Bremennost.bg
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Калкулатори
    • Овулационен Калкулатор
    • Калкулатор календар за забременяване
    • Калкулатор Бременност по Дни
    • Калкулатор Бременност по Седмици
    • Калкулатор бременност по седмици и месеци
    • Калкулатор за измерване дължината на плода – CRL
    • Калкулатор на тегло при бременност по седмици
    • Калкулатор за пола на бебето според рождените дати на родителите
  • Забременяване
  • Бременност
  • Раждане
  • Мама и Бебе
  • Здраве
  • Калкулатори
    • Овулационен Калкулатор
    • Калкулатор календар за забременяване
    • Калкулатор Бременност по Дни
    • Калкулатор Бременност по Седмици
    • Калкулатор бременност по седмици и месеци
    • Калкулатор за измерване дължината на плода – CRL
    • Калкулатор на тегло при бременност по седмици
    • Калкулатор за пола на бебето според рождените дати на родителите
  • Забременяване
  • Бременност
  • Раждане
  • Мама и Бебе
  • Здраве
Няма резултати
Вижте всички резултати
Bremennost.bg
Няма резултати
Вижте всички резултати
Bremennost.bg Речник

Адаптирано Мляко

Обновена: 02-10-2016
в Речник
Време за прочитане: 1 минута
A A
195
SHARES
1.4k
VIEWS
Share on FacebookShare on TwitterRedditEmail

Майчиното мляко е най–добрият източник на хранителни вещества за вашето бебе. Въпреки това някои жени не са в чисто физиологично състояние да кърмят или не желаят да го правят. В тези случаи се използва адаптирано мляко. Бебешки адаптирани млека са специално изработени за утоляване на хранителни нужди на бебето. Ако имате намерение да използвате адаптирани млека, тук ще намерите някои насоки.

ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ

Цервицит

Витамин Б17

Синдром на Рейно

Какво е Адаптирано Мляко?
Адаптираното мляко е „накъсан“ протеин за по–лесно усвояване и с цел предотвратяване на алергия, който е изолиран от мляко. Също така в повечето адаптирани млека се съдържат така наречените диетични фибри, които са извлечени от мляко, есенциални омега–3 киселини и напълно натурални млечно–кисели култури. Голяма част от хората наричат адаптираното мляко –  изкуствено мляко. Като цяло в обществото има много привърженици и противници на храненето на бебето с адаптирано мляко.

адаптирано мляко

Защо е нужно и кога е необходимо адаптирано мляко за вашето бебе?
Вашият педиатър вероятно ще препоръча едно определено адаптирано мляко, направено от краве мляко. Някои млека са обогатени с желязо. Други имат много малко желязо или нямат изобщо. Повечето лекари препоръчват такива, обогатени с желязо. Някои адаптирани млека са изработени от соево мляко вместо краве мляко, за бебетата, които са алергични към кравето мляко

Ако не сте кърмили, използвайте адаптирано мляко по време на първата година от живота на бебето. Обикновените краве мляко и соево мляко не са същите като тези, произведени на основата на краве мляко или соево мляко специално за бебета. Обикновените млека не съдържат всички хранителни вещества, които са нужни за вашето бебе да расте и да се развива правилно. Бебета по–малки от 1 година, които пият обикновено краве мляко или соево мляко са изложени на по–голям риск от различни здравословни проблеми.

Колко често трябва да храните бебето с адаптирано мляко?
Давайте адаптирано мляко на вашето бебе толкова често, колкото той или тя иска да се храни. Това може да бъде 8–12 пъти на ден или повече в началото. Вашето бебе може да иска да се храни по–рядко, тъй като той или тя расте и е в състояние да поема по–голямо количество мляко на всяко хранене. Колко често вашето бебе ще иска да се храни също ще се променя с течение на времето, докато то расте.

Видове Адаптирани Млека:
Бебешките адаптирани млека се продават в няколко форми:

  • Готови за директна употреба – това е най–скъпият вид адаптирано мляко, но и най–удобното, понеже смесването не е необходимо.
  • Концентрирана течност – това е по–евтин вариант, където се смесват равни част от прахта и водата.
  • Прахообразна форма – това е най–евтиното мляко, при което се смесват една равна мерителна лъжица от прахта с около 60 милилитра вода и се разбъркват добре.

Колко адаптирано мляко трябва да давате на бебето?
Вашият педиатър ще ви даде препоръка колко да храните бебето си, когато стартирате за първи път с адаптирано мляко. Повечето бебета се нуждаят от 2,5 грама на килограм телесно тегло всеки ден. Това означава, че 8–килограмово бебе може да се пие около 20 грама на ден. Това обаче е само приблизително. Най–важното при храненето на вашето бебе е да обърнете внимание на неговите сигнали, че е гладно. Хранителните нужди на бебето са различни и се променят извънредно бързо. Вашето бебе вероятно получава достатъчно адаптирано мляко, ако той или тя:
– Показва удовлетворение след всяко хранене.
– Покачва теглото си след първите 3 до 7 дни след раждането. Бебето ви може да загуби малко тегло по време на първата седмица, след като роди.
– Има около 6 до 8 мокри пелени дневно.
– Изхожда се по 2–5 или повече пъти на ден. Ходенето по голяма нужда се увеличава с по около 2 пъти на ден, докато расте.

Какъв е правилният начин да смесвате адаптираното мляко?
Най–важното нещо, което трябва да знаете е, че трябва да следвате указанията на кутията на съответното мляко много точно. Винаги спазвайте мярката и никога не добавяйте допълнително вода към формулата. Също така трябва да миете ръцете си преди приготвянето на адаптираното мляко.

Ако имате проблеми с качеството на водата във вашия град,  първо я преварявайте или използвайте бутилирана вода. Ако кипнете водата, я оставете да се  разхлади преди смесването с адаптираното мляко. Винаги използвайте чиста чаша за меренето на водата.

Как да разбера дали трябва да смените вида на адаптираното мляко?
Понякога е наложително и може да се наложи да смените вида на млякото, което давате на вашето бебе. Ако то е дребнаво, нуждае се от повече желязо или има някои хранителни алергии, вашият педиатър  може да предложи да промените адаптираното мляко. Някои от признаците, че бебето ви е алергичен към вида, с които го храните са:
– Суха, червена и люспеста кожа
– Диария
– Умора или слабост
– Повръщане

Други признаци включват плач или нервност след хранене, прекомерно количество газове и много воднисти изпражнения. Говорете с вашия лекар преди да промените адаптираното мляко на вашето бебе –  може да се наложи да го промените в крайна сметка.

Трябва ли са топлите бебешките бутилки, в които смесвате адаптираното мляко?
Вие вероятно ще храните вашето бебе с бутилка без затопляне първоначално. Така адаптираното мляко ще бъде на стайна температура. Ако бебето предпочита топли адаптирани млека, можете да поставите напълнения флакон в съд с топла вода и го оставете да престои така няколко минути. Проверете температурата на адаптираното мляко на кожата на ръката си преди да храните вашето бебе, то не трябва да е твърде горещо. Адаптираното мляко трябва да бъде хладко. Не загрявайте бутилките в микровълновата. Микровълните затоплят храните и течностите неравномерно и това може да предизвика горещи точки в млякото и да изгорите устата на бебето.

Най–доброто адаптирано мляко за кърмачета?
На пазара ни се предлагат много марки адаптирани млека, те се произвеждат по строги стандарти за качество, така че е трудно да се определи кое е най–доброто от тях. Това можете да определите, когато се консултирате с педиатъра ви и когато изпробвате дали определения вид адаптирано мляко понася добре точно  на вашето бебе. Най–известните марки в България са: Hipp, Friso, Nan, Humana, Ganchev, Milupa, Gerber и Lactana.

До колко полезна беше за вас, тази публикация?

Кликнете върху сърцата, за да я оцените!

Рейтинг 5 от 5

Засега няма гласове! Бъдете първият, като оцените тази публикация.

Благодарим Ви! Оценихте тази публикация за полезна...

Следвайте ни в социалните медии!

Съжаляваме, че тази публикация не беше полезна за вас!

Нека подобрим тази статия!

Кажете ни как можем да подобрим този пост? Изпратете ни Вашето мнение чрез формата по долу ( *Важно започнете съобщението с вашия E-mail):

Вижте още:

  1. Кърмене – Естествено хранене с Майчино Мляко
Здравната информация на този сайт е прегледана и обновена от редакционния екип на Bremennost.bg (Бременност.бг) и се основава на рецензирани медицински книги и високо уважавани световни здравни организации и институции, включително ACOG (Американски колеж по акушер-гинеколози), CDC (Центрове за контрол и профилактика на заболяванията), AAP (Американска академия по педиатрия), NIH (Национални здравни институти) и други медицински източници.
Share79Tweet49ShareSharePin17Send
Предишна публикация

Видове Раждане

Следваща публикация

Сополи при Бебе

Bremennost bg

Bremennost bg

Повече от 11 години Bremennost.bg предоставя специализирана медицинска информация за забременяване, бременност и раждане. Информацията е предоставена от медицински източници по разбираем от нас начин. В зависимост в кои етап от вашия живот се намирате, здравната информация е сортирана в 5 важни категории – "Калкулатори", "Забременяване", "Бременност", "Раждане", "Мама и Бебе". По данни на Google Analytics за последната година (2022) над 917174 потребители са посетили Bremennost.bg (Бременност.бг).

Свързани Статии

цервицит
Здраве

Цервицит

24.04.2020
1.5k
витамин б17
Речник

Витамин Б17

30.11.2019
1.2k
синдром на Рейно
Речник

Синдром на Рейно

05.06.2020
1.7k
Следваща публикация
сополи при бебе

Сополи при Бебе

начини за забременяване

Начини за Забременяване

Търсете в над 1800 статии

Няма резултати
Вижте всички резултати

Избрани Статии

  • калкулатор за бременността по седмици и месеци

    Калкулатор бременност по седмици и месеци

    22789 shares
    Share 9115 Tweet 5697
  • Коя Гестационна Седмица на Кой Месец Отговаря

    12950 shares
    Share 5180 Tweet 3237
  • Бременност по Седмици

    9814 shares
    Share 3925 Tweet 2453
  • Калкулатор Бременност по Дни

    9313 shares
    Share 3733 Tweet 2325
  • Калкулатор за пола на бебето според рождените дати на родителите

    9101 shares
    Share 3646 Tweet 2273

Последвайте ни

Facebook Twitter

Важни телефонни

☏ 112 - Бърза помощ и друга спешна внезапна реална заплаха за здравето, живота, безопасността

✓ Министерство на Здравеопазването

✓ Национален център по обществено здраве

Лиценз за съдържание

  • Съдържанието е лицензирано по Creative Commons Признание-Некомерсиално-Споделяне на споделеното 4.0 Международен Лиценз.
  • Задължително трябва да посочите линк към https://Bremennost.bg като източник!

УСЛОВИЯ ЗА ПОЛЗВАНЕ

  • Медицински отказ от отговорност
  • Декларация за поверителност
  • За нас
  • Често задавани въпроси
  • Статистика за посещенията на Bremennost.bg

© 8 Март 2012 – 2023 Bremennost.bg ® Специализиран сайт за забременяване, бременност и раждане. Всички Права Запазени!

Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Калкулатори
    • Овулационен Калкулатор
    • Калкулатор календар за забременяване
    • Калкулатор Бременност по Дни
    • Калкулатор Бременност по Седмици
    • Калкулатор бременност по седмици и месеци
    • Калкулатор за измерване дължината на плода – CRL
    • Калкулатор на тегло при бременност по седмици
    • Калкулатор за пола на бебето според рождените дати на родителите
  • Забременяване
  • Бременност
  • Раждане
  • Мама и Бебе
  • Здраве

© 8 Март 2012 – 2023 Bremennost.bg ® Специализиран сайт за забременяване, бременност и раждане. Всички Права Запазени!

Този уебсайт използва бисквитки. Продължавайки да използвате този уебсайт, вие давате съгласието си за използване на бисквитки. Посетете нашия Политика за поверителност.
X