Bremennost.bg
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Калкулатори
    • Овулационен Калкулатор
    • Калкулатор календар за забременяване
    • Калкулатор Бременност по Дни
    • Калкулатор Бременност по Седмици
    • Калкулатор бременност по седмици и месеци
    • Калкулатор за измерване дължината на плода – CRL
    • Калкулатор на тегло при бременност по седмици
    • Калкулатор за пола на бебето според рождените дати на родителите
  • Забременяване
  • Бременност
  • Раждане
  • Мама и Бебе
  • Здраве
  • Калкулатори
    • Овулационен Калкулатор
    • Калкулатор календар за забременяване
    • Калкулатор Бременност по Дни
    • Калкулатор Бременност по Седмици
    • Калкулатор бременност по седмици и месеци
    • Калкулатор за измерване дължината на плода – CRL
    • Калкулатор на тегло при бременност по седмици
    • Калкулатор за пола на бебето според рождените дати на родителите
  • Забременяване
  • Бременност
  • Раждане
  • Мама и Бебе
  • Здраве
Няма резултати
Вижте всички резултати
Bremennost.bg
Няма резултати
Вижте всички резултати
Bremennost.bg Речник

Ендометриоза

Обновена: 05-12-2016
в Речник
Време за прочитане: 1 минута
A A
185
SHARES
1.3k
VIEWS
Share on FacebookShare on TwitterRedditEmail

Какво е Ендометриоза?
Ендометриоза е често срещано болезнено гинекологично заболяване, при което тъкан от вътрешната страна на матката (ендометриума) — расте извън матката. Ендометриозата най–често се развива в яйчниците, червата или тъканта на лигавицата на таза. Рядко ендометриална тъкан може да се разпространи извън тазовата област. При ендометриозата разрасналата се ендометриална тъкан продължава да действа, както обикновено — да се съкращава и кърви при всеки менструален цикъл. Тъй като това разселена тъкан няма как да излезе от тялото си, тя се превръща в капан. Когато ендометриозата засяга яйчниците, води до образуване на кисти, наречен ендометриоми. Ендометриозата причинява болка– дисменорея, понякога особено тежка, най–вече по време на менструален цикъл. Ендометриозата може да доведе до безплодие, заради което трябва да се вземат навременни мерки за лечение.

ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ

Цервицит

Витамин Б17

Синдром на Рейно

eндометриоза

Какви са симптомите на Ендометриоза?
Основният симптом на ендометриозата е болка в таза, често свързана с менструалния период. Въпреки че много жени изпитват различни по сила спазми по време на менструация, жените с ендометриоза обикновено описват, че менструалните им болки са далеч по–тежки от обичайните. Те също така свидетелстват, че болката се увеличава с течение на времето.

Признаци и симптоми на ендометриозата може да включват:
– Болезнен цикъл – тазовата болка и спазми могат да започнат преди менструацията да настъпи и да се задълбочат по време на периода, както и да включват долната част на гърба и корема.
– Болка при секс – болката по време или след секс е много често свързана с ендометриоза.
– Болката при дефекация или уриниране.
– Прекомерно кървене при цикъл – можете да изпитате много тежки менструални периоди (менорагия) или кървене между периодите.
– Безплодие – първо се диагностицира ендометриоза при някои жени, които търсят лечение на стерилитет.
– Други симптоми – можете да изпитвате умора, диария, запек, подуване на корема или гадене, особено по време на менструален цикъл.

Силата на болката не е непременно надежден индикатор за степента на състоянието. Някои жени с лека ендометриоза имат силни болки, докато други с по–тежка ендометриоза могат да имат леки болки или дори без болки. Ендометриозата понякога може да се сбърка със синдром на раздразнителното черво синдром, състояние, което причинява пристъпи на диария, запек и коремна спазми.

Кога да потърсим лекар?
Задължително посетете лекар, ако имате признаци и симптоми, които наподобяват тези на ендометриозата. Ранното откриването на проблема може да ви помогне да избегнете ненужните усложнения и болки.

Kaкви са причините за ендометриозата?
Въпреки че не е сигурно каква е точната причина за ендометриозата, има няколко възможни обяснения:
– Ретроградна менструация. При нея менструална кръв, съдържаща ендометриални клетки попада през фалопиевите тръби в тазовата кухина, вместо извън тялото. Тези разселените ендометриалните клетки се прикрепят към тазовите стени и, където растат и продължават да се натрупват и предизвикват кървене по време на всеки  цикъл.
– Растеж на ембрионални клетки. Клетките на лигавицата на коремната и тазовата кухини идват от ембрионални клетки. Когато една или повече малки площи на лигавицата на корема се превърнат в ендометриална тъкан, може да се развие ендометриоза.
– Хирургични интервенции. След операция, като хистеректомия или цезарово сечение, ендометриалните клетки може да се прикрепят към хирургическия разрез.
– Транспортиране на ендометриалните клетки . Кръвоносните съдове или лимфната система могат да транспортират ендометриалните клетки към други части на тялото.
– Разстройство на имунната система. Проблем с имунната система може да доведе до това – тялото да не може да разпознае и унищожи ендометриална тъкан, която се разраства извън матката.

Кои са рисковите фактори при ендометриоза?
Няколко фактора водят до по–голям риск от развитие на ендометриоза, като например:
– Никога не сте раждали.
– Един или повече близки (майка, леля или сестра) с ендометриоза.
– Всяко медицинско състояние, което пречи на нормалното преминаване на менструалния поток на тялото.
– Маточни аномалии.

Какви са усложненията при ендометриоза?
Основното усложнение на ендометриозата е безплодието. Приблизително една трета до половината от жените с ендометриоза имат затруднения при забременяването. Лекарите съветват жените с ендометиоза да задействат опитите за забременяване, тъй като заболяването се влошава с времето! Някои проучвания показват, че ендометриозата повишава риска от рак на яйчниците.

Как се диагностцира ендометриоза?
Тестове за за ендометриоза включват:
– Тазов преглед. Вашият лекар ръчно опипва области в таза за аномалии, като кисти на репродуктивните органи.
– Ултразвук. Този тест използва високочестотни звукови вълни за да създаде изображения от вътрешността на тялото ви.
– Лапароскопия. Вашият лекар може да ви насочи към хирург, който да провери в корема за признаци на ендометриоза с помощта на хирургична процедура, наречена лапароскопия. Лапароскопията може да предостави информация за местоположението, степента и размера на ендометриалните натрупвания, за да определи най–добрите възможности за лечение.

Лечение на ендомертиозата?
Лечението на ендометриозата обикновено е с лекарства или операция. Вие и вашият лекар ще изберете най–удачния подход в зависимост от тежестта на вашите симптоми и от това дали се надявате да забременеете. Като цяло лекарите препоръчват да се опита консервативно лечение на първо място, а хирургията оставят като последна инстанция. Лекарят ви може да препоръча да приемате болкоуспокояващи, като ибупрофен, за да облекчи болезнените менструални спазми. Допълнителен прием на хормони понякога е ефективен за намаляване или премахване на болката от ендометриозата. Хормоните могат да забавят растежа и да предотвратят имплантирането на нова ендометриална тъкан. Хормонални терапии, използвани за лечение на ендометриоза включват: хормонални контрацептиви, прием на гонадотропин, медроксипрогестерон, даназол. Друг подход е консервативната хирургия – ако имате ендометриоза и се опитвате да забременеете, операция за отстраняване на ендометриоза се прави дотолкова, колкото е възможно да се запази матката и яйчниците. В тежки случаи на ендометриоза, се прави операция за отстраняване на матката и шийката на матката, както и на двата яйчника. Хистеректомията обикновено се счита за краен метод, особено за жените във все още репродуктивна възраст. Не можете да забременнеете след хистеректомия.

Намирането на лекар, с когото да се чувствате комфортно, е от решаващо значение за лечението на ендометриозата. Също така можете да поискате второ мнение, преди започването на лечение и да се уверите, че знаете всичко за възможностите за лечение и възможните резултати при диагноза ендометриоза.

До колко полезна беше за вас, тази публикация?

Кликнете върху сърцата, за да я оцените!

Рейтинг 5 от 5

Засега няма гласове! Бъдете първият, като оцените тази публикация.

Благодарим Ви! Оценихте тази публикация за полезна...

Следвайте ни в социалните медии!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази статия!

Кажете ни как можем да подобрим този пост? Изпратете ни Вашето мнение чрез формата по долу ( *Важно започнете съобщението с вашия E-mail):

Вижте още:

  1. Ендометриоза и Забременяване
Здравната информация на този сайт е прегледана и обновена от редакционния екип на Bremennost.bg (Бременност.бг) и се основава на рецензирани медицински книги и високо уважавани световни здравни организации и институции, включително ACOG (Американски колеж по акушер-гинеколози), CDC (Центрове за контрол и профилактика на заболяванията), AAP (Американска академия по педиатрия), NIH (Национални здравни институти) и други медицински източници.
Share74Tweet46ShareSharePin17Send
Предишна публикация

Цистит

Следваща публикация

Хламидия

Bremennost bg

Bremennost bg

Повече от 11 години Bremennost.bg предоставя специализирана медицинска информация за забременяване, бременност и раждане. Информацията е предоставена от медицински източници по разбираем от нас начин. В зависимост в кои етап от вашия живот се намирате, здравната информация е сортирана в 5 важни категории – "Калкулатори", "Забременяване", "Бременност", "Раждане", "Мама и Бебе". По данни на Google Analytics за последната година (2022) над 917174 потребители са посетили Bremennost.bg (Бременност.бг).

Свързани Статии

цервицит
Здраве

Цервицит

24.04.2020
1.5k
витамин б17
Речник

Витамин Б17

30.11.2019
1.2k
синдром на Рейно
Речник

Синдром на Рейно

05.06.2020
1.7k
Следваща публикация
Хламидия

Хламидия

сифилис

Сифилис

Търсете в над 1800 статии

Няма резултати
Вижте всички резултати

Избрани Статии

  • калкулатор за бременността по седмици и месеци

    Калкулатор бременност по седмици и месеци

    22506 shares
    Share 9002 Tweet 5626
  • Коя Гестационна Седмица на Кой Месец Отговаря

    12790 shares
    Share 5116 Tweet 3197
  • Бременност по Седмици

    9705 shares
    Share 3882 Tweet 2426
  • Калкулатор Бременност по Дни

    9235 shares
    Share 3702 Tweet 2306
  • Калкулатор за пола на бебето според рождените дати на родителите

    9004 shares
    Share 3607 Tweet 2249

Последвайте ни

Facebook Twitter

Важни телефонни

☏ 112 - Бърза помощ и друга спешна внезапна реална заплаха за здравето, живота, безопасността

✓ Министерство на Здравеопазването

✓ Национален център по обществено здраве

Лиценз за съдържание

  • Съдържанието е лицензирано по Creative Commons Признание-Некомерсиално-Споделяне на споделеното 4.0 Международен Лиценз.
  • Задължително трябва да посочите линк към https://Bremennost.bg като източник!

УСЛОВИЯ ЗА ПОЛЗВАНЕ

  • Медицински отказ от отговорност
  • Декларация за поверителност
  • За нас
  • Често задавани въпроси
  • Статистика за посещенията на Bremennost.bg

© 8 Март 2012 – 2023 Bremennost.bg ® Специализиран сайт за забременяване, бременност и раждане. Всички Права Запазени!

Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Калкулатори
    • Овулационен Калкулатор
    • Калкулатор календар за забременяване
    • Калкулатор Бременност по Дни
    • Калкулатор Бременност по Седмици
    • Калкулатор бременност по седмици и месеци
    • Калкулатор за измерване дължината на плода – CRL
    • Калкулатор на тегло при бременност по седмици
    • Калкулатор за пола на бебето според рождените дати на родителите
  • Забременяване
  • Бременност
  • Раждане
  • Мама и Бебе
  • Здраве

© 8 Март 2012 – 2023 Bremennost.bg ® Специализиран сайт за забременяване, бременност и раждане. Всички Права Запазени!

Този уебсайт използва бисквитки. Продължавайки да използвате този уебсайт, вие давате съгласието си за използване на бисквитки. Посетете нашия Политика за поверителност.
X