Какво е Диабет Тип 1?
Диабет тип 1, известен още като детски или инсулинов диабет, е хронично състояние, при което панкреасът произвежда малко или никакъв инсулин – хормонът, необходим на клетките за успешно усвояване на глюкозата, а от там за произвеждане на енергия. Така захарта постепенно се натрупва в кръвта и е възможно да доведе до животозастрашаващи усложнения. Различни фактори могат да допринесат за диабет тип 1, включително генетика и излагане на някои вируси. Диабет тип 1 в повечето случай се появява по време на детските години, той също може да възникне и при възрастните хора. Диабет тип 1 е неизлечим, но може успешно да се управлява. Вижте също предходната наша цялостна статия Диабет.
Симптоми на Диабет Тип 1
Различните признаци и симптоми на диабет тип 1 е възможно да настъпят много бързо и да включват:
– Неутолима жажда
– Често уриниране
– Нощно напикаване при деца, които преди това не са го имали
– Екстремен глад
– Загуба на тегло
– Раздразнителност и други промени в настроението
– Умора и слабост
– Замъглено зрение
– При жените – вагинална гъбична инфекция
Кога да отидете на лекар?
Консултацията с вашия личен лекар е задължителна, ако забележите някой от изброените симптоми при вас или вашето дете.
Причини за Диабет Тип 1
Не е известна точната причина за диабет тип 1. Може да се каже, че при диабет тип 1, собствената имунната система, която обичайно унищожава „лошите бактерии и вируси“ — погрешно унищожава инсулин, произвеждан от панкреаса. Генетиката съчетана с излагането на вируси играе важна роля и може да е предпоставка за развитие на болестта.
Какви са рисковите фактори?
Някои известни рискови фактори за диабет тип 1, включват:
– Семейната история. Наличие на хора от семейството със установен диабет тип 1.
– Генетика. Наличието на някои гени в човешкия организъм показва увеличен риск от развитие на диабет тип 1.
– Възраст. Диабет тип 1 може да се прояви във всяка една възраст, но може да се каже че той се появява в два забележителни върха. Първият пик се появява при деца между 4 и 7 години, а вторият е при деца между 10 и 14 години.
Много други рискови фактори за диабет тип 1 са били изследвани, въпреки че никой не е доказан. Някои други възможни рискови фактори включват:
– Ранното излагане на краве мляко
– Ниски нива на витамин D
– Питейна вода, която съдържа нитрати
– Рано (преди 4 месеца) или късно (след 7 месеца) въвеждането на глутен в диетата на бебето
– Майка с прееклампсия по време на бременност
– Жълтеница
Какви са възможните усложнения?
Диабет тип 1 може да повлияе на основните органи в тялото, включително сърце, кръвоносни съдове, очите, бъбреци и нервите. За да се избегнат допълнителни усложнения, то трябва да се подържат нивата на кръвната захар в допустими норми. Дългосрочните усложнения на диабет тип 1 се развиват постепенно:
– Болест на сърцето и кръвоносните съдове. Диабет тип 1 увеличава риска от различни сърдечно–съдови проблеми.
– Усложнения на нервите (невропатия).
– Усложнения на бъбреците (нефропатия).
– Усложнения на очите.
– Усложнения на нервите на краката.
– Усложнения на бременността.
Как се диагностицира диабет тип 1?
За диагностициране на диабет тип 1, Вашият лекар ще поиска:
– Тест за показване на средното ниво на кръвната захар за последните 2–3 месеца. Той действа чрез измерване на % на кръвната захар.
– Тест за случайната стойност на кръвната захар. Кръвната проба ще бъде взета в произволен момент. Стойностите на кръвната захар се изразяват в милиграми на децилитър (мг/дл) или милимола на литър (mmol/L).
– Тест на гладно на кръвната захар.
След като сте разбрали, че имате диабет тип 1, ще трябва да посещавате редовно вашия лекар, за да ви помогне с управлението на диабета. Освен редовните тестове – лекарят ще взима кръв и урина периодично, за да проверява нивата на холестерола, функцията на щитовидната жлеза, функцията на черния дроб и бъбречна функция.
Лечение на диабет тип 1 включва:
– Редовно Поставяне на инсулин
– Чести изследвания на кръвта, за да се установи нивото на кръвната захар
– Здравословно хранене
– Упражнения и физически активности
– Контрол на килограмите, спрямо годините и височината на човек
Целта на лечението е да се държи нивото на кръвната захар близко до нормалното за здрав човек, за да се предотвратят евентуални бъдещи усложнения. Въпреки че има изключения, като цяло, целта е да се поддържа през деня кръвната захар между 3,9 и 7.2. Лечението се назначава от специалист и трябва да се следва зорко, тъй като заболяването е коварно и изисква повишено внимание и отговорно отношение.
Когато за първи път чуете тази диагноза, вероятно ще бъдете уплашени, стресирани и много объркани. Ще трябва да намерите сили и да потърсите подкрепата на близките ви, за да бъде по–лесно да привикнете с особеностите на състоянието ви. Ще трябва строго да спазвате инсулиновата терапия, да наблюдавате редовно и ежедневно кръвната си захар и да изградите навици за един по–здравословен начин на живот.