Двуяйчните Близнаци съставляват близо 75% от всички близнаци и могат да бъдат момче – момче, момиче – момиче, момче – момиче. Една жена да забременее с двуяйчни близнаци се случва когато нейният организъм отделя две яйцеклетки и различни сперматозоиди оплодят всяко яйце. Двуяйчните близнаци споделят 50% от гените си и не са по – сходни ли различни от други две деца.
Приликата между тях в някои случай е идентична между децата, дори по – голяма от еднояйчните близнаци. Разликата между двуяйчните близнаци е че са съставени от две отделни яйцеклетки и оплодени от два различни сперматозоида, в следствие на това се образуват два отделни ембриона и съответно се развиват две бебета. Еднояйчните близнаци се образуват от една оплодена яйцеклетка, но тя се разделя на два ембриона.
Двете най – чести причини за двуяйчни близнаци:
– Когато организма на майката по време на овулация произведе повече от една яйцеклетка. Този процес е известен като свръховулация. Майката може да наследи това по наследство и тогава казваме че близнаците са наследствени. Също така много лекарства за справяне с проблемите на забременяването причиняват освобождаването на 2 яйцеклетки.
– Другият начин да се получат двуяйчни близнаци е когато майката е вече бременна, но овулира и освобождава друго яйце. В историята има случай на бременни жени които след 24 дена от първата яйцеклетка, те освобождават втора и тя отново е оплодена от един различен сперматозоид (не този при първото оплождане на първата яйцеклетка). Въпреки различната дата на бебетата, те най – вероятно ще бъдат родени на една и съща дата, въпреки че могат да са различни по размери и в различни стадии от своето развитие. Тъй като двуяйчните близнаци в този случай са оплодени през различен период от време, те могат да имат различни бащи.
Знаете ли че?
Африка вижда най-високата честота на двуяйчните близнаци, а в Азия, най-ниската.
Да се случи двуяйчните близнаци да са момиче и момиче се пада 1 на 17 раждания на две деца.