На тази страница:
ToggleНовородените бебета се къпят всеки ден, но също така зависи изцяло от вас колко често вие ще къпете бебето си. Някои бебета обичат водата, когато те получават топла вана и изпитват удоволствие, това също може да е забавен и релаксиращ ежедневен ритуал за майката, бебето и бащата.
Безопасността на първо място при къпане бебе
В тази статия може да повторим някои важни моменти, но безопасността е на първо място когато става въпрос за вашето бебе.
Важно е винаги да дръжте бебето си на видимо място по време на къпане и никога не го оставяйте без надзор, дори за секунда. Не разчитайте на по-големи деца да гледат вашето бебе по време на къпане. Бебетата трябва винаги да се наблюдават от възрастен, докато са в банята. Особено след 6 месец стават доста непредвидими и бързо се обръщат.
Не е необходимо да къпете бебето си всеки ден, но ако то наистина се наслаждава на процеса, няма причина да не го правите.
Избягвайте да къпете бебето веднага след хранене или когато е гладно или уморено. Уверете се, че стаята, в която къпете бебето, е топла.
Подгответе всичко необходимо предварително: бебешка вана или чиста мивка, напълнена с топла вода, 2 кърпи, чиста пелена, чисти дрехи и памучен тампон.
- Водата трябва да е топла, не гореща. Проверете я с китката или лакътя си и я разбъркайте добре, за да няма горещи участъци. По скъпите вани за бебета имат стикер който показва най-добрата температура.
- Не добавяйте течни почистващи препарати към водата за къпане. Чистата вода е най-добра за кожата на бебето през първия месец.
- Дръжте бебето си на коленете си и почистете лицето му.
- След това измийте косата му с чиста вода, като го поддържате над съда.
- След като нежно изсушите косата му, можете да свалите пелената му, като избършете всякакви замърсявания.
- Потопете бебето си внимателно в съда или ваната, като използвате едната ръка, за да поддържате горната му ръка и да подпирате главата и раменете му. С другата ръка нежно размърдайте водата около бебето, без да пръскате.
- Дръжте главата на бебето извън водата.
- Извадете бебето си и го подсушете, като обърнете специално внимание на гънките на кожата му.
- Това е добър момент да масажирате бебето си. Масажът може да помогне на бебето да се отпусне и заспи. Избягвайте използването на масла или лосиони, докато бебето ви не навърши поне месец.
- Ако бебето ви се страхува от къпането и плаче, опитайте да се къпете заедно. Уверете се, че водата не е твърде гореща. По-лесно е, ако някой друг държи бебето ви, докато влизате и излизате от ваната.
Как се Къпе Новородено Бебе с Пъпче
Къпането на новородено бебе с пъпче изисква специално внимание, за да се гарантира, че областта около пъпа остава чиста и суха, като се избягва инфекция. Ето стъпките за безопасно къпане на новородено бебе с пъпче:
- Подготовка преди къпането на бебето – Подгответе всичко, което ще ви е необходимо предварително и се уверете се, че стаята е топла, за да избегнете изстудяване на бебето след като излезе от топлата вода.
- Самото къпане на бебето – Докато пъпчето все още не е заздравяло и не е паднало, препоръчително е да се извършва къпане с влажна кърпа. Избягвайте потапянето на бебето във вана, за да не намокри пъпчето. Нежно изтрийте тялото на бебето с влажната кърпа, като започнете от главата, лицето и продължите към останалата част от тялото. Избягвайте непосредственото докосване на пъпчето, ако е възможно.
- Грижа за Пъпчето на новороденото бебе след банята – След къпане, внимателно подсушете областта около пъпа. Позволете на пъпчето да „диша“ и да остане сухо. Някои лекари препоръчват леко да се почисти пъпчето със 70% спирт. Може да една клечка за уши да сложите спирт и да преминете през основата на пъпа много внимателно. По този начин ако не е паднало пъпчето кожата се изсушава, заздравява и то ще падне по бързо, но е добре да се консултирате с педиатър за конкретни указания.
- Обличане на бебето след баня – Облечете бебето с чисти дрехи, като се уверите, че пелената не покрива пъпчето, за да не се намокри или зарази. Може да прегъвате пелената от горната част навътре и по този начин ще я направите по ниска и няма да закрие и дразни пъпа.
- Наблюдение на пъпа след банята – Проверявайте пъпчето на новороденото бебе редовно за признаци на инфекция, като зачервяване, оток или неприятна миризма.
Консултирайте се с педиатъра, ако имате някакви опасения или въпроси относно грижата за пъпчето на вашето новородено бебе.
Колко често да къпя бебето?
Ако бебето ви е новородено, банята веднъж или два пъти седмично е достатъчно, за да е чисто. Имайте предвид, че ако живеете в област със доста твърда и варовита вода, това може да доведе до изсъхне и да увреди кожата на вашето бебе. Между баните, измивайте лицето на бебето, както и редовно почистване на гениталиите му след всяка пелена.
Първите няколко къпания на новородено бебе може да ги намерите за странни и малко плашещи за самите вас. Добра идея е да има някои с вас и да ви помага, също така ако сте пропуснали нещо от веселата процедура къпане на бебето, той може да ви припомни и подсети да направите нужните стъпки. Докато не свикнете сама да къпете бебето е наистина много добра идея да има някои с вас било то вашият съпруг, майка или баба.
В повечето случай вашето бебе ще се отпусне в топлата вода и ще се успокои. Важно е да сте уверени в самите стъпки и да знаете какво трябва да правите, в последствие и вие ще се насладите на тази така важна процедура от ежедневието на Вас и вашето бебе.
Къде да къпя бебето си?
Може да използвате вашата баня за къпане на бебето си. Има различни видове вана или така нареченото корито за къпане на бебе, където се поставя самото бебе така че да му е удобно и да може да го изкъпете. В днешно време могат да се намерят различни ванички за бебе, самите вани биват анатомични, с различни размери и цветове. Има и така наречените поставки за самите вани. Те са полезни с това че не е нужно вие да клякате да си напрягате кръста, краката или да стоите на колене докато къпете вашето бебе. Самата поставка за вана за къпане на бебето е добър избор и няма да съжалявате и ще си спестите доста усилия от ваша страна. Просто потърсете в магазините ваничка за бебе.
Кога трябва да къпя бебето си?
Вие трябва да изберете времето на самото къпане на новородено бебе, като трябва да се съобразите с това да няма никакви прекъсвания, бебето да не е гладно нито току що да е приемало храна и разбира се да е будно.
Когато къпете новородено бебе, може да е по–лесно да направите банята през деня. Но след няколко месеца, е по добре да стане рутина всяка вечер преди лягане да се извършва къпане на бебето. Също така топлата вода ще отпусне и затопли вашето бебе и ще му се приспи. Не забравяйте че първите пъти може да извикате и бащата на бебето за да ви помага, а разбира се това ще е една забава на цялото семейство.
Никога не оставяйте бебето само в банята, дори и за няколко секунди.
Най–добрият начин за къпане на бебето?
На първо място, къпане на бебето ви може да изглежда като огромно предизвикателство, с всички неща които трябва да са с вас и стъпките които трябва да помните.
Подгответе нужните неща преди да влезете да къпете бебето, а те са:
- Купа с топла вода, водата се вари при по–малки деца от два месеца и се оставя да изстине
- Мека гъба и кърпа
- Сапун
- Най–малко една чиста, суха кърпа. Хавлиите с качулка са чудесни за увиване на цялото бебе.
- Термометър, за да проверите температурата на самата вода, ако вашата вана няма датчик
- Чистата пелени и дрехи
- Топлото одеяло
Измийте лицето на бебето с чиста памучна кърпа, потопена в топла вода (трябва да се превари ако детето е по малко от два месеца).
Следвайте следните няколко стъпки за да е приятна самата процедура при къпане на бебето:
- Стаята трябва да е топла както и банята. Водата трябва да не е гореща препоръчва се около 37 градуса по целзий.
- За новородени и бебета и възраст на бебето до шест месеца, напълнете ваната с с вода около 30 см. Или просто се уверете, че има достатъчно вода до раменете на вашето бебе, но никога не пълнете ваната с вода по–висока от кръста в седнало положение за по–големи бебета.
- Преди да поставите бебето във ваната, трябва задължително предварително да свалите пелените и да почистите тялото на детето ако е нужно. Това може да направите с влажна кърпа или специални мокри кърпички за бебета от всяка една аптека.
- Потапяйте бебето постепенно като придържате главата и врата на бебето. Добре е през цялото време детето да има допир от ваша страна за да се чувства сигурно през цялата вана.
- Измийте вашето бебе с малко мек сапун или с течен препарат за почистване на бебета с неутрален рН – 5,5.
- Започнете с главата на бебето. Потопете кърпата за баня в купата с хладка вода и нежно избършете лицето и скалпа на бебето. Безопасно е да почистите нежно върху меките участъци на главата на бебето. Не забравяйте да почистите и гънките на врата и зад ушите.
- Следа като сте готови извадете бебето и поставете директно върху суха кърпа. Увиете го за да му е приятно и топло. След това поставете лек овлажняваш лосион, крем или тип олио, ако кожата му е суха.
- Подгответе чисти дрехи, облечете го и го обвийте в топло одеяло
Запомнете че е наистина много полезно и за самия баща да помагат за самото къпане на бебе, така и майката и детето ще са щастливи от това внимание от тяхна страна, а и самото бебе не свиква само с майка си (в последствие може да имате проблеми от свръх обвързаност дете–майка). Разбира се ако има кака или батко в семейството може да настане истинска игра в банята когато къпете бебето.
До колко полезна беше за вас, тази публикация?
Кликнете върху сърцата, за да я оцените!
Рейтинг 5 от 5
Засега няма гласове! Бъдете първият, като оцените тази публикация.
Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!
Нека подобрим тази статия!
Кажете ни как можем да подобрим този пост? Изпратете ни Вашето мнение чрез формата по долу ( *Важно започнете съобщението с вашия E-mail):