Важна информация при даването на Витамин К1 за бебета!
Защо е важен Витамин К1 за новородените бебета?
Витамин K1, известен също като филокинон, играе ключова роля в процеса на кръвосъсирване в тялото. За новородените, инжекция с витамин K1 след раждането е стандартна процедура в много страни, тъй като бебетата се раждат с ниски нива на този жизненоважен хранителен елемент. Витамин К1 е нужен на хората за съсирване на кръвта им. По-големите деца и възрастни получават по-голямата част от витамин К1 от специални бактерии в червата им, а някои и чрез тяхната диета и специфично хранене. Без достатъчно витамин К1, може да се получи обилно кървене за много дълго време и да има фатален изход, поради забавено кръвосъсирване. Може да възникне и спонтанно кървене в други части на тялото като мозъка, причинявайки инсулт. С особено ниски нива на витамин К1, някои бебета могат да получат тежко кървене-понякога в мозъка, причинявайки значителни мозъчни увреждания. Дефицитът на витамин K1 при новородени бебета може да доведе до състояние, наречено Кървящо заболяване поради дефицит на витамин K или Хеморагична болест на новороденото.
Защото бебетата имат ниски нива на Витамин К1?
Бебетата имат много малко витамин К в телата си при раждането. Витамин К1 не преминава от плацентата в развиващото се бебе и червата на новороденото не разполагат все още с бактерии, които да синтезират витамин К1 преди раждането. След раждането има малко количество витамин К1 в кърмата и кърмените бебета могат да бъдат с ниско съдържание на витамина в продължение на няколко седмици, докато нормалната чревна флора се насели с бактерии и те започнат да го синтезират. Новородените бебета хранени с формула, в която има добавил витамин К също ще имат много ниски нива на витамин К в продължение на няколко дни.
Инжекция с Витамин К1 за бебета
Вече повече от 20 години, на всички новородени бебета се дава витамин К при раждането, чрез инжектиране. Установено е, че тези инжекции са безопасни, но въпреки това повечето родители не получават никаква информация за инжектирането и защо е необходимо то. Напоследък в общественото пространство циркулира значителен протест срещу тази практика – не толкова заради безопасността – доказано е, че те са безопасни и ефективни, а заради това, че родителите не са били информирани за необходимостта от инжекцията или не им е предоставена възможност да вземат информирано решение за инжекцията, поставена на бебето.
В някои държави след повдигането на въпроса за безопасността на инжектирането на витамин К1, на родителите е дадена изчерпателна информация, за да вземат информирано решение и им е дадена възможност да предпочетат витаминът да бъде даден под формата на капки, а не на инжекция. Две дози от капките са необходими за всички бебета – една веднага след раждането или 3 до 5 дни по-късно, а втората в четвъртата седмица от рождението. Проучванията обаче показват, че получаването на витамин К1 с инжекция е по-безопасно и по-ефективно, отколкото капките, при които се наблюдава възникване на хеморагична болест на новороденото.
Родителите могат да декларират отказ от поставян на витамин К на инжекция, но е много силно препоръчително, те да дават разрешение за това. Инжекциите с витамин К не дават показатели за висока степен на болезнени ефекти по време на манипулацията или по-късно. Някои бебета имат лека болезненост за един ден на мястото на инжектирането. Инжекциите с витамин К остават най-добрата превантивна мярка за намаляване на риска от хеморагична болест при новороденото бебе. Когато на бебето се прилага витамин К1 чрез инжектиране или перорална доза, това трябва да се записва задължително в здравния регистър на детето.
Симптоми при липса на Витамин К1 при бебетата
Проявата на заболявания от липсата на витамин К1 за бебето като Кървящо заболяване поради дефицит на витамин K (VKDB) или Хеморагична болест на новороденото (HDN) са сериозни и ранната им диагностика е от съществено значение. Симптомите могат да се проявят скоро след раждането или дори седмици по-късно. Ето основните симптоми, свързани с липсата на витамин К1 при новородени бебета:
1. Ранени симптоми на Кървящо заболяване поради дефицит на витамин K (в рамките на първите 24 часа от живота):
- Кървене от пъпната връв.
- Кървене от носа, устата или гастроинтестиналната система.
- Кървави столове или урина.
2. Класически симптоми на симптоми на Кървящо заболяване поради дефицит на витамин K1 (първа седмица от живота, обикновено дни 2-7):
- Необясними и обилни синини, особено около главата и лицето на бебето.
- Продължително кървене от малки ранки или инжекции.
- Кървави или тъмни (мелена) столове.
- Кръв в урината.
3. Късни симптоми на симптоми на Кървящо заболяване поради дефицит на витамин K1 (от втората седмица до няколко месеца след раждането):
- Този форма е особено обезпокоителен, тъй като може да се прояви внезапно с тежки симптоми.
- Кървене в мозъка (вътрекраниално кървене). Симптомите може да включват: Прекомерна сънливост или летаргия, Постоянно повръщане, Лошо хранене, Раздразнителност или нервност, Съдори или ритащи движения, Издуто или напрегнато меко място (фонтанела) на главата на бебето.
- Кървене от носа или устата.
- Кървави столове или кръв в урината.
- Необясними и обилни синини.
При всяко подозрение за дефицит на витамин K1 или при поява на някой от тези симптоми при новородено, трябва да се третира като медицинска спешност. От съществено значение е да се потърси незабавна медицинска помощ.
Неща, които е добре да запомните по отношение на витамин К при бебетата:
– Витамин К1 е необходим за съсирването на кръвта.
– На новородените бебета се дават дози витамин K1 под формата на инжекции или капки за предотвратяване на сериозно заболяване, наречено хеморагична болест на новороденото.
– Витамин К1 може да се прилага и през устата, ако е наложително поради някакви обстоятелства, но пероралните дози не са толкова ефективни, колкото инжекциите.