Какво представлява самото захранване на бебе?
В буквален смисъл захранване на бебето означава преминаването от една храна към друга, като другата е нова за него. Тялото и по–специално организма има нужда да свикне с тази нова храна и да покаже дали я приема или не. Многоетапно се въвеждат нови храни, като това отнема време и в един момент захранването стига връхната си точка, когато едно дете вече се храни с храната на големите. Една голяма радост за всяко семейство и сигурен признак, че вашето малко бебе вече е дете.
Кога се случва захранване на бебето?
Видове храни и етапи при захранване на бебе
Като всеки важен процес и захранването на детето си има определени етапи, които е нужно да се спазват, за да се чувства детето ви най–добре. Всичко е градено години и е изпипано, така че майките да са сигурни, че захранват бебето максимално лесно, удобно, правилно и здравословно.
- Захранване с плодов сок – Първото различно от майчината кърма е плодовият сок, който се започва през 3 месец след раждането, като се дават по 1–2 лъжички и постепенно се увеличават разбира се.
- Захранване с пюре – И когато вече навършите 6 месеца се започва с пюретата. Води се спор за това дали първо са плодовите, а след това зеленчуковите или обратното. Цялата работа, е че има деца, които ако опитат първо сладкото пюре след това не искат зеленчуковото. За това идеята е да се дава първо зеленчуци, а след това и плодови. Тук отново нищо не става веднага иска се много търпение, в началото се дава 1 лъжица, на другия ден се дават 2 лъжици и така до 5–6 ден се увеличава по малко, като се ползва един вид пюре. Едва след 1 седмица от този етап на захранването на бебето може да опитате да заместите едно хранене изцяло. По същия начин се случва и самото захранване на бебето с плодово пюре.
- Зеленчукови пюрета – уточнихме, че не се смесват много вкусове. През няколко дни се добавя нов вкус. Това се прави, за да свикне стомаха с новата храна, а също така да се разбере ако детето е алергично към нещо. По принцип се започва с картоф, след това морков, тиквичка, домат, спанак, или тези по–често ползваните зеленчуци на нашата трапеза. Зеле и бобовите растения– боб, леща, грах се дават на по–късен етап.
- Захранване с плодови пюрета – в началото първо е ябълката, банан и сезонните плодове, като не се препоръчва за деца под една година да консумират семчестите плодове – малини, ягоди.
- Плод и зеленчук – това се случва, когато вече сте свикнали с тях по отделно и започва комбинация, като най–често се среща комбинация морков, картоф и ябълка. Така е полезно и сладко от ябълката.
- Добавяне на жълтък към пюрето – педиатърът решава кога да се случи това. По принцип в началото на този етап от захранване на бебето се добавя по една четвърт твърдо сварен жълтък към пюрето, а след това става по половин жълтък. Дава се през ден с зеленчуковото пюре.
- Следва свикване към каши – кашите започват на около 7 месеца след раждането, като трябва да се отбележи, че първата винаги е безглутенова.
- И месото е на ред при захранването на бебето – месото е важен фактор за едно здраво дете. С него се започва захранване на етап около 8 месец, когато детето вече е свикнало с другите храни. Препоръчват се всички видове, като е добре да се обърне внимание на черен дроб, който е много полезен за анемия. Няма значение с кое месо ще започнете само трябва да се знае, че рибата е последният вид храна, с която трябва да свикне и да се захрани бебето.
Може би доста накратко обяснихме за видовете етапи при захранване на бебе, но се надяваме да е разбираемо за повечето родители. Очаквайте и други подобни статии свързани с храненето на вашето бебе и различни идеи за това. Желаем успех на всички нови родители в етапите при захранване на бебето – от екипът на Bremennost.bg