– Бебе на Седем месеца: След като успешно сте въвели храните от предходния месец, вие вече може спокойно да имате едно заместено обедно хранене. Когато започнете поетапно захранване на бебето по месеци, вие сами ще се ориентирате за предпочитанията на бебето, има някои деца, които консумират готови пюрета, но има и бебета, които предпочитат домашно приготвената храна. Ако вие правите пюретата, се уверете, че продуктите, които използвате са екологично чисти и безопасни. През този 7–ми месец може да захраните спокойно със домат, сурова краставица, брашно от елда и маслини.
– Бебе на Осем месеца: Тук много майки въвеждат глутеновите храни. Те се дават с повишено внимание защото все повече деца имат глутенова непоносимост. Схемите за захранване на бебето с глутен са две основни: директно въвеждане с коричка хляб и поетапно въвеждане по схема овес–ечемик–ръж–пшеница. Важно е да сте системни през този месец от захранването на бебето и да давате глутен всеки ден, защото проблемите понякога се проявяват с натрупване при системна консумация. Също през този 8–ми месец може да въведете и зърнените: просо, елда, киноа, ориз, както и леша, грах и соеви кълнове. С въвеждането на тези храни вие ще заместите и закуската – или с каша, или с попара с бисквитки, или с кус кус и макарони.
– Бебе на Девет месеца: Храносмилателната система на детето вече усвоява доста голяма част храни, вече можете да захраните и с нектарина, билков чай, пилешко филе. Периодът е подходящ и за въвеждане на жълтък и после белтък, схемата за него е добре да ви даде педиатъра. Някои жени през 9–ти месец дават и риба като сьомга, скумрия, пъстърва, хек и мерлуза, но голяма част отлагат вкарването на рибата за след година, тъй като тя е в топ пет алергени след малките деца и има доста висок риск. Можете да предложите и конско месо, агнешко месо, телешко месо, соево мляко, тофу, бадемово масло, зрял фасул, растително олио, зехтин, шафраново и кокосово масло.
– Бебе на Десет месеца: Вече имате възможност и разнообразие от храни и можете да замените и следобедната закуска спокойно. Около 10-ти месец е подходящото време за захранване с пуешко филе, гъби, пълнозърнест черен хляб, овесени ядки, смокиня и диня.
– Бебе на Единадесет месеца: През 11-ти месец може да опитате повече видове меса като пуешко филе и други, като избягвате най–тежкото а именно свинското.
– Бебе на Дванадесет месеца: След годинка при здравите бебета, които не са проявили алергии, вече може да започнете захранване на бебето с проблемните храни, които причиняват алергии и проблеми – можете да въведете млечни продукти, най–добре е да започнете от сирене и кисело мляко, а прясното да го предложите след 1 година и 6 месеца най–напред в печиво. После може да дадете и цитруси като ананас, лимон, грейпфурт, мандарина, портокал, киви. Можете да захраните и с горски плодове като боровинки, къпина, малина, червена боровинка, ягоди. Макар че е доста тежко – вече можете да захраните и със свинско месо. Медът вече също е подходящ за въвеждане, преди годинка е имало опасност от развитие на бутолизъм, но вече няма такъв проблем, защото храносмилателната система на детето е достатъчно зряла за да се справи с него. Можете да въведете и лимец, орехи и бъз.
– Дете на Осемнадесет месеца: Ако сте направили правилно захранване на бебето по месеци, най-вероятно коремчето на бебето е все по–силно. То вече може да се справи и с предизвикателството на зелевите храни, така че не се притеснявайте да предложите къдраво, зелено, бяло и червено зеле. Дошло е времето и на праз лука и сладката царевица, на която първоначално можете да белите ципичката, за да не бъде много тежка за детето.
– Дете на Двадесет и четири месеца: Ако вашият мъник не е проявил алергии това е подходящата възраст за захранване с какао, шоколад и рибни продукти. Преди това спокойно можете да давате рожков вместо какао, които го замества напълно и е страхотно вкусен вариант.
– Дете на Тридесет и шест месеца: На този етап е подходящо вече да захраните с цели ядки, овче месо и сусам. Ядките са силен алерген, така че много внимавайте с тях, плюс това има опасност и от задавяне, така че вие ще прецените дали детето ви е готово за този вид храна.
Съветваме ви да въдете особено внимателни с алергенните храни, а именно: млечни продукти, соя, риба, ядки, пшеница, какао, ягоди и цитруси. Ако целият процесът на захранване на бебето по месеци е плавен и спокоен, не би трябвало да имате проблем. Водете се по вашия мъник и няма да има опасност за неговото здраве и за вашето спокойствие.
Искрено се надяваме да сме били полезни със статията Захранване на бебето по месеци и да сме внесли повече яснота относно храненето на малките сладури.