Какво е Атопичен дерматит?
Атопичен дерматит е вид възпаление на кожата. Също е известен и като атопична екзема. Атопичен дерматит води до зачервяване, сърбеж, понякога подуване и напукване на кожата. Обикновено започва от детска възраст и с времето тежестта на атопичен дерматит се променя. При малките деца най – често е засегната голяма част от кожата, а при подрастващите обикновено задната част на коленете и предната част на лактите. При възрастните хора той се появява на ръцете и краката. Честата поява влошава симптомите и засегнатите хора имат повишен риск от кожни инфекции.
Какви са симптомите при Атопичен дерматит?
Обикновено симптомите при атопичен дерматит се изразява в:
– Сърбеж, които може да бъде особено мъчителен, особено през нощта
– Червени до кафяво сиви петна, особено по ръцете, краката, глезените, китките, врата, горната част на гърдите, клепачите, сгъвките на лактите и коленете, а при бебета – по лицето и скалпа.
– Малки подутини, от които може да изтича течност и да образуват коричка, когато се почесват.
– Удебелена, напукана, суха, лющеща се кожа.
Атопичният дерматит най–често започва преди 5–та година и може да се задържи през юношеството и зрелостта. При някои хора атопичният дерматит се обостря периодично и след това отзвучава за известно време, дори и за няколко години.
Факторите, които влошават атопичен дерматит:
Повечето хора с атопичен дерматит имат бактерията Staphylococcus aureus на кожата. Стафилококовите бактерии се размножават бързо, когато кожната бариера е нарушена и са налице секретираши участъци върху кожата. Това на свой ред може да влоши симптомите, особено при малките деца.
Други фактори са:
– Суха кожа, причинена от дълги, горещи вани или душ
– Надраскване, което води до допълнително увреждане на кожата
– Бактерии и вируси
– Стрес
– Пот
– Промени в топлината и влажността
– Различни почистващи препарати, сапуни и перилни препарати
– Вълна в дрехи, одеяла и килими
– Прах и полени (цветен прашец)
– Тютюнев дим и замърсяване на въздуха
– Яйца, мляко, соя, фъстъци, риба и разбира се пшеница, при бебета и деца
Атопичният дерматит е свързан с алергии. Но елиминиране на алергените рядко е от значение за изчистването на състоянието. Трябва да се отбележи, че появата на Атопичен дерматит не се лекува, той само се обработва до израстването му или до ремисията му.
Кога да потърсите лекар?
Трябва да потърсите задължително помощта на алерголог или дерматолог, ако се съмнявате за Атопичният дерматит и ако:
– Сърбежът е толкова силен, че губите съня си или сте разсеяни от твоето ежедневие
– Кожата ви е болезнена
– Имате червени ивици, гной, жълти корички по кожата
Какви са причините за Атопичен дерматит?
Точната причина за атопичния дерматит е неизвестна. Здравата кожа може да пази влагата и да се предпазва от бактерии, алергени и дразнители. Екземата е вероятно свързана с комбинация от фактори:
– Суха, раздразнителна кожа, което намалява способността на кожата да изгради ефективна бариера
– Дисфункция на имунната система
– Бактерии, например Staphylococcus aureus, на кожата
– Условия на околната среда
Кои са рисковите фактори при Атопичен дерматит?
Факторите, които поставят хората в повишен риск от развитие на състоянието включват лична или фамилна анамнеза за екзема, алергии, сенна хрема или астма
Усложненията при Атопичен дерматит (екзема) включват:
– Астма и сенна хрема. Екземата понякога предхожда тези условия.
– Хронична сърбящя и люспеста кожа.
– Кожни инфекции. Многократно дращене на кожата заради ужасния сърбеж може да доведе до отворени рани и пукнатини. Те увеличават риска от инфекция от бактерии и вируси, включително вируса на херпес симплекс.
– Проблеми с очите. Признаци и симптоми на очни усложнения включват тежък сърбеж около клепачите, възпаление на клепачите и конюнктивит.
– Алергичен контактен дерматит. Това условие е често при пациенти с атопичен дерматит. Много вещества могат да предизвикат алергична кожна реакция, включително кортикостероиди, лекарства, често използвани за лечение на хора с атопичен дерматит.
– Проблеми със съня заради сърбежа.
– Поведенчески проблеми. Изследвания показват връзка между атопичен дерматит и дефицитът на внимание, особено при деца.
Лечение на Атопичен дерматит?
Атопичният дерматит може да бъде много устойчив. Може да се наложи да опитате различни процедури, за да го контролирате. И дори ако Атопичният дерматит реагира на лечението, симптомите може да се върне ненадейно пак. Важно е да се открие състоянието рано, така че да можете да започнете лечение. Ако редовно овлажняване и другите самостоятелни грижи не помогнат, вашият лекар може да предложи следните варианти:
Лекарства за Атопичен дерматит
– Кремове, които контролират сърбежа и възпалението. Вашият лекар може да предпише кортикостероиден крем или маз. Говорете с вашия лекар преди да използвате всякакви локални кортикостероиди. Прекомерната им употреба може да предизвика дразнене на кожата или изтъняване на кожата, инфекции и стрии.
– Кремове, които помагат за поддържане на кожната бариера, наречени емолиенти.
– Антибиотици, ако има възпаление на кожата може да се наложи да пиете такива медикаменти за овладяване на проблема.
– Перорални антихистаминови лекарства. Ако сърбежът е тежък, антихистамините може да помогнат..
Атопичен дерматит при децата?
Лечението на атопичен дерматит при децата включва:
– Идентифициране и избягване на кожни раздразнения
– Избягване на екстремни температурни разлики
– Смазочни за кожата на вашето бебе масла за вана, лосиони, кремове или мазила
Алтернативна медицина при Атопичен дерматит
Много алтернативни терапии са помогнали на някои хора да овладеят атопичния дерматит. Доказателства за следните подходи обаче не са медицински убедителни:
– Прием на хранителни добавки, като например витамини D и E, цинк, селен, масло от вечерна иглика и пробиотици.
– Други растителни терапии, включително с жълт кантарион, невен, масло от чаено дърво, лайка, женско биле, оризови трици.
– Акупунктура
– Ароматерапия
– Използване на електродите за промяна на електромагнитните вълни на тялото (биорезонансна)
– Терапевтичната употреба на цвят, светлина и техники за релаксация (хромотерапевтични)
– Хомеопатията
– Масажи
Ако обмисляте хранителни добавки или други алтернативни терапии, говорете с вашия лекар за техните плюсове и минуси.
Превенция на атопичен дерматит?
Следните съвети може да помогнат за предотвратяване на пристъпи на дерматита и намаляване на изсушаващия ефект при къпане:
– Опитайте се да идентифицирате и избегнете води, които влошават възпалението.
– Вземете по–кратки вани или душове. Ограничете ваните и душове до 10 до 15 минути. Използвайте топла, а не много гореща вода.
– Използвайте само леки сапуни. Антибактериалните сапуни може да причинят по–голямо изсушаване на кожата. Използвайте сапун само на лицето, подмишниците, гениталийте, ръцете и краката. Използвайте чиста вода за другите части от тялото.
– Хидратирайте кожата си поне два пъти на ден. Кремовете или лосионите печат на влага да избяга то кожата. Добрите овлажнители на пазара за Атопичният дерматит са на Eucerin, Bio Derma, Urage, A–Derma. Ако кожата ви е много суха, опитайте се да прилагате бебешко олио или подобен продукт, докато кожата ви е все още влажна.
Ако имате дете с Атопичен дерматит, не се тревожете, а се постарайте да облекчите детето. Обикновено повечето деца и бебета израстват дерматита до седмата си година, друга част в пубертета и едва 20% не го израстват никога. За да сте спокойни, трябва да намерите доверен лекар, които да поеме терапията на детето, за да се намалят максимално негативите върху него.