Какво е Магнезит?
Магнезитът е минерал с химичната формула MgCO3 – магнезиев карбонат. Той кристализира в тригонална кристална система с химичния състав Mg [CO3]. Това са смесени кристали, който притежават слоеста структура. Монопластовете на карбонатните групи се редуват с магнезиеви монопластове. Магнезит е кръстен на своята съставна метална частица магнезий. За първи път е намерен и описан през 1808 г. от Karsten.
Как се образува минералът магнезит?
Магнезит се образува чрез карбонизиране на оливин в присъствието на вода и въглероден диоксид при повишени температури и високо налягане, характерни за фациес зеленошистен. Образува се при около 40 градуса, поради тази причина може да се открие на много места по света.
Външен вид на магнезитът
Магнезитът обикновено е масивен кристал, но рядко като куб или шестоъгълни призми.
Цвят на минерала магнезит
Магнезитът на цвят е безцветен, бял, бледо жълто, светло кафява, леко розово, лилаво–розово.
Ковкост
Като цяло се определя като крехък минерал.
Къде се използва минерала магнезит?
Магнезит може да се използва като свързващо вещество и материал в различни видове настилка. Освен това се използва като катализатор и пълнител в производството на синтетичен каучук и при получаването на магнезиеви химикали и различни торове. Големи количества от магнезит се изгарят, за да се създаде магнезиев оксид : важен огнеупорен материал, използван за облицовка на доменни пещи, пещи и инсталации за изгаряне на различни продукти в производствената промишленост. Минералът магнезит е използван и по време на медитация, като релаксиращ и успокояващ камък който има силни метафизични свойства. Неговата успокояваща вибрация е много голяма и може да доведе до доста приятни промени в живота на човек. Също така може да се използва и за украса. Много интересни фигури от този минерал се боядисват в различни цветове и от тях се правят гривни, гердани и други интересни бижута.