Какво да предприемем при наличието на слуз в акото на бебе и опасно ли е това?!
Изпражненията на бебето ще се променят по цвят, форма, мирис и честота много пъти, особено през първата година от живота му. Изпражненията на бебетата, които са кърмени, често са по–меки и жълтеникави на цвят в сравнение с тези на бебета, хранени а адаптирано мляко. Ако забележите слуз в изпражненията на вашето бебе, това може да ви разтревожи много, но често има нормално обяснение и не е повод за тревога. Някои от причините за слуз в акото на бебето обаче могат да и доста сериозни. Родителите трябва да сведат информацията за появила се слуз до знанието на педиатъра, който най–точно може да прецени дали трябва да се вземат по–сериозни мерки или състоянието е нормално и ще отмине от само себе си.
Ето основните причини за поява на слуз в акото на бебе:
– Хранителна алергия – Въпреки че кърмените бебета се хранят с най–полезната храна, каквато е майчиното мляко – има възможност, обикновено заради генна предразположеност, то да прояви още от ранна възраст някои алергии към храни, които майка му яде. Храните и дори вкусовете преминават през млякото на бебето. Незрялата все още храносмилателната система на бебето може да не понесе например млечните продукти или пикантните храни, които майката е консумирала. Кърмещата майка, която забележи, че бебето има прекомерно количество газове, нервност или повръщане и, ако открие при подмяна на пелените слуз в акото на бебето, е препоръчително да си води дневник на храните, които консумира, за да може да направи анализ и да установи по–лесно причината на дискомфорта на бебето. Премахването на най–дразнещите храни от диетата може да бъде полезно в борбата за поддържане на здрав и спокоен бебешки храносмилателен тракт. В такава диета майката трябва да избягва всички млечни продукти за период от време например една седмица и да съблюдава всички реакции на нейното бебе .
– Чревно раздразнение – Слуз в акото на бебе, която се появява съвместно с диарични изпражнения, е резултат от усилието на дебелото черво, произвеждащо естествени секрети, чрез които да запази тъканите си влажни и добре смазани. Всякакво чревно дразнение като например инфекция, може да предизвика слуз в акото на бебето. Често слузта е придружена от кръв. Вирусните инфекции са най–честата причина за диария, но бактериалните инфекции са друга потенциална причина. Бактериалните инфекции са най–вероятната причина за кръв и слуз в акото. Кърмените бебета могат да се заразят с някакви инфекции от попадане на замърсени елементи в устата им или от неправилно съхранявана изцедена кърма.
– Чревна интестинална обструкция – Това е рядко срещано медицинско състояние при малките бебета и деца и е най–сериозната причина за появата на слуз в акото на бебето. Детски здравни специалисти обясняват, че това заболяване е най–често срещано при деца на възраст между 3 месеца и 6 години. Състоянието представлява запушване на червата и може да бъде пулно или частично, като може да възникне във всички части на чревния тракт. Резултатът е намален кръвоток към червата, подуване и възпаление. Когато възникне интестиналната обструкция, бебето ще почувства остра болка, която ще бъде последвана от интермитентна болка. Някои от симптомите включват преминаване на слуз и кръв, които приличат на желе, в изпражненията. Този симптом се появява при над 60 % от новородените с интестинално обструкция. Други симптоми включват повръщане, летаргия, повърхностно дишане и сумтене. Медицинско лечение е необходимо, за да се коригира обструкция на червата своевременно и да не доведе тя по по–сериозни и тежки последици.
В заключение ще припомним, че вие може да се разтревожите ако намерите слуз в акото на бебето, но в повечето случай това не е притеснително. За да се успокойте напълно се свържете с вашия педиатър и му обяснете състоянието на вашето бебе.